Radio Białystok | Gość | Marek Sewastianik - konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.
W światowym dniu fizjoterapii ze specjalistą, konsultantem wojewódzkim z dziedziny fizjoterapii Markiem Sewastianikiem rozmawia Katarzyna Kozłowska.
Katarzyna Kozłowska: Już wcześniej zamartwiliśmy się, że dzieci za dużo czasu spędzają przy komputerze, czy telewizorze, potem przyszła pandemia i jeszcze bardziej to spotęgowała. Jak jest teraz ze zdrowiem dzieci i młodzieży? Czy jako fizjoterapeuta obserwuje pan coś niepokojącego?
Marek Sewastianik: W 100% w tej chwili młodzież jest mniej w ruchu, czyli można by to określić, że bardziej siedzący tryb ich dotyczy, ponieważ rzeczywiście ten system komputerowy, który obowiązuje na co dzień, plus codzienny tryb nauczania w ostatnim czasie były właśnie online, w związku z tym na pewno spadły możliwości ruchowe, a to jest ważne w życiu każdego młodego człowieka, żeby właśnie ten rozwój kultury fizycznej był współmierny do innych części rozwoju. Postulujemy zajęcia natury sportowej w każdym calu i w każdej grupie wiekowej, bo do 7 roku życia można wdrażać gry i zabawy ruchowe, a po 7 roku życia można wdrażać między innymi piłkę nożną, pływanie, takie dyscypliny sportowe, które będą motywowały dzieci do ruchu i oby taka koncepcja życia pozostała na zawsze. A potem można ją przekazywać dalej.
No tak, ale jak to robić w czasie pandemii, kiedy zostajemy w domu, też wydaje nam się, że w domu jest bezpiecznie, a jak w domu to zwykle na siedząco.
Jeżeli rodzice posiadają jakiś sprzęt, typu nawet rower domowy, w sensie do jazdy w takich warunkach domowej rekreacji, to można go używać. Natomiast jeśli nie, to chociaż zadbajmy o to, żeby postawa tych dzieci podczas odrabiania lekcji, czy korzystania z tego komputera była właściwa. Oczywiście tak jak zmieniamy buty, zmieniamy ubrania dzieciom, tak samo należy dobierać odpowiednią wysokość mebli, żeby chociaż dzieci siedziały w odpowiedniej postawie przy komputerze, przy odrabianiu lekcji.
A jak już się pojawią jakieś problemy, to trzeba przyznać, że kolejki na rehabilitację są już od lat długie i trwają nawet do roku. Czy to znaczy, że może brakuje fizjoterapeutów?
Generalnie w Polsce jest nas ponad 68 000, natomiast w województwie podlaskim konkretnie jest około 1 600 fizjoterapeutów i fizjoterapeutek. W związku z tym nie jest to zbyt duża liczba, rzeczywiście może być to jedna z przyczyn braku dostępności do nas, jako do fachowców w tej dziedzinie, którzy by mogli od razu zdecydować o wdrożeniu jakieś prewencji, gdyż widzimy, że coś się dzieje, to możemy zareagować.
A jak zmienia się fizjoterapia, czy ten dostęp do najbardziej nowoczesnej jest powszechny, czy jednak to, co płatne to jest lepsze, a co bezpłatne to niestety jeszcze w tyle?
To może nawet nie kwestia tego, w jaki sposób jest to finansowane, tylko rzeczywiście dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii - to są takie procedury, które są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać za algorytmami postępowania do takich procesów leczniczych. W związku z tym rozwój nas obowiązuje cały czas i w zasadzie fizjoterapeuci mają obowiązek się cały czas doszkalać i wdrażać najnowsze metody, które obowiązują w danych zakresach medycyny, jak najbardziej.
Czy jest jakiś pomysł na to, by jednak te kolejki były krótsze?
Na pewno na wyższym szczeblu decyzyjności takie dyskusje cały czas trwają. W tej chwili, ponieważ jesteśmy już samodzielnym zawodem medycznym, to również bardzo wiele praktyk fizjoterapeutycznych zostało utworzonych zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, w związku z tym być może będzie można zaangażować równie taką formę działalności medycznej do leczenia.
Dziś Światowy Dzień Fizjoterapii, czego życzy się fizjoterapeutom?
Sukcesów w pracy, a co za tym idzie oczywiście zdrowienia pacjentów, bo to jest dla nas podstawa pracy, to jest nasz cel.
To my oczywiście tego życzymy. Dziękuję panu za rozmowę.