Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

13.03.2020, 08:26, akt. 09:19

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szkoły i uczelnie zawiesiły zajęcia ze studentami. Czy jednak naukowcy i dydaktycy mają wolne? O tym z rektorem Uniwersytetu w Białymstoku profesorem Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak będziecie organizować czas przerwy w funkcjonowaniu uczelni, żeby go w 100% nie stracić?


prof. Robert Ciborowski: My zakładamy, że to będzie trochę dłużej pewnie niż dwa tygodnie, natomiast podejmujemy już pewne działania, które pozwolą nam, może nie w stu procentach, ale w znacznej mierze uzupełnić to, co studenci mogą stracić z tytułu tych dni wolnych. 

Oczywiście jedyną możliwością właściwie, którą możemy wprowadzić jest nauczanie zdalne, nauczanie na odległość. Oczywiście tu się pojawiają pierwsze problemy, bo nie wszystkie zajęcia jesteśmy w stanie w ten sposób zrobić, co więcej nie każdy pracownik, nie wszyscy studenci są do tego przyzwyczajeni. Ja przypomnę, że do tej pory można było maksymalnie 50% zajęć prowadzić w systemie zdalnym, z czego tylko nieliczna grupa pracowników korzystała, a zatem staramy się, żeby te zajęcia, które mają formułę bardziej otwartą, bardziej wykładową, taką seminaryjną, można było prowadzić w systemie zdalnym, natomiast zastanawiamy się co z ćwiczeniami, laboratoriami etc. 


Taki przyspieszony kurs e-learningu może nastąpić teraz?


Po prostu rozszerzyliśmy nieco formułę nauczania zdalnego. Do tej pory praktycznie w stu procentach wykorzystywaliśmy platformę e-learningową, którą posiadamy, na którą mamy licencję. W tej chwili zgodnie z zaleceniem, które przekazałem, można to rozszerzyć, można korzystać z szeregu innych oprogramowań, ważne jest żeby z tej drugiej strony - czyli student - miał do tego dostęp i mógł korzystać, żeby była przynajmniej jakakolwiek interakcja pomiędzy prowadzącym a studentem. 

Oczywiście to jest tylko pierwszy krok, bo nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy jednak wprowadzić do systemu zdalnego. Czekamy na pewne wytyczne również ministerstwa, bo pan minister Gowin to powiedział, że przygotuje taką informację. A zatem to jest ten pierwszy elemencik domina, który wywoła szereg konsekwencji, ale jakich to nie odpowiem na nie, będziemy oczywiście w trakcie to wszystko śledzić, bo dydaktyka niestety jest w tej chwili bardzo mocno zagrożona. Ja tylko przypomnę tak dla całości, że działalność naukowa i organizacyjna ona się odbywa tak, jak do tej pory, a zatem pracownicy mogą korzystać z biblioteki, miejscu które mają w pracy, komputerów etc. Bo jednak powinni coś robić w tym czasie.


A pieniądze - czy zarabiają w tym czasie, czy także są pieniądze zawieszone?


Proszę pamiętać, że dydaktyka to jest tylko jedna z trzech części działalności każdego naszego pracownika. Zatem jeśli uczelnia jest otwarta, jeśli biblioteki są dostępne, jeśli pracownicy mogą przychodzić, korzystać ze sprzętu, to wykonują swoje obowiązki. Dydaktykę przekładają po prostu na później. Zresztą nie zawsze jest tak, że jedno i drugie odbywa się w tym samym czasie. A zatem nie ma tu żadnego zagrożenia.


Czyli działalności naukowej nie zawieszacie?


Oczywiście, że nie. Tak samo organizacyjnej. Przypomnę, że nawet pan minister zalecił, żeby całe procesy wyborcze, bo przypomnę że we wszystkich uczelniach w Polsce idą teraz wybory rektorów, żeby tego nie zawieszać, bo skomplikowanie materii, gdybyśmy jeszcze to zawiesili byłoby tak ogromne, że nie wydaje mi się, że moglibyśmy to później w jakiś sposób zawrócić na odpowiednie tory.


Jest pan ekonomistą, co może wyniknąć dla światowej gospodarki, dla polskiej gospodarki z tego koronawirusowego egzaminu?


Ja mam nadzieję, że wszystko co dobre, bo to że będzie poważne zagrożenie dla gospodarki, to już wiemy. Efekty tej epidemii będą ogromne.


Czyli przerwanie łańcucha dostaw, zatrzymywanie produkcji...


To najmniejszy problem. Już w tej chwili widzę po wskaźnikach, że to co na giełdach - to wszyscy widzą, ale to jest tylko jeden element tego probierzu, który pokazuje nam co się w gospodarce może wydarzyć. Natomiast spodziewam się, że może być również niesamowite załamanie strukturalne, polegające na tym, że niektóre branże, czy sektory po prostu nie dadzą sobie rady. 


To jest na przykład turystyka, na przykład transport.


To elementarne, ale proszę pamiętać, że te sektory, te części gospodarek są powiązane z szeregiem innych. Proszę zobaczyć co się dzieje z budżetami niektórych krajów, kiedy ropa leci na łeb na szyję i tak dalej. Ja widziałem tak czarne prognozy, dotyczące gospodarki światowej po koronawirusie, że nie jestem w stanie w nie uwierzyć w tej chwili. My sobie nie zdajemy sprawy ale upadek gospodarki, to są miejsca pracy, to są dochody ludzi, szereg innych rzeczy. A zatem to będzie prawdziwa konsekwencja, ale jak ona będzie wyglądać - na to pytanie chyba w tej chwili nikt nie odpowie. Na pewno nie jest to kolor zbyt biały.


Co musi się zmienić, co powinniśmy sobie wziąć do serca po tym wirusowym starciu gospodarki z biologią, jeśli chodzi o zorganizowanie produkcji, zorganizowanie gospodarek, bo okazuje się, że jak mamy do czynienia z takimi zakażeniami to jest problem przerwanie łańcucha dostaw, ograniczeń w handlu niektórymi artykułami. W związku z tym czy rządzący powinni opracować takie wytyczne, takie założenia dotyczące podstawowych dziedzin gospodarki, które muszą być w każdym kraju, których nie da się wyeksportować, by skorzystać z tej globalnej gospodarki?


Ja bym na to spojrzał z dwóch stron. Jak zapewne pan pamięta, kiedyś jak zbudowano samoloty i zaczęły one latać, to katastrofy samolotów dały inżynierom jeden efekt, a mianowicie trzeba dublować pewne rozwiązania bezpieczeństwa czy napędu, czy szeregu innych. 

Moim zdaniem w gospodarce jest to niezbędne, nie można korzystać z jednego tylko źródła, to musi być zdywersyfikowane i muszą być różne źródła dostaw, różne alternatywne powiązania gospodarki światowej. A druga rzecz, o czym pan wspomniał, oczywiście że istnieje elementarna logika w tym, że pewne sektory były przez państwa traktowane, nazwijmy to w ten sposób może, nie ponadnormatywnie lepiej, ale żeby miały pewne preferencje, wynikające właśnie z sytuacji kryzysowych. 

Ja przypomnę, że po II wojnie światowej cała polityka rolna, czy wsparcie rolnictwa w Europie nie wynikało z widzimisię polityków, tylko wynikało z tego, że Europa była zagrożona klęską głodu, a więc wszyscy doszli do wniosku, że żywność musi być zabezpieczona, co więcej ona musi być tania. Stąd zastosowano nawozy, szereg innych rzeczy. Moim zdaniem, mówię to jako wolnościowiec, ale niektóre obszary gospodarki muszą być przez państwo zabezpieczone w ten sposób, one nie muszą być państwowe, tylko zabezpieczone przez państwo w ten sposób, że w sytuacjach dramatycznie kryzysowych gospodarka musi funkcjonować.


Można je albo odtworzyć, albo powiększyć możliwości funkcjonowania.


Oczywiście. Jeśli połączymy te dwa elementy, a więc dywersyfikację różnego typu dostaw plus pewne zabezpieczenie wewnętrzne kraju, to te zagrożenia na pewno będą łatwiejsze do wyeliminowania i efekty te negatywne, efekty takich sytuacji kryzysowych będą zdecydowanie mniejsze. A poza tym daje to jeszcze jeden ciekawy efekt - mniejszą panikę. Bo proszę zobaczyć, że dzisiaj żyjemy w takim świecie medialnym, właściwie każde wydarzenie to od razu pewien symptom w zachowaniach ludzkich. Jeśli idzie przekaz, że tu jesteśmy bezpieczni, tu jesteśmy bezpieczni, to myślę że też te zachowania paniki będą zdecydowanie mniejsze. 


Czyli z jednej strony zapasy, z drugiej strony niezbędne zakłady, firmy, które są istotne dla funkcjonowania państwa, które albo musimy utrzymać i finansować, albo podtrzymywać, czyli dodatkowe pieniądze podsyłać, żeby nikt tego nie zlikwidował.  


Oczywiście w pewnych proporcjach porównam, ale proszę popatrzeć na sytuację przed II wojną światową, że były pewne sektory, które jakby mogły w określonym momencie bardzo szybko przejść na tak zwaną produkcję wojenną. Mniej więcej o tym mówię, tylko w  proporcjach epidemia - wojna. Jeśli mamy jakieś wyjątkowe zagrożenie, powinny być sektory, które bardzo szybko przechodzą na produkcję specjalną, czy na dostarczanie specjalne, czy na zachowania specjalne, jakkolwiek by to nazwać. 

Oczywiście należałoby do takiej konstrukcji podejść z dużym dystansem, żeby nie wylać dziecka z kąpielą, że nagle nie stworzyć, czy nie zamknąć tylko dla państwa jakichś tam obszarów gospodarki, bo to powinny być sektory prywatne, ale tak jak powiedziałem - z pewnymi zabezpieczeniami - że jeśli coś się dzieje, to włączamy przycisk i one nagle przestawiają się na inny rodzaj produkcji, czy mają zasoby z innych źródeł, z których do tej pory nie korzystały. 

Gospodarka światowa jest dzisiaj mechanizmem bardzo mocno połączonym, bardzo szybko działającym i w niektórych krajach coś się dzieje, ale inne to wykorzystują. Proszę zobaczyć, że niektóre produkcje z Chin momentalnie przeniosły się do innych krajów i tam można te nowe łańcuchy zależności tworzyć. A więc kwestia dobrego wyczucia i głębszego planowania myślę, że daje na przyszłość te pozytywne efekty, oceny tego z czym mamy do czynienia dzisiaj.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok