Radio Białystok | Gość | Agnieszka Budnik - doradca zawodowy
Jeżeli nie wiemy, jaki zawód będzie dla nas najbardziej odpowiedni, możemy zgłosić się do doradcy zawodowego. "Test służy temu, żeby pomóc młodym ludziom w ujrzeniu tego, czego czasami sami nie dostrzegają".
Wielu młodych ludzi stoi przed wyborem ścieżki swojej zawodowej kariery, wielu ma wątpliwości co do wcześniejszych decyzji. Jednym i drugim - mimo pandemii - mogą pomóc specjaliści z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. W jaki sposób? O tym z doradcą zawodowym Agnieszką Budnik rozmawia Iza Serafin.
Iza Serafin: Koncentrujemy się teraz w zasadzie na jednym celu - walce z koronawirusem. Nie możemy jednak zapominać o innych problemach, na przykład tych, z którymi borykają się zamknięte wciąż w domach nastolatki stojące przed wyborem ścieżki zawodowej kariery. To do nich właśnie chcecie państwo dotrzeć ze swoją ofertą bezpłatnych spotkań z doradcami zawodowymi.
Agnieszka Budnik: Tak, jak najbardziej. W dzisiejszych czasach, tak jak pani wspomniała, są osoby, które są odizolowane, siedzą w domu i szukają pomysłu na siebie. Są niepewne jutra, niepewne swojej sytuacji związanej z pracą, a także z przyszłością edukacyjną i zawodową. Do nich właśnie kierujemy inicjatywę "Kariera na miarę potrzeb", która jest realizowana przez Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku, a dokładniej przez pracownie tam funkcjonujące - Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego i Białostocką Akademię Rodziny.
Proponujecie państwo certyfikowaną metodę stworzoną w Szwajcarii - obrazkowy test zawodów. Na czym polega innowacyjność tej metody i co ją różni od tych powszechnie stosowanych w Polsce?
Test obrazkowy Martina Achtnicha, bo właśnie tak nazywa się twórca, jest metodą projekcyjną. Każdy człowiek ma inne potrzeby. Potrzeby często są nierealizowane, powodują stres, frustrację, niezadowolenie. Poprzez ten test staramy się uświadomić, w jaki sposób człowiek może rozpoznać swoje właściwe potrzeby i jak ewentualnie później je wykorzystać w planowaniu swojej przyszłości zawodowej.
Badamy osoby za pomocą obrazków. Jest to metoda innowacyjna. Są tam dwa zestawy kart, na których są fotografie związane z czynnościami zawodowymi. Osoba, która wykonuje taki test, musi wybrać spośród wszystkich obrazków te, które najbardziej ją interesują czy najbardziej się jej spodobały. Na przykład jest obrazek, który ilustruje sztukę mięsa, i jedna osoba podczas badania powiedziała, że kojarzy się jej z kuchnią, z gotowaniem, a drugiej osobie ten sam obrazek kojarzył się z rodziną.
Na początku robimy wywiad, następnie jest badanie, a później rozmawiamy. Osoba może się dowiedzieć, czy preferuje spotkania, pracę z innymi osobami, czy woli pracę indywidualną, zespołową, czy na przykład lubi występować publicznie. Później jest to przesłanką, by wybrać ścieżkę zgodną ze swoimi potrzebami. Każdy na tym obrazku widzi coś innego. Ważne jest, żeby podczas rozmowy osoba wyjaśniła, dlaczego wybiera ten obrazek.
Czy taki test może też pomóc młodym ludziom, którzy nie są do końca zadowoleni ze swoich wyborów - np. profilu w szkole średniej? Chcą go zmienić, ale nie bardzo wiedzą na jaki. Czy to także może im pomóc w podjęciu decyzji?
Oczywiście. Przychodzą do nas też właśnie uczniowie klasy pierwszej czy drugiej liceum, którzy nie są zadowoleni z wyboru profilu. W ten sposób mogą zobaczyć, w jakim kierunku mogą iść, żeby być bardziej zadowolonym, żeby realizować swoje potrzeby.
Niezrealizowanie ich powoduje, że czujemy się zestresowani, sfrustrowani, niezadowoleni z życia, z pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby iść w kierunku swoich potrzeb i je realizować. I właśnie ten test służy temu, żeby pomóc młodym ludziom w ujrzeniu tego, czego czasami sami nie dostrzegają.
Te testy i spotkania z doradcami zawodowymi - dodajmy, że bezpłatne - to pierwszy krok. Macie jeszcze inne oferty.
Tak. Przygotowaliśmy z Białostocką Akademią Rodziny różne przedsięwzięcia. Styczeń i luty to badanie predyspozycji metodą obrazkowego testu zawodów Achtnicha, marzec będzie miesiącem kompetencji, a kwiecień miesiącem zdolności.
Mamy pandemię, więc doradztwo zawodowe odbywa się też w warunkach reżimu sanitarnego, czyli te testy, o których pani mówiła, możliwe są online?
Tak. Test obrazkowy możemy robić w formie tradycyjnej oraz w wersji online. Wszystkie osoby, które będą chciały taki test zrobić, prosimy o kontakt, najlepiej w formie e-maila.
Szczegóły są m.in. stronie Białostockiej Akademii Rodziny.
Tak, a także możemy wpisać w wyszukiwarkę "Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego". Jest wstępna rozmowa, kwalifikacja do testu. Później osoba dostaje link do wypełnienia testu w domu. Test wraca do doradcy, który sporządza opinię. Na jej podstawie omawia sytuację i co z tym dalej zrobić. Czyli tworzymy taki indywidualny plan działania dla każdej osoby.
I to też można zrobić online i osobiście?
Tak. W zależności od tego, kto, jakiej formy potrzebuje, jesteśmy gotowi na to wyzwanie.
Zachęcamy, bo to bardzo ważne w życiu, żeby dobrze wybrać zawód.
Tak. Nasze hasło w tym roku to "Kontakt z doradcą najlepszym postanowieniem w nowym roku". Te osoby, które będą korzystały z diagnozy kompetencji, będą mogły zrobić taki test, który nazywa się potocznie Testem Gallupa. Został stworzony w Instytucie Gallupa. Test bada talenty, czyli ocenia natężenie 34 cech zwanych talentami.
Ogólnie, jeżeli ktoś nas pyta, czy mamy jakieś talenty, to człowiek mówi, że nie, bo ani nie umie ładnie rysować, malować, ani śpiewać. Okazuje się, że to jest nieprawdą. Każdy z nas ma pewne talenty, których sobie często nie uświadamia. Test Gallupa ukazuje nam właśnie, że człowiek może mieć takie talenty jak na przykład empatia, elastyczność, organizowanie, bycie wizjonerem, strategiem.
Ten test jest też bardzo pomocny dla pracodawców, którzy mogą zobaczyć, czy dana osoba nadaje się do kierowania zespołem lub np. do inicjowania nowych pomysłów.
Test jest przez nas kupowany, jest dosyć drogi, a osoby, które się do nas zgłoszą, będą miały możliwość zrobienia go bezpłatnie.
Macie jeszcze oferty dla szkół.
Tak. Od ponad 12 lat prowadzimy współpracę z białostockimi szkołami. Odbywała się ona w trybie stacjonarnym. W niedługim czasie białostockie szkoły otrzymają ofertę współpracy w warunkach pandemii i będą mogły skorzystać z zajęć online. Będą to takie propozycje jak spotkania indywidualne z doradcą zawodowym badające predyspozycje, które mówią o tym, jak wybrać szkołę ponadpodstawową.
Będą też oferty poradnictwa grupowego. Tutaj mam zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, zajęcia "Osobowość człowieka a wybór zawodu", "Mój styl uczenia się", "Kompetencje i kwalifikacje na rynku pracy", "System edukacji", "Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych". Szkoły będą mogły skorzystać z naszej oferty bezpłatnie.
Tak jak wspominałam, z pewnymi szkołami współpracujemy bardzo długo, ale zapraszamy także szkoły, które z nami nie współpracowały, do tego, żeby skorzystać z naszej oferty.