Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

9.09.2020, 08:53, akt. 09:02

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi oferuje Uniwersytet Śląski w Katowicach, rząd polski obiecuje specjalne stypendia. Czy białostockie uczelnie są przygotowane na ewentualne wsparcie naszych wschodnich sąsiadów? O tym z rektorem Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Z uwagą śledzimy wydarzenia na Białorusi i z poczynań władz można się domyślać, że spora grupa, szczególnie młodych ludzi, będzie musiała wyemigrować i być może trafi do Polski. Czy na przykład będą mogli studiować na Uniwersytecie w Białymstoku, czy władze uczelni dostrzegają ten problem, przygotowują się?


prof. Robert Ciborowski: Oczywiście tak. Przypomnę, że my jako Uniwersytet w Białymstoku od wielu lat mamy znaczną liczbę studentów z Białorusi, jest ich grubo ponad setka co roku, trafiają na różne kierunki. A zatem dla nas ich przyjazd w większej liczbie nie będzie oczywiście zaskoczeniem. Proszę tylko pamiętać, że studentów z Białorusi my traktujemy dwojako - znaczna część i tutaj mówimy o raczej w większości tych przyszłych studentów, to są osoby z Kartą Polaka, które traktujemy tak, jak naszych studentów, którzy trafiają ze szkół średnich, natomiast druga grupa to są osoby, które nie mają Karty Polaka i ich traktujemy jako studentów zagranicznych, ale też na troszeczkę preferencyjnych warunkach. 


Może to być emigracja polityczna, ci młodzi ludzie mogą dostać tak zwany bilet w jedną stronę. Czy uczelnia sama skonsumuje, że tak powiem ten problem, czy będzie liczyła na wsparcie władz, dofinansowanie, żeby można było bez żadnych problemów finansowych, ekonomicznych tych młodych ludzi wesprzeć?


Przypominam, że premier Morawiecki jakiś czas temu powiedział, że będzie specjalny program finansowy wsparcia stypendialnego dla studentów z Białorusi i na to liczymy. Jeśli by się okazało, że grupa, o której pan wspomniał, jest znaczna i wymaga wsparcia finansowego, no to mam nadzieję, że właśnie te środki zostaną przez rząd uruchomione. Zresztą, proszę mi wierzyć, ministerstwo nauki i rząd ten kierunek białoruski postawiło sobie jako jedno z priorytetowych zadań i tu liczymy na to, że to wsparcie jest i ono będzie, nawet w większym zakresie gdyby była taka potrzeba.


Uniwersytet ma filię w Wilnie, w związku z tym tam również mogą się pojawić Białorusini i czy tam też jesteście gotowi na ewentualne wsparcie?


Zdecydowanie tak. Zresztą jeśli chodzi o Wilno, to nawet obecny nowy dyrektor filii w Wilnie, jako jeden z priorytetów ma prowadzenie takiej akcji, nazwijmy to informacyjnej, dla potencjalnych studentów z Białorusi. Zresztą jesteśmy w trakcie pewnego przeformułowania funkcjonowania tej filii naszej wileńskiej, nie ukrywam, że z nadziejami na dodatkowe finansowanie i my jesteśmy w stanie jak najbardziej zapewnić im również tam miejsca na studiach. Jeśli mówimy o dodatkowych rzeczach, to tak samo liczymy wtedy na rząd litewski, który byłby w stanie na przykład sfinansować ich pobyt, czy zagwarantować jakieś tam stypendia. A zatem oba kierunki są dla nas jasne, oba kierunki są przygotowane i myślę, że w ramach potrzeby studenci z Białorusi mogą spokojnie liczyć na możliwości studiowania na naszej uczelni. 


Kiedy filia w Wilnie będzie miała swój własny obiekt?


To bardzo trudne pytanie, dlatego że pierwszy przetarg, który się zakończył parę miesięcy temu - najniższa cena była dwa i pół raza wyższa niż środki, które mamy, a zatem jesteśmy w trakcie ogłaszania drugiego przetargu, zobaczymy, co z tym będzie. 

Jednocześnie dwutorowo staramy się o środki specjalne na funkcjonowanie filii, bo przypomnę, że w tym momencie uniwersytet ze swoich własnych środków finansowych finansuje ten wydział zamiejscowy, a uważam, że jest to na tyle ważny i misyjny kierunek, że państwo polskie powinno znaleźć trochę pieniędzy na to. To nie są duże środki, naprawdę mówimy o niewielkich środkach w skali zarówno budżetu państwa, czy budżetu ministerstwa nauki, Liczę na to, że ten przetarg rozstrzygnie się gdzieś pod koniec tego roku, być może na przełomie roku i wtedy też będziemy również znali decyzję co do funkcjonowania dofinansowania bezpośredniego tej filii. Wtedy będziemy mieli już jasność, co dalej z filią. 

Mogę tylko powiedzieć, że w tym roku mamy nadwyraz dobrą rekrutację, jest sporo więcej chętnych niż w poprzednich latach, co więcej mamy plany otwarcia kolejnego kierunku, który wynika z naszych takich badań wewnętrznych, jeśli chodzi o Litwę. Nie będę mówił na razie jakiego, bo sprawdzałem pewne wymogi formalne, bo one są jednak związane z przepisami litewskimi, które jeszcze nie do końca znamy i nie do końca jesteśmy w stanie zinterpretować w stosunku do naszych przepisów, bo przypomnę, że sporym problemem funkcjonowania filii w Wilnie jest to, że ona musi być adekwatna do przepisów litewskich i polskich, które czasami niestety są sprzeczne albo niespójne.


Jak będą wyglądały zajęcia na największej podlaskiej uczelni, czyli na Uniwersytecie w Białymstoku, czy nadal zdalnie, czy też studenci odwiedzą te wszystkie stojące teraz pusto budynki?


Jest z tym problem, bo co do zasady próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia jednak uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni, bo bądźmy szczerzy - nauka zdalna to jest jedynie ersatz jedynie tego, co się na studiach dzieje, szczególnie mówię tu o pierwszych rocznikach, bo nie wyobrażam sobie, że pierwsze roczniki nie przyjdą i się nie poznają, nie będą mieli ze sobą kontaktu.

Ale niestety wytyczne są wytycznymi, przepisy są przepisami, co do zasady będzie to wyglądało tak, że w największym stopniu studenci wrócą na wydziały kampusowe. Tam nie są to duże grupy studenckie, poza tym tam są laboratoria, zajęcia terenowe, szereg różnych rzeczy, które i tak muszą się odbywać w sposób bezpośredni, tam są duże aule, każdy budynek jest oddzielny etc. Ja zakładam, że w na wydziałach kampusowych prawie 100% studentów wróci. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe budynki, to tu nie ukrywam, że mamy spory kłopot, bo po prostu to są duże wydziały, w starych budynkach, gdzie jest bardzo dużo studentów, a pomieszczenia, jakie są, to wiemy. Zatem w tych wydziałach w tych budynkach zdecydowana większość zajęć będzie w sposób zdalny, być może pojedyncze wykłady czy pojedyncze ćwiczenia będą mogły się odbywać w sposób bezpośredni, ale raczej na zasadzie wyjątku niż reguły. Czyli gdybyśmy tak policzyli w procentach, to wracamy w 40 procentach, 60% będzie zdalne. Kampus tak, pozostałe budynki raczej zdalnie.


Rok stracony kolejny?


No niestety, ja niestety zdalne nauczanie traktuję jako swego rodzaju eksperyment społeczny, bo nigdy czegoś takiego nie było. Proszę zobaczyć - uniwersytety istnieją 1000 lat i pierwszy raz jesteśmy w takiej sytuacji, że nie mamy kontaktu ze studentem. Można powiedzieć, że w dużym stopniu będzie to rok stracony, jeśli chodzi o naukę i dydaktykę. Zobaczymy, co będzie po roku, bo zwróćmy uwagę, że to będą trzy semestry, gdzie studenci siedzą przed komputerem.


A nie idziecie po linii najmniejszego oporu? Przecież wielkie firmy, duże zakłady funkcjonują, produkcja idzie, jest pan ekonomistą, sam wie, że lockdown spowodował ogromne trudności gospodarcze, a tu w studiach - można się umówić w parku, wynająć operę i tam robić zajęcia.


Mnie nie musi pan przekonywać, bo jako ekonomista wiem doskonale jakie to są straty gospodarcze w sytuacji pracy zdalnej. Zresztą jak już mówimy o kwestiach gospodarczych i studentach, proszę pamiętać, że oni nie przyjadą do Białegostoku, nie wynajmą mieszkań, nie wydadzą pieniędzy, nie zainteresują się pubami, restauracjami etc. Straty będą ogromne dla miasta i regionu. Zatem mnie nie trzeba przekonywać, natomiast wytyczne są, jakie są, mają być odpowiednie odległości, odpowiednie zachowanie, niemieszanie się, a w budynkach typu Warszawska, czy dawny dom partii - osiągnięcie tego jest niemożliwe. Ja jestem naprawdę wielce rozczarowany tym, że my nie możemy normalnie funkcjonować, Robimy, co możemy, żeby było jak najwięcej zajęć na żywo, nie zawsze się to uda, szczególnie w budynkach starych.


Ale skoro rozwija się e-commerce, to nie może się rozwijać e-wiedza? Uczelnie nie mogą pójść w tym kierunku, żeby się uwspółcześnić?


Zależy co pan rozumie przez pojęcie "uwspółcześnienia", bo ja zawsze mówię tak: uniwersytety dlatego przetrwały 2000 lat, że się niewiele zmieniały, bo one uczą przede wszystkim pewnych kompetencji społecznych, więc uczelnia jest po to, żeby nauczyć studentów, oczywiście pewnej nomenklatury charakterystycznej dla dyscypliny, ale przede wszystkim - umiejętności współpracy, rozmowy, argumentowania, wyciągania wniosków, sposobu dotarcia do wiedzy i weryfikacji etc. Tego się nie da zrobić w sposób zdalny. Oczywiście sposób zdalny jest potrzebny po to, żebym ja w prostych kilku słowach mógł ze studentem się skomunikować, ale czy to daje te kompetencje społeczne, o których wcześniej wspomniałem? Oczywiście nie, co więcej, moim zdaniem nauczanie zdalne dehumanizuje naukę. Zresztą tak jak dehumanizuje szereg innych rzeczy. To jest narzędzie potrzebne, proszę nie traktować tego jako postponowanie zupełnie możliwości dotarcia do wiedzy, ale na pewno nie jest to narzędzie, które gwarantuje nam uzyskanie takich efektów, społecznych efektów, jakie dawały uniwersytety od zawsze.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
20.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską

Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.


Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.

źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.


Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
15.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.

Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.


Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.

dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.

Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.


Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.


Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.


Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok