Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

27.04.2020, 08:32, akt. 09:23

"Uczniowie będą musieli zachować środki ostrożności: odległość, być może maseczki, na pewno dezynfekcja rąk. Nie widzę potrzeby, by maseczki nakładali na czas egzaminu, ale to uzgodnimy z ministrem zdrowia"

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zajęcia w szkołach nadal będą zawieszone. Przesunięte zostały także egzaminy. Maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a ósmoklasistów 16 czerwca. O tych zmianach z ministrem Edukacji Narodowej Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Daty rozpoczęcia egzaminów są znane, natomiast szczegóły jak to wszystko będzie zorganizowane, czy Ministerstwo Edukacji Narodowej wyda jakąś ogólną instrukcję, ogólne zasady jak to wszystko przeprowadzić, żeby było przede wszystkim bezpiecznie.


Dariusz Piontkowski: Te instrukcje, wytyczne szczegółowe będą na pewno w uzgodnieniu z ministrem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. Jeśli chodzi o sam  techniczny sposób przeprowadzania egzaminów, to on jest znany od lat. Dyrektorzy szkół już w lutym powoływali komisje nadzorujące, wiadomo, w jakich salach uczniowie będą ten egzamin zdawali. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze egzaminacyjne dla ósmoklasistów i maturzystów, w ciągu kilku tygodni zostaną one rozdysponowane do szkół, jest odpowiednia procedura przyjmowania tych arkuszy, zabezpieczenia ich tak, aby nie były dostępne przed terminem egzaminu. No i potem te komisje nadzorujące będą wpuszczały uczniów.

Jak rozumiem, zwłaszcza w drodze do szkoły oraz w samej już szkole, przy dochodzeniu do sali egzaminacyjnej uczniowie będą musieli zachować jakieś specjalne środki ostrożności - odległość, być może maseczki, dezynfekcja rąk i na samej sali, jak już usiądą w swoich ławkach, to wydaje się, że będą zdecydowanie bardziej bezpieczni, bo odległość między poszczególnymi zdającymi jest około 2 m, a nawet i więcej. 

W związku z tym, na dzień dzisiejszy, ja nie widzę potrzeby, aby maseczki zakładali w trakcie egzaminu, ale to już ostatecznie uzgodnimy z ministrem zdrowia. Także wydaje się, że ten egzamin powinien przebiegać w sposób bardzo podobny, jak to przebiegało w poprzednich latach. Zmienił się termin, to jest na pewno ta zmiana, która będzie wiązała się z tym stanem epidemii, ale dziś uczniowie wiedzą z dużym wyprzedzeniem, jaki jest termin zdawania egzaminów, nie ma więc tego elementu niepewności, o którym jeszcze niedawno spora część z nich mówiła.


Kiedy będą wyniki? Ponadto także trzeba było zmienić terminy dodatkowych egzaminów poprawkowych.


To prawda, ale będą egzaminy dodatkowe, bo przecież może się zdarzyć, że któryś z uczniów z powodów losowych, choroby nie będzie mógł przyjść na egzamin, wówczas możliwy jest termin dodatkowy. 

Na początku lipca w przypadku ósmoklasistów i podobnie jest w przypadku egzaminu maturalnego. Przewidujemy, że do końca lipca uda się w związku z tym sprawdzić egzaminy ósmoklasisty, tak aby mogli rozpocząć rekrutację do szkół średnich. Ta rekrutacja będzie przesunięta prawie miesiąc w stosunku do tej rekrutacji, która odbywała się tradycyjnie w poprzednich latach. 

Podobnie będzie z maturzystami, tutaj przewidujemy, że będzie można do mniej więcej połowy sierpnia sprawdzić egzamin maturalny, abiturienci będą mogli spokojnie przekazywać swoje dokumenty do uczelni wyższych. W przypadku maturzystów egzamin poprawkowy przewidujemy w końcówce sierpnia tak, aby można było do końca września sprawdzić te egzaminy, tak aby ci poprawiający także mieli szansę uczestniczyć w rekrutacji w tych uczelniach, w których zostaną jeszcze miejsca. Przy czym egzamin poprawkowy z matury chyba początek września, nie mam przed sobą dat.


Ale najważniejsza zmiana, również związana z maturą, to nie będzie egzaminu ustnego. 


To poważna zmiana w stosunku do poprzednich lat. Tu mieliśmy dosyć duży dylemat, bo jednak choćby umiejętność wysławiania się w języku polskim też jest bardzo ważna, wszystkiego nie da się sprawdzić w formule pisemnej. Podobnie jest z językiem obcym nowożytnym. 

Uznaliśmy jednak, że te matury ustne trwają dosyć długo, to jest jednak kilka tygodni, kiedy wielu nauczycieli angażowanych jest w pracę na egzaminach, musi słuchać uczniów, którzy odpowiadają na pytania, bądź przygotowali prezentację w przypadku języka polskiego. Braliśmy pod uwagę również to, że wyniki z egzaminu ustnego nie mają wpływu na rekrutację do szkół wyższych. Uznaliśmy więc, że tym razem wyjątkowo zrezygnujemy z matur ustnych, co powinno usprawnić przebieg całego egzaminu, a i nie wpłynie też na sposób rekrutacji na uczelnie, poza oczywiście przesunięciem samego terminu rekrutacji.


Ale skoro ustna matura nie wpływa na nabór do szkół wyższych, to może w ogóle już zrezygnować?


To już niewiele zostało takich roczników, które będą zawierały maturę w tej formule. Przypomnę, że jest to stara podstawa programowa, która obowiązuje w obecnych klasach maturalnych, w klasach drugich i w części klas pierwszych, więc zmienianie reguł, które funkcjonowały przez wiele lat na kolejne 2 lata - nie wiem, czy to ma sens. Natomiast jednak rozmowa bezpośrednia pokazuje także stopień przygotowania ucznia, jego elokwencję i akurat na stałe z tego elementu ustnego matury bym nie rezygnował. 


Także istotne są przesunięcia egzaminów związanych z potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych, egzaminów zawodowych. Część szkół kończy się takimi egzaminami.


Akurat w przypadku egzaminów potwierdzających kwalifikacje, czyli tych egzaminów, które są wg starej formuły programowej, jeszcze się to nie zmienia, bo pierwotnie planowaliśmy, że te egzaminy rozpoczną się 22 czerwca i te egzaminy utrzymujemy  w tych datach. 

Ponieważ są to egzaminy dosyć skomplikowane, to jest tak, że wszyscy uczniowie część przynajmniej egzaminów zdają jednocześnie - są takie dwa dni, kiedy praktycznie wszyscy uczniowie potwierdzający kwalifikacje będą zdawali wspólnie, ale potem te egzaminy są jednak rozdzielone na poszczególne dni, na poszczególne zawody i jest to dosyć skomplikowana logistycznie procedura. Stąd staraliśmy się jej nie przesuwać. Przesunęliśmy te egzaminy zawodowe, które dotyczą uczniów szkół policealnych, ponieważ oni mieli problemy z dokończeniem praktyk i tutaj zdecydowaliśmy się przesunąć ten termin aż na połowę sierpnia.


Co z klasami 1-3, z przedszkolami? Czy rząd przygotowuje się do zmian, bo przecież zasiłki opiekuńcze będziemy mieli do końca majowego weekendu i co później, skoro ludzie mają wracać do pracy? 


O tym wspomniał zarówno pan premier Mateusz Morawiecki, jak również minister zdrowia. Kilkanaście dni temu mówili już o tym, że zastanawiamy się nad tym czy nie przywrócić na razie tej funkcji opiekuńczej dla najmłodszych dzieci, które dotąd chodziły do przedszkoli i do młodszych klas szkoły podstawowej tak, aby ich rodzice mogli spokojnie oddać dzieci pod opiekę nauczycieli, a sami wrócić do pracy. 

Czy taki wariant ostatecznie przyjmiemy, będziemy informowali w najbliższych dniach. Jeżeli zdecydujemy się na to, to oczywiście także poinformujemy, jak to powinno być mniej więcej zorganizowane.


Czy szkoły są przygotowane, bo to jednak ten reżim sanitarny trzeba będzie zachować?


Jeżeli w ogóle wrócimy do jakiejś funkcji opiekuńczej szkoły lub przedszkola, to na pewno nie będą mogły być te zajęcia w pełnych grupach tak, jak to było dotąd. Będziemy chcieli, aby te zajęcia odbywały się prawdopodobnie w mniejszych grupach, ale o szczegółach będziemy mówili, jeżeli taką decyzję podejmiemy.


Szkoły na razie to zdalne nauczanie będą prowadziły do 24 maja. Co po 24, czy na przykład wzorem Włoch nie zakończyć już roku szkolnego, czy przełożyć go do września tak jak to robią na Półwyspie Apenińskim?


Włosi nie są jedynym państwem, które jakieś decyzje podejmuje, Niemcy czy Austriacy próbują wracać, Skandynawowie, przynajmniej Szwedzi, nie przerwali w ogóle nauki w szkołach. Część państw zamierza wracać do tradycyjnej nauki z zachowaniem dodatkowych reżimów. Niektóre z państw próbują częściowo wracać do szkoły. 

My na razie daliśmy sobie dosyć długi czas - miesiąc na to, aby przyjrzeć się, jak będzie rozwijała się epidemia i w końcu maja, jak będziemy już mieli więcej danych, a nie będziemy opierali się tylko i wyłącznie na prognozach, podejmiemy decyzję co dalej. 

Wydaje mi się, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, ale także rodzice tęsknią jednak za tradycyjną szkołą. Jeżeli będzie taka możliwość i będzie to bezpieczne dla rodziców, a przede wszystkim dzieci i nauczycieli i ich rodzin, no to wtedy zdecydujemy się na powrót do szkoły. Mamy jednak teraz trochę czasu, pewną perspektywę dłuższą, w której wiadomo, co się będzie działo przez najbliższy miesiąc i to też myślę, że jest pewnego rodzaju stabilizacja i przynajmniej wiadomo przez dłuższy czas, jak ta nauka będzie wyglądała. Kontynuujemy to, co rozpoczęło się w końcówce nie marca. 


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok