Radio Białystok | Gość | 10:10 z dzielnicowym -
Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km na godzinę także poza obszarem zabudowanym i ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia - takie zmiany przepisów ruchu drogowego proponuje Ministerstwo Infrastruktury. Nowelizacja ma wejść w życie 1 lipca 2020 r.
- Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym jest dużo większa niż na obszarze zabudowanym. Jeżeli dodamy te 50 km/h, to okazuje się, że prędkość pojazdów wynosi na przykład 140-150, a nawet 160 km/h. O wypadek naprawdę nietrudno przy takiej prędkości. Szczególnie gdy mamy nawierzchnię drogi średniej jakości - podkreśla podkom. Rafał Sokólski.
Jak podkreśla nadkom. Tomasz Krupa, duża prędkość bardzo ogranicza czas kierowcy na reakcję.
- Kiedy inny uczestnik ruchu drogowego zrobi coś nagłego, czego nie przewidzieliśmy, zbliżając się do niego, będzie za mało czasu, żeby wyhamować pojazd, za mało czasu, żeby wykonać manewr omijający. I wtedy niestety dochodzi do zderzenia - mówi nadkom. Tomasz Krupa. - Im większa prędkość pojazdu, tym większe siły działają na samochód i osoby nim jadące w czasie zderzenia. Obrażnie w takim przypadku będą dużo bardziej poważne - ostrzega.
Asp. Marlena Połowianiuk podsumowuje kolejną odsłonę konkursu dla dzieci "Zostań dzielnicowym Frankiem".
Dzielnicowy z Komisariatu Policji I w Białymstoku st. sierż. Marcin Krupienik opwiada o zbiórce odzieży i kocy dla osób bezdomnych. Mówi też o problemach, z którymi spotyka się jako dzielnicowy. Jego rejon to ulice: 11 Listopada, Mazowiecka, Szpitalna, Wesoła, Wołodyjowskiego, Żelazna, część Waszyngtona i Zwierzynieckiej.
Goście Grzegorza Pilata:
- st. sierż. Marcin Krupienik - z Komisariatu Policji I w Białymstoku, dzielnicowy
- asp. Marlena Połowianiuk - z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
- podkom. Rafał Sokólski - z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
- nadkom. Tomasz Krupa - rzecznik podlaskiej Policji