Radio Białystok | Gość | Kazimierz Witold Roszkowski - Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.
Od soboty obowiązywać będzie znowelizowane prawo budowlane. Co się zmieniło? Co będzie można zbudować bez pozwolenia, jak zalegalizować samowolkę? O tym z Podlaskim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego Kazimierzem Witoldem Roszkowskim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Od poniedziałku będziemy żyć w nowej rzeczywistości budowlanej, bo zmieniają się przepisy, wprowadzają nowe rozwiązania, które były oczekiwane, a dla niektórych może będą zaskakujące. Zatem jakby pan opisał tę nową rzeczywistość budowlaną?
Kazimierz Witold Roszkowski: Będzie zmiana dotycząca projektu budowlanego. Dotychczas inwestor przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, miał obowiązek przedłożyć do wydziału architektury cztery egzemplarze projektu plus inne dokumenty określone w prawie. Od 19 września będzie obowiązek przedłożenia trzech, a nie czterech egzemplarzy projektu - jeden egzemplarz przeznaczony będzie dla organu wydającego pozwolenie na budowę, drugi egzemplarz dla nadzoru budowlanego i trzeci egzemplarz dla inwestora.
Ponadto została zmieniona formuła projektu budowlanego. Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, który obejmował całość - projekt zagospodarowania działki, architekturę, projekt konstrukcyjny - to było w jednej całości. Od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: na projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczny i projekt techniczny.
Zatwierdzeniu przez organ architektury podlegać będzie projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczny, nie będzie podlegał zatwierdzeniu projekt techniczny. Natomiast projekt techniczny inwestor będzie mógł opracować, osoba uprawniona do projektowania na wniosek inwestora, nawet po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, ale przed rozpoczęciem robót budowlanych. Projekt techniczny będzie musiał być dostarczony kierownikowi budowy przed rozpoczęciem procesu budowy przez kierownika budowy.
Wiele zamierzeń inwestycyjnych ma rozpoczętą procedurę projektową. Jak zachować się w sytuacji, kiedy jest w opracowaniu, bądź już został opracowany projekt na starych zasadach, ale wniosek nie został jeszcze złożony do odpowiedniego organu? W takiej sytuacji ustawodawca przewidział roczny okres vacatio legis.
Najwięcej oczekiwań było związanych z uproszczeniem procedury, jeśli chodzi budowę niektórych obiektów.
Został dokładnie przemodelowany, zmieniony artykuł 29 i artykuł 30 ustawy prawo budowlane, który precyzował, jakie inwestycje, jakie budowy wymagają pozwolenia na budowę, jakie nie wymagają. W starej wersji, która jeszcze dziś obowiązuje, dosyć skomplikowane jest zorientowanie się, czy wymaga dana inwestycja pozwolenia na budowę czy nie.
Od 19 września artykuł 29 został podzielony na cztery części. W pierwszej części określono budowy, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ale wymagają zgłoszenia i wymieniono literalnie te budowy. W drugiej części określono jakie obiekty budowlane nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia i tu też wymieniono literalnie te obiekty budowlane. W trzeciej części określono roboty budowlane, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ale wymagają zgłoszenia, literalnie wymienione i w czwartej części znajdują się roboty budowlane, które nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Ponadto został nieco rozszerzony katalog obiektów zwolnionych, czy to z uzyskania pozwolenia na budowę, czy też złożenia zgłoszenia budowy. Na przykład taras przydomowy przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym o powierzchni powyżej 35 m, który dotychczas wymagał pozwolenia na budowę, od 19 września będzie wymagał tylko zgłoszenia, zgodnie z nową regulacją, ale już taras przydomowy o powierzchni poniżej 35 m2 nie będzie wymagał żadnej procedury administracyjnej. Oczko wodne, bądź basen przydomowy na działce, na której znajduje się budynek jednorodzinny do 50 m2 powierzchni, nie będzie wymagało żadnej procedury i w ten sposób literalnie określono to w tym przepisie, o którym mówię.
Spore udogodnienie, bo do tej pory było trzeba załatwić mnóstwo dokumentów, jeśli się chciało tego rodzaju obiekty wznieść. Co z obiektami, które są już wzniesione, nie mają żadnych pozwoleń?
Temat samowoli budowlanej jest przykrym tematem dla nas, tego być nie powinno, ale mamy pełną świadomość tego, że niestety wiele samowoli budowlanych jest, w stosunku do wielu samowoli jest prowadzone postępowanie administracyjne, legalizacyjne, ale są też takie samowole budowlane, o których nikt nie wie, w stosunku do których nie jest wszczęte i prowadzone postępowanie legalizacyjne. Są też takie samowole, o których trzeba uczciwie powiedzieć, które zostały wybudowane całe lata temu i mimo chęci, zabiegów właścicieli tych obiektów, nie mogły zostać zalegalizowane z powodu niezgodności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ale w stosunku do których nie było prowadzone żadne postępowanie. Ustawodawca przewidział w noweli do prawa budowlanego legalizację samowoli budowlanych, które zostały zrealizowane ponad 20 lat od daty wejścia w życie nowelizacji. W stosunku do tych samowoli prowadzone jest z urzędu uproszczone postępowanie legalizacyjne.
Czyli właściciele tych obiektów mogą się do was zgłosić, wszczynacie takie postępowanie, jest nadzieja, że te obiekty wreszcie nie będą musiały się ukrywać w kominiarkach.
Uproszczone postępowanie legalizacyjne będzie polegało na tym, że właściciel obiektu będzie miał obowiązek załączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane i ekspertyzę techniczną. Z ekspertyzy technicznej musi wynikać, czy obiekt spełnia warunki techniczne do użytkowania i czy w tej formie, w jakiej jest użytkowany, nadal może być użytkowany. Ekspertyza techniczna nie będzie się odnosiła do zgodności usytuowania obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ustawodawca zakłada, że jeżeli ponad 20 lat taki obiekt istnieje, to znaczy, że władzom lokalnym on nie przeszkadza i może dalej funkcjonować.
Tych zmian jest bardzo dużo, odsyłamy do przepisu na stronie internetowej Nadzoru Budowlanego, tam poznacie państwo wszelkie szczegóły związane z tą nowelą i z tymi nowymi przepisami. Dziękuję za rozmowę.
Tu można znaleźć szczegóły dotyczące zmian