Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska - z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB

16.10.2020, 08:20, akt. 11:33

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

prof. Joanna Zajkowska
prof. Joanna Zajkowska


0:00
0:00
Z prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

8 tysięcy zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby. To budzi niepokój i zmusza do szybkich reakcji. Stąd nowe decyzje rządu w sprawie kolejnych obostrzeń sanitarnych - prawie połowa kraju będzie od soboty (17.10) w czerwonej strefie. Znajdą się w niej również Białystok i Suwałki, a także sześć powiatów z naszego regionu - białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki i zambrowski. 



Od soboty kolejne powiaty i miasta w strefie czerwonej - są nowe obostrzenia



Wiąże się z tym wiele dodatkowych ograniczeń - szkoły średnie i uczelnie przechodzą na zdalny system nauczania. Zamknięte będą baseny, aquaparki i siłownie. Ponawiane są też prośby - przede wszystkim o zachowywanie dystansu i noszenie maseczek. Czy to może nas uchronić przed zakażeniem? M.in. o tym z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie epidemiologii profesor profesor Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neoroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Przeraziły nas te liczby. Ponad 8 tys. nowych zakażeń w ciągu doby - to ostatni raport. Najbardziej zaludnione w Europie Niemcy wszczynały alarm przy 4 tys. Boję się pytać, czy tych zakażeń może być jeszcze więcej i na ile powinniśmy się przygotować? Co to przede wszystkim dla nas oznacza? 


prof. Joanna Zajkowska: Na pewno będzie ich więcej. Mamy stan epidemii, widać, że ona przybiera na sile, przyspiesza. Mam nadzieję, że to będą osoby, które łagodnie chorują. Te liczby nie powinny nas przerażać, natomiast martwi mnie to, że możemy nie zabezpieczyć, nie udzielić pomocy medycznej tym, którzy tego potrzebują. 


Może zabraknąć łóżek?


Część chorych jednak wymaga hospitalizacji, tlenoterapii, która może być podana tylko w szpitalu. 


I lekarzy może zabraknąć.


Już brakuje. Staram się o tym nie myśleć. Są poczynione pewne działania, żeby uaktywnić, nadać pewne uprawnienia rezydentom późniejszych lat, żeby włączyli się też do działań wspierających lekarzy walczących z epidemią. 


Tsunami uderzy za dwa tygodnie - tak alarmuje Dziennik "Gazeta Prawna". 14 dni - na tyle podobno wystarczy łóżek respiratorowych przy obecnej dynamice rozwoju koronawirusa w Polsce, tak wynika z modelu matematycznego szacującego wydolność systemu. Już teraz Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenie do niezbędnego minimum, a nawet całkowite zawieszenie planowych zabiegów, żeby zapewnić te dodatkowe łóżka w szpitalach dla chorych na Covid-19. Grozi nam włoski scenariusz z marca i kwietnia? 


Mam nadzieję, że nie włoski, dlatego że już lepiej radzimy sobie z leczeniem zakażeń, czyli ta śmiertelność u nas jest trochę niższa, dlatego że mamy już leki, mamy pewne doświadczenie jak prowadzić tych chorych, więc ta śmiertelność nie powinna być taka duża, kiedy Włosi pierwsi się zmierzyli z tą falą ciężkich zachorowań. Natomiast myślę, że te prognozy trzeba brać pod uwagę, ale też suma tych naszych wszystkich działań powinna jednak przyhamować troszkę ilość tych zachorowań. Na pewno przygotowujemy się na jeszcze większą ilość chorych, takie są podejmowane działania, oby się nie przydały. Najprawdopodobniej te obostrzenia, które są wprowadzane w tej chwili, mam nadzieję, że spowolnią i zmniejszą ilość dziennych zakażeń, a tym samym zachorowań, a tym samym zgonów. 


Co przede wszystkim spowolni? Były apele Ministerstwa Zdrowia "nie wychodźmy z domów, ograniczajmy swoje aktywności społeczne, nośmy maseczki" - takie apele słyszeliśmy w marcu i w kwietniu.


Tak, to są bardzo ważne zalecenia. Wiadomo, jaka jest droga transmisji - przekazuje człowiek od człowieka, w bliskim kontakcie. W związku z tym to, co zależy od nas, i to, co nie zależy od nas, czyli te obostrzenia, które powinny ograniczyć zgromadzenia, zmniejszyć liczbę uczestniczących w weselach, w pogrzebach, mam nadzieję, że to będzie egzekwowane bardziej restrykcyjnie, bo w tej chwili zbieramy pokłosie jednak tych dużych zgromadzeń. I oczywiście to, co zależy od nas, czyli trzymanie dystansu, maseczki, dezynfekcja rąk. 


Takie uroczystości rodzinne... Teraz weekend przed nami, ludzie się zastanawiają, czy robić, czy nie, czy iść, czy nie iść. 


Muszę powiedzieć z moich własnych obserwacji, oczywiście analizując ogniska, które są na Podlasiu, że to są ogniska oczywiście związane z zakładami pracy, z placówkami służby zdrowia, ale dużo jest pojedynczych zachorowań, z których wynika, że osobą zakażającą inne osoby jest ktoś nam najbliższy: przyjaciele, rodzina, znajomi. I o tym pamiętajmy, że każdy z nas może być zakażony, w związku z tym ograniczałabym te spotkania.


I maseczki, które jak podkreślają specjaliści, są teraz tak naprawdę może jakąś najbardziej prymitywną formą szczepionki, kiedy tej prawdziwej jeszcze nie ma, wszyscy na nią czekamy, ale widać, chociażby po sposobie noszenia tych maseczek, że wielu z nas brakuje takiej motywacji wewnętrznej, przekonania, że musimy je nosić. W jaki sposób maseczka chroni nas przed zakażeniem? Jak działa?


Muszę powiedzieć, że mnie też przeraża ta nonszalancja w noszeniu maseczek, nawet ośmieszana różnymi memami, żartami, noszenie na brodzie, gdzieś w sposób taki, że nie spełnia swojej funkcji. Natomiast chciałam przekonać, że jednak ta maseczka ma sens. Każdy z nas obserwował wielokrotnie, czy to na mrozie, czy w pobliżu szyby, że oddychając czy nawet rozmawiając, wydalamy parę wodną. Wirusy nie unoszą się samodzielnie, tylko są na kropelkach naszej śliny i tej pary, którą wydalamy. Maseczka chroni z jednej strony rozmówców czy osoby, które są w bliższym dystansie przed tym aerozolem, który wydalamy, oczywiście te największe, duże kropelki, one osadzają się na tej maseczce, dlatego obserwujemy, że ona wilgotnieje, potem staje się nieprzyjemna, dlatego trzeba ją zmieniać, ale ona chroni przed tym materiałem, który jest zakaźny, przed tym, który zakaża. Natomiast druga osoba - ten materiał z kolei osadza się z zewnątrz, czyli jeżeli dwie osoby mają maseczki nałożone, jeszcze trzymają dystans, tak naprawdę redukujemy ryzyko zakażenia niemalże do zera. Oczywiście sytuacje takie, kiedy mamy kaszel bądź takie nieprzewidywalne kichnięcie, te warunki się zmieniają, bo przeczytałam, że cząsteczki wirusa wydalane są z prędkością 64 km/h i może być ich przy kichnięciu wydalonych ponad 7 milionów, ale w jakiś sposób jednak ta maseczka przynajmniej część zatrzymuje. Natomiast w warunkach normalnej rozmowy czy oddychania ona pełni swoją funkcję. 


Mam tutaj różne maseczki. To jest tak zwana chirurgiczna, mam też maseczkę z materiału, z muślinu, i taką bawełnianą, oczywiście jest też przyłbica. Czy one mają jednakową skuteczność?


Najbardziej komfortowe są te materiałowe, natomiast przeczytałam, że najbardziej skuteczne są te, które łączą ze sobą kilka rodzajów materiałów, czyli co najmniej dwa rodzaje materiałów, inny splot, inny materiał użyty, one są bardziej skuteczne. Maseczka chirurgiczna też jest złożona z kilku warstw, tą niebieską warstwą zakładamy na zewnątrz i ona ma jeszcze taki element, który zapewnia przyleganie przy nosie.


To te druciki. A przyłbica? 


Przyłbica chroni nas właśnie przed nagłym opryskaniem, czyli przed tym takim grubym aerozolem, zarówno emitowanym przez nas, jak i przed niespodziewanym kichnięciem czy kaszlnięciem osoby, którą mamy naprzeciwko. Natomiast ona nie zastępuje maseczki. Najlepsze jest połączenie maseczki plus przyłbicy. Przyłbica ma jeszcze tę zaletę, że chroni nas przed automatycznym, odruchowym dotykaniem naszej twarzy.


Do oczu też nie dotkniemy.


Oczu też nie należy dotykać, bo jednak śluzówki, spojówki, to też jest droga zakażenia. 


A co z tym noszeniem takim poniżej nosa, pod brodą albo na brodzie? Czy to w ogóle ma sens? 


Żeby maseczka spełniała swoją funkcję, musi być założona tak jak należy, czyli przykrywać nozdrza i usta. 


Prawie wszystkie ekspedientki w sklepach noszą w ten sposób maseczki, że mają albo na brodzie, albo pod nosem, niestety. 


Należy zwracać uwagę, upominajmy się nawzajem grzecznie, nie agresywnie, ale przypominajmy, bo od tego zależy nasza sytuacja, która będzie za tydzień, za dwa tygodnie. 


Wielu tak zwanych antycovidowców albo jak niektórzy mówią koronasceptyków twierdzi, że noszenie maseczek to ograniczenie ich wolności, rozporządzenie, które mówi o takim obowiązku, nie ma mocy prawnej i tak dalej, i tak dalej, ale wiele autorytetów i to nie tylko medycznych mówi, że to jest, jeśli już nie obowiązek prawny, to obowiązek moralny. Też słyszałam hasło "kochasz - włóż maseczkę". Tutaj chyba trzeba się odwołać do zdrowego rozsądku, mam nadzieję, że to nam wszystkim przemówi do rozsądku, to co pani profesor tam opowiedziała o działaniu tych maseczek, ale też do sumienia trzeba się odwołać. 


Myślę, że powinno to wejść do naszego stylu życia w tej chwili, nie warto protestować. Zobaczcie państwo, że po epidemii Sars, która była w Azji, Azjaci bardzo często noszą te maseczki, nie robią z tego wielkiego problemu. To należy nawet do dobrego zwyczaju, jeżeli jestem przeziębiony, zakładam maseczkę, bo chronię innych wokół siebie. 


Azjaci zrobili teraz kolejne badania, pokazali precyzyjnie wszystkim, nam Europejczykom też, że maseczki chronią, naprawdę chronią. 


Ukazało się już wiele prac, które na dużej populacji pokazują, że tam, gdzie stosuje się maseczki, oczywiście one same nie zapewnią nam gwarancji, muszą być w połączeniu z innymi zachowaniami, czyli trzymanie dystansu, mycie rąk, tam, gdzie są zastosowane te restrykcje, rzeczywiście ilość zakażeń zmniejsza się, jest widocznie mniejsza. 


Może jednak te 8 tysięcy przemówi do rozsądku koronasceptykom na przykład i nie będą narażać innych? Przynajmniej z myślą o innych może te maseczki będą nosić? 


Mam nadzieję, że jest to jednak niewielka grupa. Natomiast jest pewna bezwładność w tych zakażeniach, więc myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, natomiast jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost tych nowych przypadków.


Przetrwamy to?


Musimy. Obyśmy przetrwali z jak najmniejszymi stratami.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok