Radio Białystok | Gość | Wojciech Strzałkowski - prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok

12.05.2021, 07:16, akt. 10:21

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski
Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski


0:00
0:00
Z Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uważają, że lotnisko na białostockich Krywlanach jest potrzebne do rozwoju gospodarczego miasta i regionu. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Podlaskim Klubie Biznesu interweniują w tej sprawie - napisali pismo do  prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Skierowali je też do władz wojewódzkich i Lasów Państwowych.

O lotnisku na Krywlanach, ale także o grze Jagiellonii Białystok w piłkarskiej ekstraklasie z prezesem Podlaskiego Klubu Biznesu i przewodniczącym rady nadzorczej Jagiellonii Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Adam Janczewski.




Adam Janczewski: Po raz kolejny Podlaski Klub Biznesu zabiera głos w sprawie lotniska na Krywlanach. W piśmie do prezydenta miasta pada mocne zdanie. Pozwoli pan, że je zacytuję.


Wojciech Strzałkowski: Proszę.


"Nieistnienie Białegostoku na lotniczej mapie Polski nie tylko hamuje rozwój regionu, ale wręcz ośmiesza wobec kontrahentów z kraju i z zagranicy pragnących prowadzić wspólne interesy". Jak to jest panie prezesie, śmieją się z nas w Polsce i na świecie?


Tekst tego pisma być może jest trochę przerysowany, ale prawda jest taka, że jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. Może jeszcze Opolskie, ale województwo opolskie i miasto Opole ma dostęp w ciągu niecałej godziny do lotniska we Wrocławiu oraz lotniska w Katowicach. Mówiąc więc wprost, tak, zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.


Czy z pańskiego doświadczenia, czy też kolegów z Klubu Biznesu, można powiedzieć, że były takie rozmowy, negocjacje, które utknęły w martwym punkcie albo zostały zakończone przez ten czynnik?


To nie jest tak, że przedsiębiorcy z Białegostoku czy z regionu są odpowiedzialni za ściąganie dużych inwestycji krajowych i międzynarodowych. Zadania te raczej dotyczącą władz miasta i regionu. Ale ogólnie wiadomo, że wybór lokalizacji pod duże inwestycje, pod duże fabryki, duże zakłady pracy typu centra logistyczne, call center czy obsługa księgowa polega na tym, że bierze się pod uwagę wszystkie czynniki - społeczne, ekonomiczne, środowiskowe, infrastrukturalne. A jeśli chodzi o infrastrukturę, niezbędne są wszystkie trzy kategorie połączeń: drogowe, kolejowe i lotnicze.

Nawet mogą do nas nie docierać informacje, że lokalizacja Białegostoku czy województwa podlaskiego utknęła gdzieś w martwym punkcie, ponieważ taka informacja do nas nigdy nie dotrze, jeśli ta lokalizacja nie była brana pod uwagę.

Wystarczy wziąć do analizy mapę Polski i zobaczyć, gdzie lokalizują się nowe fabryki, nowe miejsca pracy - np. Google Center na Europę pod Wrocławiem czy fabryka telewizorów, fabryka ekranów. Nowe duże inwestycje po kilka tysięcy miejsc pracy lokalizowane są w pobliżu lotnisk komunikacyjnych. Takiego lotniska u nas nie ma i nigdy się nie dowiemy, ilu inwestorów zrezygnowało z naszej lokalizacji tylko dlatego, że zabrakło tego właśnie elementu infrastrukturalnego.


Rozumiem, że stanowisko jest w trosce o rozwój regionu. A jakie korzyści lotnisko na Krywlanach dałoby samym przedsiębiorcom zrzeszonym w Podlaskim Klubie Biznesu? Bo mówimy o inwestorach potencjalnych, a jakie byłyby korzyści dla już istniejących?


Łatwiejszy dostęp kontrahentów zagranicznych. Mamy wiele firm na Podlasiu, które mają swoich klientów rozsianych po Europie i świecie i słyszymy niejednokrotnie o tym. Kiedyś będąc na nartach w Szwajcarii, spotkałem człowieka, który robi interesy w naszym województwie i lata swoim prywatnym jetem do Grodna i z Grodna przyjeżdżał - wcześniej, kiedy nie było jeszcze pandemii - przez granicę do Białegostoku. Wydaje się to trochę kuriozalne, ale osobiście, zupełnie przez przypadek, spotkałem takiego przedsiębiorcę.

Natomiast chciałbym zwrócić uwagę, że rozwój gospodarczy to nie tylko kwestia lotniska dla przedsiębiorców. Moim zdaniem takie lotnisko powinno również służyć wszystkim mieszkańcom Białegostoku. Tanie linie lotnicze latają do Lublina, do Rzeszowa, pod Olsztynem na lotnisko Szymany oraz do wszystkich miast wojewódzkich. Mieszkańcy tych miast mają możliwość polecieć do Londynu, do Rzymu, do Paryża, do Brukseli za 200-300 zł i to jest podnoszenie standardu życia ludzi. To jest niezwykle ważne.

Rozwój gospodarczy jest istotny, ale podnoszenie standardu życia ludzi, obywateli jest również ważne i kiedyś, w przyszłości wyobrażam sobie, że to lotnisko powinno również mieć funkcje dostępności komunikacyjnej tanich linii lotniczych. A te potrzebują pasa o długości około 2300 m.


Podlaski Klub Biznesu apeluje do władz województwa i do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku o "merytoryczne wsparcie i dialog w  rozwiązaniu problemu uruchomienia pasa startowego na Krywlanach". W jaki sposób mogą pomóc władze województwa?


Chodzi o to, że las, który wyrósł dookoła lotniska, który istnieje od kilkudziesięciu lat, jest naturalną przeszkodą lotniczą. Rozumiem, też sytuację Lasów Państwowych, ale moim zdaniem ta merytoryczna rozmowa, to nasze spotkanie powinno wykazywać z obu stron zrozumienie dla bezpieczeństwa w ruchu lotniczym.


Lasy Państwowe rozumiem, ale co miałyby w tej sytuacji robić władze wojewódzkie? Rozumiem, że to forma mediacji.


Władze wojewódzkie mogą być swego rodzaju katalizatorem czy mediatorem w tych rozmowach. Każda strona ma swoje argumenty, ale żeby rozmawiać i rozpatrywać, jak można rozwiązywać problemy, naszym zdaniem potrzebna jest dobra wola wszystkich stron, żeby strony usiadły przy jednym stole i mogły te problemy rozwiązywać.


Teraz chciałbym porozmawiać z Wojciechem Strzałkowskim jako przewodniczącym rady nadzorczej Jagiellonii Białystok. Co pan czuje, kiedy patrzy pan na tabelę piłkarskiej Ekstraklasy?


Smutek, rozczarowanie, niechęć. Jeszcze może kilka innych negatywnych skojarzeń mogłoby mi przyjść do głowy. Ale cóż możemy na to poradzić? Wybór dwóch ostatnich trenerów nie był może najtrafniejszy. Zarówno trenera Peteva, który ogólnie jest dobrym trenerem, ale jakoś nie udało mu się pobudzić naszej drużyny do uskrzydlenia, do takiej gry, ażeby spełnić oczekiwania kibiców, oczekiwania akcjonariuszy i zarządu. Jak i trenera Zająca, którego bardzo pozytywnie oceniliśmy na początku, ponieważ ma dużą wiedzę teoretyczną, duży nacisk kładł na strategię. Natomiast również czegoś zabrakło. Moim zdaniem zabrakło tej części wysokiej motywacji drużyny i niestety skończyło się, jak się skończyło.

Ale obiektywnie patrząc na ostatnie 10 lat, jest to najlepsze 10 lat w stuletniej historii naszego klubu. Od 2007 roku nieustannie Jagiellonia jest w Ekstraklasie. Takiego okresu nigdy wcześniej nie było. Już nie wspominam 2010 roku - Pucharu Polski czy Superpucharu Polski, dwukrotnie wicemistrza Polski. Zrobimy wszystko, żeby te wyniki poprawić.


Czyli całą odpowiedzialność za złe wyniki ponoszą ostatni trenerzy czy zarząd Jagiellonii? Czy władze też poczuwają się do odpowiedzialności?


Wszyscy ponoszą odpowiedzialność - trenerzy, zarząd, rada nadzorcza, akcjonariusze, zawodnicy. Najmniej kibice.


Co w takim razie nie zagrało w sferze zarządzającej klubem?


Moim zdaniem mamy na tyle dobry skład personalny drużyny, że powinniśmy się znajdować co najmniej w górnej ósemce i byłbym może nie szczęśliwy, ale zadowolony, gdybyśmy byli na miejscach pucharowych. Moim zdaniem mamy personalny skład na takie wyniki. Moim zdaniem zabrakło motywacji. Ta drużyna to są naprawdę dobrze zawodnicy. Zabrakło gry zespołowej, współpracy i motywacji.


Kiedy kibice poznają nazwisko nowego trenera?


Jagiellonia tym razem postanowiła się nie spieszyć i skorzystać z usługi profesjonalnej firmy doradczej, która na nasze zlecenie przygotuje - mam nadzieję, że już niedługo - dokładną analizę osób, które są dostępne, trenerów, którzy są dostępni, a nie teoretycznie możliwi, tylko dostępni dzisiaj jako szkoleniowcy Jagiellonii Białystok. Skorzystamy z tej firmy doradczej i na podstawie opracowania, które nam dostarczy, podejmiemy decyzję wszyscy jako rada nadzorcza.


Skąd taki pomysł? Trzeba przyznać, że to dość nowatorskie rozwiązanie na polskim rynku?


Czytałem artykuł, wywiad z tą firmą. Firma ta potwierdziła, że Jagiellonia jest pierwszą drużyną w Polsce, która zdecydowała się na skorzystanie z jej usług. Nie chcę powiedzieć o trenerze Petevie i Zającu źle, że to były totalne pomyłki. Nie wracajmy do tego. Nie chcemy popełniać takich pomyłek, ażeby zatrudniać trenera na pół roku. Chciałbym, żeby trener, który zostanie wybrany, pracował u nas, dwa, trzy, cztery, a najlepiej 10 lat i osiągał sukcesy. Ale jeśli sukcesów nie ma, to niestety zmienia się albo zawodnika, albo trenera.

W zasięgu trzeciego, czwartego czy piątego miejsca Jagiellonia zawsze powinna się znajdować, a w przypadku ostatnich dwóch sezonów stało się zupełnie inaczej, co dla nas jest dużym rozczarowaniem.


Rozumiem, że pomóc ma też wydział skautingu, który niedawno powstał?


Tak jest. Wydział skautingu i analiz, żeby opierać się - jeszcze raz powtarzam - opierać się, a nie że ktoś za nas ma podejmować decyzje, czy - jak widziałem w jakichś prześmiewczych wywiadach - że komputer podejmie decyzję za Jagiellonię. Nie. Analizy mają wspierać proces decyzyjny, a nie zastępować. Mają pomagać.


Mówi pan o planach Jagiellonii, ale może okazać się, że wkrótce Jagiellonia straci swojego sternika, bo chodzą takie słuchy, że prezes Kulesza jest zainteresowany kandydowaniem w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.


O to trzeba pytać pana Kuleszę, ale takie pogłoski krążą w środowisku piłkarskim. Uważam, że pan Kulesza byłby najlepszym kandydatem na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jak wiadomo, prezes Boniek nie może tej funkcji pełnić, ponieważ pełnił ją dwie kadencję. I z osób, które znam, uważam, że kolega, wspólnik, prezes Jagiellonii byłby kandydatem najlepszym. Ale powiadam jeszcze raz, ta decyzja należy tylko i wyłącznie do pana Cezarego Kuleszy.


To zakładając optymistycznie dla prezesa Kuleszy, że tak się stanie i faktycznie zostanie prezesem PZPN-u, to co wtedy z Jagiellonią? Kto obejmie stery?


Rozważamy wariant, że prezes Kulesza odejdzie i będzie kandydował na prezesa PZPN-u. W tej sytuacji mogę już państwu zdradzić nasze plany. Otóż obecny członek zarządu i wiceprezes pani Agnieszka Syczewska, która pełni również funkcję dyrektora generalnego od ponad 10, chyba 12 lat, bardzo dobrze sprawuje się na tym stanowisku i nie widzę powodu, ażeby zatrudniać kolejną osobę jako członka zarządu.

Przypomnę tylko, że od dłuższego czasu, już od wielu lat rada nadzorcza aktywnie wspiera zarząd i prezesa Kuleszę w decyzjach i w tym wypadku będzie tak samo. Nie zamierzamy zatrudniać nikogo nowego. Uważamy, że pani Syczewska plus osoby z rady nadzorczej i z akcjonariatu wystarczą, żeby zarządzać klubem.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta nowej gminy Grabówka
3.02.2025

- Grabówka przynosiła znacznie większy przychód do gminy Supraśl niż ta druga strona, za lasem, a nakłady były nieproporcjonalne. Ten stan rzeczy można poprawić. Jest wiele spraw, które będzie można wyprostować w naszej gminie - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.

ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.

Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.


Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.


gen. Sławomir Klekotka, 29.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
29.01.2025

- Jest duże zainteresowanie służbą kontraktową w Straży Granicznej. To głównie młodzi ludzie, z czego się cieszymy, ponieważ perspektywa dla tych osób jest taka, że podczas kontraktu będą mogli aplikować do służby stałej - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Piotr Matusiak, fot. Barbara Sokolińska

Piotr Matusiak

dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.01.2025

Bezrobocie w Białymstoku jest stosunkowo niskie, ale szukający zatrudnienia raczej nie mogą liczyć na wysokie pensje. - Dlatego staramy się przekonywać firmy, by w ofertach zamieszczały też ścieżkę rozwoju i podnoszenia zarobków - mówi dyrektor białostockiego PUP.

Robert Tyszkiewicz, 27.01.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Robert Tyszkiewicz

koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą w kancelarii Senatu RP
27.01.2025

Jedynym gwarantem władzy Łukaszenki jest Władymir Putin. Jakiekolwiek zachwianie się reżimu na Kremlu spowoduje natychmiastową zmianę w Mińsku. Myślę, że nie dotrwa do końca tej kadencji.


Oleg Łatyszonek, fot. Sylwia Krassowska

prof. Oleg Łatyszonek

historyk, profesor UwB
27.01.2025

- Nie dziwią mnie wyniki głosowania na Białorusi. Łukaszenka widzi siebie jako ojca narodu, "Baćkę" i musi mieć poparcie ogromnej większości - mówi prof. Oleg Łatyszonek.

Natalia Stieszenko, fot. Joanna Szubzda

Natalia Stieszenko

koordynatorka białostockiego sztabu WOŚP
25.01.2025

- W Podlaskiem sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łącznie jest 26. Mamy nadzieję, że całe województwo będzie grało razem z nami - mówi Natalia Stieszenko.

Jerzy Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Jerzy Owsiak

szef WOŚP
24.01.2025

- Od początku duchem Orkiestry byli wolontariusze. Podczas pierwszego finału "rękę do góry" podniosło 10 000 osób - dziś wolontariuszy jest 120 000 i ta liczba nie zmienia się już od wielu lat - mówi Jerzy Owsiak.


Małgorzata Sawicka-Żukowska, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Sawicka-Żukowska

kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
24.01.2025

WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.

Urszula Kamińska, fot. Piotr Pietruczuk

Urszula Kamińska

trenerka reprezentacji Polski i Juvenii Białystok w short tracku
23.01.2025

- Bardzo marzę o tym, żebyśmy zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata. Wiem, że jesteśmy na to gotowi. Życzę sobie tego, żeby moi zawodnicy dorównywali kroku i by wygrali w pięknej walce - mówi Urszula Kamińska.

Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
23.01.2025

- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Anna Daszuta-Zalewska, fot. Joanan Szubzda

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
22.01.2025

Jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? - Sukces startupu zależy od czterech kluczowych czynników: pieniędzy, wiedzy, możliwość pozyskania dobrych współpracowników i umiejętności zarządzania zespołem - mówi dyrektor BPN-T.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską


Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.

Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.


źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.

Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
16.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.


Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?


Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.


dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok