Radio Białystok | Gość | Eugeniusz Ławreniuk - właściciel jednego z białostockich biur podróży

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży

23.03.2021, 08:29, akt. 15:30

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)


0:00
0:00
Z Eugeniuszem Ławreniukiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Branża turystyczna przez pandemię wciąż jest w głębokim kryzysie. Nadzieją na zmianę sytuacji mogą być tak zwane paszporty covidowe, które przed wakacjami zamierza wprowadzić Unia Europejska. Czy można planować wakacje, a może nawet majówkę?

Między innymi o tym z właścicielem jednego z białostockich biur podróży Eugeniuszem Ławreniukiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czy wiosenny lockdown, który obowiązuje przez najbliższe ponad dwa tygodnie, mocno pokrzyżował plany firmom z branży turystycznej?


Eugeniusz Ławreniuk: Zależy, jakim firmom, bo branża turystyczna jest bardzo szerokim pojęciem. Hotelarzom na pewno tak, bo myśleli, że na okres świąt wielkanocnych trochę odrobią, trochę zarobią, żeby móc jakoś dalej normalnie funkcjonować.

Dla pozostałej branży - biur podróży, przewoźników, i tak dalej - i tak marzec, do połowy kwietnia, jest zawsze okresem przygotowań do sezonu, który tak naprawdę zaczyna się po świętach wielkanocnych. Klasyczny termin otwarcia sezonu to zawsze 1 maja. Także dla biur podróży, które są zamknięte już i tak praktycznie rok, to nie ma zbyt dużego znaczenia. Dla nas jest ważne, żeby klienci zapisywali się czy organizowali imprezy już od maja - wiosna, lato czy wczesna jesień - żebyśmy mogli w tym okresie zacząć zarabiać.


To pytanie do pana nie wiem, czy jako eksperta, czy bardziej może jako jasnowidza - planować majówkę czy nie?


Bardzo dobre pytanie. Chyba bardziej dla jasnowidza. Ale planować. Biura, hotelarze, kwatery podchodzą do tego bardzo elastycznie w tej chwili. Zaliczki nie przepadają, bo wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja. Z tego, co się orientujemy, branża się do tego też dostosowuje. Z reguły są pobierane symboliczne, nieduże zaliczki i nie ma problemu z ich zwrotem.


Czy w państwa firmie macie dużo zapytań o majówkę?


Na razie bardzo mało. Chyba i ubiegłoroczny sezon, jaki on był, taki był, i ten, który będzie w tym roku, to sezony - jak ja to nazywam - last minute, czyli najwięcej telefonów będzie na dwa, trzy tygodnie przed majówką, bo trudno cokolwiek zaplanować w sytuacji, kiedy nie wiemy, co będzie. Zdajemy sobie z tego sprawę.

Także na razie tych zapytań jest mało. Oczywiście, jeśli chodzi o obiekty noclegowe, to jest ich dużo. Z tego, co wiem, bo mamy kontakty z obiektami, to mają one sporo zapytań na okres weekendu majowego. Biura podróży na razie mniej, chociaż cieszymy się, że już są jakieś zapytania na czerwiec, lipiec, sierpień, jakieś grupy mniejsze, większe, ale są, bo z tego głównie żyją biura podróży.


Jak wygląda wasza sytuacja w ostatnich miesiącach? Czy staracie się jakoś dostosowywać ofertę do tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji?


To jest trudne pytanie. Nie każdy może. Biura podróży to około 5 tys. podmiotów z całej Polski. Wiele z nich już przestawiło się na turystykę krajową, tak jak nasza firma, która oprócz zagranicznej robiła też turystykę krajową, ale wiele firm nie ma takiej możliwości. Nie jest łatwo przebranżowić się, operować na rynku wewnętrznym.

Z czego to wynika? Wewnętrzny rynek turystyczny to relacja klient - hotel. Bardzo rzadko korzysta się z usług biur podróży, a jeśli już się to robi, to są to imprezy zorganizowane, czyli wycieczki szkolne, wycieczki firmowe, jakieś integracje, konferencje, szkolenia, czyli są to z reguły mniejsze bądź większe, ale grupy.

Klienta indywidualnego bardzo trudno jest pozyskać przez biuro podróży, bo takiej oferty faktycznie prawie nie ma. Klient indywidualny rezerwuje i już na miejscu kształtuje sobie swój program pobytu. Oczywiście, już na miejscu tego klienta można obsłużyć na jakieś wycieczki, na jakieś spływy kajakowe, na rowery, ale to nie jest to, z czego żyją głównie biura podróży. Obsługa małych grupek czy turystów indywidualnych była zawsze dla biur podróży dodatkiem do tego, czym się głównie zajmują, czyli organizowaniem imprez dla grup zorganizowanych.


Proszę podać przykład wycieczki czy też wyjazdu, który udało się przeprowadzić mimo pandemii i z którego jest pan najbardziej zadowolony, oraz przykład planów, które przepadły i których pan najbardziej żałuje jako przedsiębiorca.


Żałuję bardzo dużo. A jeśli chodzi o organizację, to ostatnie wycieczki mieliśmy z końcem września, bo od października już zostały zamknięte hotele.

Najbardziej się cieszę, że udało nam się latem zrobić imprezę dla stałego klienta. To była bardzo fajna trasa Litwa - Łotwa - Estonia. Zastanawialiśmy się, czy nie będzie jakichś problemów na granicach, ale akurat jeszcze w sierpniu wszystkie kraje były otwarte, wszystkie kraje wpuszczały Polaków bez żadnych badań i grupa wróciła zachwycona. To była taka ostatnia większa trasa.

Szczególnie żałuję wyjazdów do Rosji, bo robiliśmy ich sporo do miejsc polskiej pamięci narodowej. Woziliśmy grupy do Katynia, do Smoleńska, do Miednoje, Tweru. Wszystko było niestety odwołane, czego też najbardziej żałuję, bo to były wycieczki, które wymagały bardzo dużo przygotowań, dużo logistyki, wiele telefonów, wiele maili, dużo pracy, dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. I to wszystko zostało odwołane.

W tej chwili też nie wiemy, jak to będzie dalej funkcjonowało z zagranicą, bo kraje są zamknięte.


Na nadchodzące wakacje pojawia się światełko w tunelu, przynajmniej jeżeli chodzi o Unię Europejską. Unia jeszcze przed wakacjami zamierza wprowadzić zielone certyfikaty, czyli tzw. paszporty covidowe. Czy faktycznie może to być szansa dla branży turystycznej?


Część branży ma mieszane odczucia. Ja akurat jestem zwolennikiem tego pomysłu, bo jest to już coś. Od czegoś musimy zacząć, bo w tym roku powrotu do normalnej turystyki nie będzie, póki nie zaszczepimy się wszyscy.

Paszport covidowy jest pierwszym krokiem na wyjście ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać. Nie łudźmy się, że będzie on na wielką skalę. Ktoś jest przeciwnikiem tego, że to być może kogoś dyskredytuje. Oczywiście. Nie wiemy, kiedy masa osób w wieku 30 - 40 lat, tych najbardziej podróżujących w tej chwili, będzie zaszczepiona, czy będzie w ogóle zaszczepiona.


Aczkolwiek nie do końca, bo zielone certyfikaty mają też zawierać informacje o przebytym zakażeniu i ewentualnie negatywnym wyniku testu.


Tak, także ten paszport jest taką furtką dla wszystkich. Oczywiście najlepszym klientem dla biur podróży czy dla obiektów na miejscu są osoby, które już są zaszczepione, bo dają gwarancję, że nie przenoszą covida, nie zachorują, nie są obciążeniem dla tych obiektów.

Paszport ma być głównie w formie elektronicznej, bo trudno, żeby to był jakiś papier. Każdy będzie mógł mieć to w smartfonie, na tablecie, jakiś kod QR. Ale oczywiście na życzenie będzie to też w formie drukowanej. Jest to dobre wyjście, bo od czegoś trzeba zacząć.

Oczywiście to, o czym teraz rozmawiamy, dotyczy krajów Unii Europejskiej i cieszymy się, że to wszystko zostanie - myślę, że do wakacji - jakoś wdrożone. Problem jest z krajami poza Unią. Tu się dla naszej branży kłaniają dwa tematy. Co z turystyką  przyjazdową do Polski? Polska cieszyła się wśród turystów ukraińskich, białoruskich, rosyjskich dużym zainteresowaniem. Czy będą oni mogli wjechać do naszego kraju? Na podstawie czego i kiedy? Nie wiemy.

Unia Europejska musi podjąć decyzję, czy uznaje chińskie szczepionki, czy uznaje rosyjski Sputnik, bo jeśli tak, to też turystyka z tych krajów zacznie powoli do Polski wracać. Na co oczywiście czekają też z utęsknieniem regiony przygraniczne, i nie tylko, które żyją też z turystyki zakupowej. Widzimy to w Białymstoku - praktycznie od roku nie ma już Białorusinów. Sytuacja jest dramatyczna, ale wiemy, z jakiego powodu. Na to nikt nie ma wpływu. Musimy to jakoś przeczekać.

Tak samo z turystyką wyjazdową do tych krajów. My też chcielibyśmy wiedzieć, czy kraje wschodnie, nawet dalsze - Gruzja, Armenia, i tak dalej - będą przyjmowały polskich turystów zaszczepionych szczepionkami, które zatwierdziła Europejska Agencja Leków. Jeśli tak, to też to zacznie powoli ruszać.

Ale - tu ukłon w stronę rządu - musimy jednak szczepić jak najszybciej, jak najwięcej. Im więcej osób zaszczepionych, tym dla naszej branży jest zdecydowanie lepiej.


Czy zapisał się pan już na szczepienie?


Jestem zapisany gdzieś w jakiejś kolejce, ale cierpliwie czekam. Jestem w wieku 50+, więc niestety moja kolejka może przyjdzie latem. Ale na pewno się zaszczepię i wszystkim też radzę, bo musimy być świadomi, że tylko zaszczepienie jak największej liczby osób spowoduje rozwój turystyki, ale też i gospodarki. Musimy być solidarni jako społeczeństwo, bo tylko w ten sposób ruszy gospodarka w całości.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.

Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.


Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.


Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.


Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.


Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.


Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.


Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.


Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok