Radio Białystok | Gość | Wojciech Strzałkowski - prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok

12.05.2021, 07:16, akt. 10:21

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski
Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski


0:00
0:00
Z Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uważają, że lotnisko na białostockich Krywlanach jest potrzebne do rozwoju gospodarczego miasta i regionu. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Podlaskim Klubie Biznesu interweniują w tej sprawie - napisali pismo do  prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Skierowali je też do władz wojewódzkich i Lasów Państwowych.

O lotnisku na Krywlanach, ale także o grze Jagiellonii Białystok w piłkarskiej ekstraklasie z prezesem Podlaskiego Klubu Biznesu i przewodniczącym rady nadzorczej Jagiellonii Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Adam Janczewski.




Adam Janczewski: Po raz kolejny Podlaski Klub Biznesu zabiera głos w sprawie lotniska na Krywlanach. W piśmie do prezydenta miasta pada mocne zdanie. Pozwoli pan, że je zacytuję.


Wojciech Strzałkowski: Proszę.


"Nieistnienie Białegostoku na lotniczej mapie Polski nie tylko hamuje rozwój regionu, ale wręcz ośmiesza wobec kontrahentów z kraju i z zagranicy pragnących prowadzić wspólne interesy". Jak to jest panie prezesie, śmieją się z nas w Polsce i na świecie?


Tekst tego pisma być może jest trochę przerysowany, ale prawda jest taka, że jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. Może jeszcze Opolskie, ale województwo opolskie i miasto Opole ma dostęp w ciągu niecałej godziny do lotniska we Wrocławiu oraz lotniska w Katowicach. Mówiąc więc wprost, tak, zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.


Czy z pańskiego doświadczenia, czy też kolegów z Klubu Biznesu, można powiedzieć, że były takie rozmowy, negocjacje, które utknęły w martwym punkcie albo zostały zakończone przez ten czynnik?


To nie jest tak, że przedsiębiorcy z Białegostoku czy z regionu są odpowiedzialni za ściąganie dużych inwestycji krajowych i międzynarodowych. Zadania te raczej dotyczącą władz miasta i regionu. Ale ogólnie wiadomo, że wybór lokalizacji pod duże inwestycje, pod duże fabryki, duże zakłady pracy typu centra logistyczne, call center czy obsługa księgowa polega na tym, że bierze się pod uwagę wszystkie czynniki - społeczne, ekonomiczne, środowiskowe, infrastrukturalne. A jeśli chodzi o infrastrukturę, niezbędne są wszystkie trzy kategorie połączeń: drogowe, kolejowe i lotnicze.

Nawet mogą do nas nie docierać informacje, że lokalizacja Białegostoku czy województwa podlaskiego utknęła gdzieś w martwym punkcie, ponieważ taka informacja do nas nigdy nie dotrze, jeśli ta lokalizacja nie była brana pod uwagę.

Wystarczy wziąć do analizy mapę Polski i zobaczyć, gdzie lokalizują się nowe fabryki, nowe miejsca pracy - np. Google Center na Europę pod Wrocławiem czy fabryka telewizorów, fabryka ekranów. Nowe duże inwestycje po kilka tysięcy miejsc pracy lokalizowane są w pobliżu lotnisk komunikacyjnych. Takiego lotniska u nas nie ma i nigdy się nie dowiemy, ilu inwestorów zrezygnowało z naszej lokalizacji tylko dlatego, że zabrakło tego właśnie elementu infrastrukturalnego.


Rozumiem, że stanowisko jest w trosce o rozwój regionu. A jakie korzyści lotnisko na Krywlanach dałoby samym przedsiębiorcom zrzeszonym w Podlaskim Klubie Biznesu? Bo mówimy o inwestorach potencjalnych, a jakie byłyby korzyści dla już istniejących?


Łatwiejszy dostęp kontrahentów zagranicznych. Mamy wiele firm na Podlasiu, które mają swoich klientów rozsianych po Europie i świecie i słyszymy niejednokrotnie o tym. Kiedyś będąc na nartach w Szwajcarii, spotkałem człowieka, który robi interesy w naszym województwie i lata swoim prywatnym jetem do Grodna i z Grodna przyjeżdżał - wcześniej, kiedy nie było jeszcze pandemii - przez granicę do Białegostoku. Wydaje się to trochę kuriozalne, ale osobiście, zupełnie przez przypadek, spotkałem takiego przedsiębiorcę.

Natomiast chciałbym zwrócić uwagę, że rozwój gospodarczy to nie tylko kwestia lotniska dla przedsiębiorców. Moim zdaniem takie lotnisko powinno również służyć wszystkim mieszkańcom Białegostoku. Tanie linie lotnicze latają do Lublina, do Rzeszowa, pod Olsztynem na lotnisko Szymany oraz do wszystkich miast wojewódzkich. Mieszkańcy tych miast mają możliwość polecieć do Londynu, do Rzymu, do Paryża, do Brukseli za 200-300 zł i to jest podnoszenie standardu życia ludzi. To jest niezwykle ważne.

Rozwój gospodarczy jest istotny, ale podnoszenie standardu życia ludzi, obywateli jest również ważne i kiedyś, w przyszłości wyobrażam sobie, że to lotnisko powinno również mieć funkcje dostępności komunikacyjnej tanich linii lotniczych. A te potrzebują pasa o długości około 2300 m.


Podlaski Klub Biznesu apeluje do władz województwa i do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku o "merytoryczne wsparcie i dialog w  rozwiązaniu problemu uruchomienia pasa startowego na Krywlanach". W jaki sposób mogą pomóc władze województwa?


Chodzi o to, że las, który wyrósł dookoła lotniska, który istnieje od kilkudziesięciu lat, jest naturalną przeszkodą lotniczą. Rozumiem, też sytuację Lasów Państwowych, ale moim zdaniem ta merytoryczna rozmowa, to nasze spotkanie powinno wykazywać z obu stron zrozumienie dla bezpieczeństwa w ruchu lotniczym.


Lasy Państwowe rozumiem, ale co miałyby w tej sytuacji robić władze wojewódzkie? Rozumiem, że to forma mediacji.


Władze wojewódzkie mogą być swego rodzaju katalizatorem czy mediatorem w tych rozmowach. Każda strona ma swoje argumenty, ale żeby rozmawiać i rozpatrywać, jak można rozwiązywać problemy, naszym zdaniem potrzebna jest dobra wola wszystkich stron, żeby strony usiadły przy jednym stole i mogły te problemy rozwiązywać.


Teraz chciałbym porozmawiać z Wojciechem Strzałkowskim jako przewodniczącym rady nadzorczej Jagiellonii Białystok. Co pan czuje, kiedy patrzy pan na tabelę piłkarskiej Ekstraklasy?


Smutek, rozczarowanie, niechęć. Jeszcze może kilka innych negatywnych skojarzeń mogłoby mi przyjść do głowy. Ale cóż możemy na to poradzić? Wybór dwóch ostatnich trenerów nie był może najtrafniejszy. Zarówno trenera Peteva, który ogólnie jest dobrym trenerem, ale jakoś nie udało mu się pobudzić naszej drużyny do uskrzydlenia, do takiej gry, ażeby spełnić oczekiwania kibiców, oczekiwania akcjonariuszy i zarządu. Jak i trenera Zająca, którego bardzo pozytywnie oceniliśmy na początku, ponieważ ma dużą wiedzę teoretyczną, duży nacisk kładł na strategię. Natomiast również czegoś zabrakło. Moim zdaniem zabrakło tej części wysokiej motywacji drużyny i niestety skończyło się, jak się skończyło.

Ale obiektywnie patrząc na ostatnie 10 lat, jest to najlepsze 10 lat w stuletniej historii naszego klubu. Od 2007 roku nieustannie Jagiellonia jest w Ekstraklasie. Takiego okresu nigdy wcześniej nie było. Już nie wspominam 2010 roku - Pucharu Polski czy Superpucharu Polski, dwukrotnie wicemistrza Polski. Zrobimy wszystko, żeby te wyniki poprawić.


Czyli całą odpowiedzialność za złe wyniki ponoszą ostatni trenerzy czy zarząd Jagiellonii? Czy władze też poczuwają się do odpowiedzialności?


Wszyscy ponoszą odpowiedzialność - trenerzy, zarząd, rada nadzorcza, akcjonariusze, zawodnicy. Najmniej kibice.


Co w takim razie nie zagrało w sferze zarządzającej klubem?


Moim zdaniem mamy na tyle dobry skład personalny drużyny, że powinniśmy się znajdować co najmniej w górnej ósemce i byłbym może nie szczęśliwy, ale zadowolony, gdybyśmy byli na miejscach pucharowych. Moim zdaniem mamy personalny skład na takie wyniki. Moim zdaniem zabrakło motywacji. Ta drużyna to są naprawdę dobrze zawodnicy. Zabrakło gry zespołowej, współpracy i motywacji.


Kiedy kibice poznają nazwisko nowego trenera?


Jagiellonia tym razem postanowiła się nie spieszyć i skorzystać z usługi profesjonalnej firmy doradczej, która na nasze zlecenie przygotuje - mam nadzieję, że już niedługo - dokładną analizę osób, które są dostępne, trenerów, którzy są dostępni, a nie teoretycznie możliwi, tylko dostępni dzisiaj jako szkoleniowcy Jagiellonii Białystok. Skorzystamy z tej firmy doradczej i na podstawie opracowania, które nam dostarczy, podejmiemy decyzję wszyscy jako rada nadzorcza.


Skąd taki pomysł? Trzeba przyznać, że to dość nowatorskie rozwiązanie na polskim rynku?


Czytałem artykuł, wywiad z tą firmą. Firma ta potwierdziła, że Jagiellonia jest pierwszą drużyną w Polsce, która zdecydowała się na skorzystanie z jej usług. Nie chcę powiedzieć o trenerze Petevie i Zającu źle, że to były totalne pomyłki. Nie wracajmy do tego. Nie chcemy popełniać takich pomyłek, ażeby zatrudniać trenera na pół roku. Chciałbym, żeby trener, który zostanie wybrany, pracował u nas, dwa, trzy, cztery, a najlepiej 10 lat i osiągał sukcesy. Ale jeśli sukcesów nie ma, to niestety zmienia się albo zawodnika, albo trenera.

W zasięgu trzeciego, czwartego czy piątego miejsca Jagiellonia zawsze powinna się znajdować, a w przypadku ostatnich dwóch sezonów stało się zupełnie inaczej, co dla nas jest dużym rozczarowaniem.


Rozumiem, że pomóc ma też wydział skautingu, który niedawno powstał?


Tak jest. Wydział skautingu i analiz, żeby opierać się - jeszcze raz powtarzam - opierać się, a nie że ktoś za nas ma podejmować decyzje, czy - jak widziałem w jakichś prześmiewczych wywiadach - że komputer podejmie decyzję za Jagiellonię. Nie. Analizy mają wspierać proces decyzyjny, a nie zastępować. Mają pomagać.


Mówi pan o planach Jagiellonii, ale może okazać się, że wkrótce Jagiellonia straci swojego sternika, bo chodzą takie słuchy, że prezes Kulesza jest zainteresowany kandydowaniem w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.


O to trzeba pytać pana Kuleszę, ale takie pogłoski krążą w środowisku piłkarskim. Uważam, że pan Kulesza byłby najlepszym kandydatem na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jak wiadomo, prezes Boniek nie może tej funkcji pełnić, ponieważ pełnił ją dwie kadencję. I z osób, które znam, uważam, że kolega, wspólnik, prezes Jagiellonii byłby kandydatem najlepszym. Ale powiadam jeszcze raz, ta decyzja należy tylko i wyłącznie do pana Cezarego Kuleszy.


To zakładając optymistycznie dla prezesa Kuleszy, że tak się stanie i faktycznie zostanie prezesem PZPN-u, to co wtedy z Jagiellonią? Kto obejmie stery?


Rozważamy wariant, że prezes Kulesza odejdzie i będzie kandydował na prezesa PZPN-u. W tej sytuacji mogę już państwu zdradzić nasze plany. Otóż obecny członek zarządu i wiceprezes pani Agnieszka Syczewska, która pełni również funkcję dyrektora generalnego od ponad 10, chyba 12 lat, bardzo dobrze sprawuje się na tym stanowisku i nie widzę powodu, ażeby zatrudniać kolejną osobę jako członka zarządu.

Przypomnę tylko, że od dłuższego czasu, już od wielu lat rada nadzorcza aktywnie wspiera zarząd i prezesa Kuleszę w decyzjach i w tym wypadku będzie tak samo. Nie zamierzamy zatrudniać nikogo nowego. Uważamy, że pani Syczewska plus osoby z rady nadzorczej i z akcjonariatu wystarczą, żeby zarządzać klubem.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok