Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz - rzecznik podlaskiej KAS
"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.
Gotowe e-PIT-y od 15 lutego są dostępne online. Podatnicy już trzeci rok z rzędu mogą korzystać z rozliczenia podatkowego, przygotowane i wypełnione zeznania znajdziemy w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.pl. O tym jak wypełnić zeznanie podatkowe i co zrobić, by skorzystać z przysługujących ulg, z rzecznikiem podlaskiej KAS Radosławem Hancewiczem rozmawia Dorota Niebrzydowska.
Dorota Niebrzydowska: Czy urząd skarbowy wie wszystko o naszych pieniądzach, skoro potrafi za nas wypełnić zeznanie podatkowe?
Radosław Hancewicz: Wie na tyle dużo, że faktycznie już trzeci rok z rzędu w usłudze Twój e-PIT przygotowaliśmy dla większości podatników zeznania podatkowe. Korzystamy tutaj oczywiście z informacji, które przesyłają nam pracodawcy, z informacji, które posiadamy we własnych bazach i na podstawie tego przygotowujemy zeznania. Podatnik ma tutaj bardzo prostą rzecz do załatwienia, to znaczy logując się do usługi Twój e-PIT, widzi swoje gotowe zeznanie, może je zaakceptować, może je uzupełnić, może je także odrzucić i wypełnić samodzielnie od samego początku. Natomiast usługa Twój e-PIT jest na tyle popularną usługą, że w ubiegłym roku w całym kraju skorzystało z niej 9 milionów podatników. Z roku na rok oczywiście tych podatników przybywa. Cieszymy się z tego i liczymy, że w tym roku będzie kolejny rekord.
O północy był ten czas, kiedy ten e-PIT wystartował, rozumiem, że się serwery nie pozawieszały?
To trzeci rok, w związku z tym podatnicy wiedzą, że warto zrobić swoje rozliczenie szybko, ale niekoniecznie trzeba robić to minutę po północy. Czas na złożenie swojego zeznania mamy do 30 kwietnia, dzisiaj wystartowaliśmy z usługą Twój e-PIT. Dla większości zeznań czas to końcówka kwietnia, jest jeden wyjątek - udostępnione jest także zeznanie PIT-28, to jest to zeznanie, które najczęściej składają osoby, które np. wynajmują mieszkania. Ten PIT musimy złożyć do końca lutego, a w praktyce w tym roku do 1 marca, bo 28 lutego to niedziela. Dlatego zapraszam do korzystania z usługi, natomiast wierzę, że będzie to tak jak do tej pory chodziło płynnie i bardzo wygodnie.
Chciałam, żeby wybrzmiała data 30 kwietnia, bo w ubiegłym roku mieliśmy nawet datę 31 maja.
W tym roku na tę chwilę nie ma żadnych informacji o planowanych przesunięciach tego terminu, dlatego trzymajmy się 30 kwietnia. Nie ma też chyba zbyt wielkiego powodu, żeby tę datę przesuwać, dlatego że jak pokazywały statystyki w ubiegłym roku, większość podatników jednak złożyła swoje zeznanie przed 30 kwietnia, przesunięcie daty nie spowodowało, że większa część podatników rozliczała się w maju. Praktyka jest taka, że najwięcej zeznań składanych jest w okolicach marca, połowy marca.
To w takim razie powiedzmy, gdzie znaleźć ten Twój e-PIT i w jaki sposób rozliczyć się przez tę usługę?
W tym roku powinniśmy wejść do Twojego e-PIT-a przez e-Urząd Skarbowy - jest to platforma, która została uruchomiona 1 lutego i ona zintegrowała różne usługi urzędów skarbowych. Logujemy się przez e-Urząd Skarbowy, natomiast wszystkiego, co dotyczy naszych podatków, szukamy na stronie podatki.gov.pl. Na tej stronie zalogujemy się albo przez profil zaufany za pośrednictwem czy przy użyciu e-dowodu, albo przez naszą bankowość elektroniczną.
Natomiast jeżeli nie mamy możliwości zalogowania się przez te sposoby, które wymieniłem, to możemy się także zalogować, używając naszych danych podatkowych, m.in. PESEL-u i informacji z naszych poprzednich zeznań. Po zalogowaniu się do tego systemu mamy tam gotowe zeznania PIT-37 i PIT-38, to są zeznania, które są takimi, w przypadku których nawet jeżeli zapomnimy w ogóle do 30 kwietnia wejść do tego systemu, cokolwiek z nimi zrobić, to one automatycznie zostaną przez Krajową Administrację Skarbową zaakceptowane i tak jakby nie musimy się martwić, że nie poczyniliśmy żadnej czynności.
Będą tam też PIT-28 i PIT-36. Te dwa PIT-y są takimi deklaracjami, w których musimy coś dopisać, musimy zaingerować, je zatwierdzić i złożyć. W momencie, kiedy zalogowaliśmy się do tego systemu, to korzystamy z przygotowanego przez KAS formularza i możemy go od razu zatwierdzić, jeżeli się wszystko zgadza naszym zdaniem, możemy tam dopisać pewne ulgi, z których dodatkowo chcemy skorzystać, tam automatycznie będzie wpisana ulga na dzieci i będzie tam także wpisane zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia. Tam będzie także podana organizacja pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazaliśmy nasz 1%. Tam także ewentualnie możemy wybrać opcję, że chcemy rozliczyć się z małżonkiem, czyli wtedy wybieramy taki przycisk, małżonek się loguje do systemu i nasze zeznania są łączone i w takiej formule możemy wtedy sobie nasze zeznania złożyć.
Czyli akceptujemy bądź odrzucamy?
Akceptujemy bez zmian, robimy zmiany i wtedy akceptujemy albo odrzucamy nasze zeznanie i składamy je w innej formie, na przykład również elektronicznie przez system e-deklaracje, gdzie wypełniamy swoje zeznanie sami od początku, albo w formie listownej czy papierowej.
Czy papierowo też możemy złożyć to zeznanie podatkowe?
Tak, oczywiście. My namawiamy do tego, żeby korzystać z e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT, natomiast oczywiście podatnik także ma prawo złożyć zeznanie papierowe, do czego nie namawiamy. Ale jeżeli tak by się stało, że ktoś jest bardzo przywiązany do papieru i chciałby złożyć zeznanie papierowe w urzędzie skarbowym, to tutaj też chcę zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz. Jeżeli my chcemy z tym zeznaniem przyjść do urzędu, wrzucić do urny bez potwierdzania złożenia, albo zostawić w okienku kancelaryjnym, otrzymując na swojej kopii pieczątkę, to przychodzimy i to robimy.
Natomiast jeżeli chcielibyśmy przyjść ze swoim zeznaniem po to, żeby porozmawiać z urzędnikiem, zapytać go o jakąś ulgę, albo rozwiać pewne swoje wątpliwości, to wtedy już umówmy wizytę w urzędzie skarbowym, także można to zrobić na stronie podatki.gov.pl. To umawianie wizyt jest przede wszystkim po to, żeby nie czekać w kolejkach, żeby było komfortowo, wygodnie i bezpiecznie w urzędzie. Dlatego w takich przypadkach taką wizytę należy umówić.
Jednakowoż namawiamy do tego, żeby zrobić to elektronicznie, bo o tyle prościej, że jest już wypełnione zeznanie. Warto wejść, zapoznać się też z usługą e-Urząd Skarbowy, e-PIT, a jeżeli chodzi o podatki, to składamy je do 30 kwietnia, mimo pandemii, która trwa. O podatkach będziemy rozmawiać w audycji "Masz prawo" w najbliższą środę i powiemy o wszystkich ulgach, które nam przysługują. Mam nadzieję, że serwery wytrzymają. Dziękuję za rozmowę.