Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

12.06.2020, 08:25, akt. 07:15

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

 Uniwersytecie w Białymstoku elektorzy wybrali nowego rektora. Został nim ponownie profesor Robert Ciborowski. Rozmawia z nim Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przede wszystkim gratulacje. Jak kierować uczelnią w tak trudnych czasach?


prof. Robert Ciborowski: Dobre pytanie. Oczywiście mam nadzieję, że te trudne czasy aż tak mocno się nie przełożą na uczelnię, bo my nie zostaliśmy aż tak mocno poszkodowani przez epidemię, jak gospodarka, chociaż poniekąd sytuacja gospodarcza będzie się przekładać i na naszą. Ale mam nadzieję, że przeszliśmy te dwa-trzy miesiące w miarę spokojnie, zajęcia się odbywały, znaczna część badań się odbywała, a więc było trudno, ale chyba nie najgorzej i myślę, że jesienią, jeśli nic się nie wydarzy, wrócimy do normalnego trybu, z normalną możliwością funkcjonowania i będzie tak jak kiedyś. Tak optymistycznie zakładam, a jak będzie, to się okaże oczywiście.


Wyzwaniem będzie dalsza informatyzacja, poprawa tej infrastruktury technicznej, by móc skorzystać z tego bogactwa różnorodnych rozwiązań.


Jak najbardziej, z tym że musimy sobie uświadomić, że 100-procentowe nauczanie zdalne niestety nie zdaje egzaminu, szczególnie na uczelniach. My możemy co najwyżej posiłkować się w jakimś tam zakresie nauczaniem zdalnym, czyli informatyzacją i ja mam nadzieję, że tak będzie w przyszłości, to znaczy większość zajęć odbywać się będzie w sposób tradycyjny, a tam gdzie nie będą one w rzeczywistości mogły być na żywo - będziemy wykorzystywać połączenia zdalne i do tego trzeba trochę lepszego wyposażenia, wiele różnych licencji, wiele różnych dostępów, to są dosyć wysokie koszty. 

Ja zakładam, że tak od razu tego nie zrobimy, ale na pewno w dłuższej perspektywie musimy się liczyć z tym, żeby unowocześnić trochę nasz zakres informatyczny, zakres dostępu zdalnego i w razie jakichś sytuacji kryzysowych uzupełniać go, bo tak jak powiedziałem - nigdy nie zastąpimy rzeczywistego, bezpośredniego nauczania w sposób zdalny - to jest niemożliwe, jeśli chodzi o nauczanie w szkolnictwie wyższym.


W swoich zapowiedziach wyborczych wskazywał pan, że będzie przede wszystkim dbał o stabilność finansową uczelni.


Jak najbardziej, bo to jest sprawa kluczowa. Oczywiście nie wynika to tylko z tego, że jestem ekonomistą, ale również z fundamentów funkcjonowania każdej instytucji, każdego podmiotu. Jeśli nie ma pieniędzy, jeśli są braki możliwości wydatkowania różnego typu środków, to żaden podmiot nie będzie działał dobrze. Zatem jeśli jesteśmy stabilni finansowo, jeśli mamy możliwości inwestowania, to wtedy możemy powiedzieć, że taka uczelnia funkcjonuje, jak trzeba. To jest sprawa kluczowa - utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni. Bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja, a stagnacja to zanikanie.


Dużym wyzwaniem jest kolejna parametryzacja, czyli ponowna ocena wydolności naukowo-dydaktycznej uczelni.


Proszę pamiętać, że w algorytmie finansowania uczelni, czyli w tym mechanizmie pozyskiwania środków przez szkoły wyższe, ewaluacja czyli nowa ocena, poszczególnych dyscyplin w tej chwili, nie jednostek, bo kiedyś to się oceniało jednostki, w tej chwili dyscypliny naukowe, my takich dyscyplin mamy 14 na uniwersytecie, ona będzie decydować o wysokości środków, które uzyskamy. A zatem, jeśli ewaluacja wypadłaby źle, to odbiłoby się to na naszym budżecie, więc nie możemy dopuścić w żaden sposób, żeby wyniki ewaluacji były gorsze niż do tej pory. 

W tej chwili, jak pewnie państwo pamiętają, my mamy cztery kategorie A na 9 jednostek. Przypominam, że się oceniało jednostki kiedyś poszczególne, teraz dyscypliny. Zatem dyscyplin mamy 14 i patrząc tak nieco w proporcjach, to powiedzielibyśmy, że nie będzie źle, jeśli więcej niż połowa dyscyplin uzyska kategorię B plus i wyżej. Kategoria B plus gwarantuje pewną stabilność finansową i możliwość wykorzystania pełni uprawnień akademickich, więc do tego dążymy, to jest to minimum, które musimy osiągnąć. Każdy dodatkowy wynik będzie dla nas na pewno dodatkowym sukcesem.


Czyli takie hasło wyborcze na kolejne kadencje to "14 A".


14 A to by było coś rewelacyjnego. Ja zakładam, że tak będzie, bo proszę pamiętać, że od razu nie przyjmujemy tego, że są dyscypliny, które nie mogą tej najwyższej kategorii  uzyskać. Natomiast no musimy mieć plan B - "co by się stało, gdyby...". Myślę, że w przyszłych kadencjach, już nie moich oczywiście, ale w przyszłych kadencjach to będzie ciągle najważniejsza rzecz, bo tak jak powiedziałem - ewaluacja to nie tylko pieniądze, które są w tym wypadku najistotniejsze, ale również możliwość wykorzystywania pełni praw akademickich do uprawnień doktorskich, habilitacyjnych, prowadzenia kierunków studiów, dydaktyki, a zatem nie ma nic ważniejszego w tej chwili dla żadnej uczelni niż dobre wyniki ewaluacji.


Panie rektorze filia Uniwersytetu w Wilnie - jakoś to wszystko po grudzie idzie.


Zdecydowanie. Filia w Wilnie zmieniła trochę swój status, bo wcześniej Wilno też było oceniane i miało kategorię B, natomiast w tej chwili tam nie ma dyscypliny, która byłaby ewaluowana i ta jednostka musi być prowadzona przez nas na zupełnie innych zasadach. To znaczy ona jest w tej chwili jednym z elementów finansowanych przez Uniwersytet w Białymstoku. Nie wnosi nam zbyt wiele, jeśli chodzi o algorytm finansowania, natomiast my musimy ze swojego budżetu wykrajać określone środki, żeby tę filię utrzymywać. 

I teraz jest kilka wyzwań, jeśli chodzi o Wilno - po pierwsze tam musi powstać nowa infrastruktura, na to środki dostaliśmy, ale pierwszy przetarg, który został rozstrzygnięty jakiś czas temu, niestety nie dał nam możliwości realizacji tej inwestycji, bo najniższa oferta była wielokrotnie wyższa niż środki, które posiadamy. To jest jedna rzecz, a więc infrastruktura i teraz będzie drugi przetarg, zobaczymy co z tego wyjdzie. Druga rzecz to musimy podnieść tam jakość dydaktyki zdecydowanie, dlatego, że musimy być konkurencyjni na rynku litewskim. Ta infrastruktura też ma w tym nam pomagać, ale generalnie jeśli to ma być jednostka, która przede wszystkim zajmować się będzie dydaktyką, to ta dydaktyka musi być na bardzo wysokim poziomie. I po trzecie musimy stworzyć pewne warunki zachęty dla tych, którzy mieszkają na Litwie, żeby do naszej filii przychodzili, zachęcać ich, być może stworzymy określone programy wsparcia tych osób tam. 

Ale to wszystko będzie zależeć przede wszystkim od tego, jak zostanie zrealizowana inwestycja modernizacyjna, jeśli chodzi o budynek. Zresztą ona musi być tam zrobiona chociażby ze względu na przepisy litewskie, które wymuszają na nas określone zaplecze budynkowe, tak to nazwijmy. Zobaczymy jak będzie sprawa Wilna wyglądać, myślę że ten rok będzie decydujący, jeśli chodzi o decyzje, co dalej, jakie obszary tam możemy prowadzić, jak ta filia będzie wyglądać w sensie infrastrukturalnym no i to się okaże. Natomiast nie ukrywam, że sporo jest przeszkód, sporo różnych działań, które opóźniają nam ten procesy, które chcielibyśmy już wdrożyć dawno temu. No niestety funkcjonujemy w innym kraju, musimy podlegać trochę innych zasadom, te zasady nie zawsze są dla nas łatwe, pewnych rzeczy też się uczymy, pewne rzeczy muszą być wprowadzane inaczej niż w Polsce, nie jest to wszystko takie proste jakby się wydawało. Ale w tym roku na pewno będziemy wiedzieli, co dalej tam będzie się działo.


Tamtejsze środowisko, mówię o wileńskich Polakach, wskazuje że troszeczkę bardziej ambitne cele przydałyby się dla filii, nie tylko dydaktyka, ale przecież mamy tyle rzeczy do zbadania, jeśli chodzi o historię, również ekonomię, czy nie można tam by rozwijać właśnie tego rodzaju badań, wzmacniać tę filię, żeby miała odpowiednie podstawy?


Ale oczywiście, że można, nie ma najmniejszego problemu. Pracownicy, którzy są tam zatrudnieni, ja przypomnę, że my zatrudniamy kilkanaście osób z Wilna, mogą podejmować się badań. My nie możemy, jako centrala, nakłaniać ludzi do badań, to oni sami muszą podejmować pewne wyzwania i kierować się swoimi pracami badawczymi. Takie możliwości mają. 

Będziemy ich zachęcać do tego, żeby robili to w większym zakresie. Na razie rzeczywiście jest to bardzo ograniczony zakres i właściwie ci, którzy tam funkcjonują skupiają się na dydaktyce, ale uczelnia nikogo nie ogranicza, wręcz zachęca do tego, żeby takie działania podejmować, składać na przykład granty, wnioski badawcze, pozyskiwać środki na to, co się robi i tworzyć pewne dyscypliny, które mogłyby być charakterystyczne dla tego ośrodka. 

Proszę pamiętać, że zgodnie z naszym prawem, my nie możemy powielać dyscyplin, jeśli mamy ekonomię, czy prawo, czy inne dyscypliny tu na miejscu, to w Wilnie one nie mogą funkcjonować niezależnie. One mogą być częścią tego, co jest tu. Jeśli chcemy oczywiście te dyscypliny ewaluować w jakiejś tam perspektywie, a zatem to muszą być działania albo kompatybilne z tym co mamy na miejscu, albo nowe dyscypliny, które mogłyby w tamtym obszarze powstać. Jesteśmy na to otwarci, jak najbardziej.


Jeszcze raz gratulacje. Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.


Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.

Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.


Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok