Radio Białystok | Gość | Andrzej Czerniawski [wideo] - Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Andrzej Czerniawski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

7.01.2020, 08:35, akt. 11:35

"Zaleciłem, żeby zabezpieczyć źródła wody, żeby ptaki hodowlane trzymać w zamknięciu, żeby zabezpieczyć pasze przed odchodami, przed wydzielinami ptaków dzikich, które wirusa ptasiej grypy przenoszą" - mówi Andrzej Czerniawski.

Andrzej Czerniawski, fot. Monika Kalicka
Andrzej Czerniawski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Andrzejem Czerniawskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do Polski wrócił problem ptasiej grypy. Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Czerniawski wystosował zalecenia dla hodowców w naszym regionie. Jak duże może być zagrożenie? Pytał o to Adam Janczewski.




Adam Janczewski: W sąsiednim województwie lubelskim wykryto już osiem ognisk ptasiej grypy. Patrząc na dość duże tempo przybywania kolejnych, pojawia się pytanie, czy mamy czego się obawiać w województwie podlaskim?


Andrzej Czerniawski: Myślę, że działania należy podjąć. Takie działania podjęliśmy, wystosowałem apel do hodowców, który to apel powiatowi lekarze weterynarii przekazali hodowcom, w celu zabezpieczenia się przed tą groźną chorobą, groźną dla zwierząt na szczęście, niegroźną jeszcze za ludzi.


Ogniska choroby są niewiele ponad 100 km od granicy województwa podlaskiego, wydaje się, że jest to nieduża odległość.


I duża, i nieduża - to zależy. Jeżeli chodzi o kontakt bezpośredni, czyli gospodarstwo kontaktowe - jest odległość duża, natomiast jeżeli chodzi o ptaka, który może taką tylko odległość przelecieć - jest odległość nieduża.


Jak może roznosić się ptasia grypa?


Oczywiście przez dzikie ptaki, których Polska jest miejscem przelotu tych ptaków. Dlatego też zaleciłem, żeby zabezpieczyć źródła wody, żeby ptaki hodowlane trzymać w zamknięciu, żeby zabezpieczyć pasze przed odchodami, przed wydzielinami ptaków dzikich, które mogą być zakażone i które chorobę, tego wirusa przenoszą.


W jaki sposób jeszcze można ustrzec się przed ptasią grypą?


Na pewno stosować trzeba bioasekurację, czyli zabezpieczyć się przed wchodzeniem do budynków, do pomieszczeń gdzie są te ptaki hodowane, czyli zmieniać ubrania, stosować higienę osobistą, stosować maty dezynfekcyjne ze środkiem odkażającym - to są takie podstawowe rzeczy, których należy przestrzegać. Również osoby, które uczestniczyły w polowaniach na ptaki łowne, powinny przynajmniej przez 72 godziny nie wchodzić do takich pomieszczeń.


Jeżeli chodzi o hodowców, to kto powinien przestrzegać tych zasad, czy dotyczy to wszystkich hodowców, czy jest jakaś grupa tylko tych większych?


Na terenie województwa podlaskiego mamy zarejestrowane 493 fermy, najwięcej jest ferm kur brojlerów - około 80%. Według danych na rok 2018 w tych fermach było od hodowanych około 60 milionów ptaków, także widzimy jak duża to jest skala. Wszystkie osoby mające kontakt z tymi ptakami powinny tego przestrzegać i hodowcy, i pracownicy.


Powinni, czyli hodowcy w Podlaskiem nie mają takiego obowiązku, żeby tych zasad przestrzegać?


Mają panie dyrektorze, my je przypominamy. Natomiast jeszcze nakazałem też, żeby wszystkie hodowle, nawet te niewielkie, gdzie jest kilka sztuk drobiu, były w tej chwili do powiatowych lekarzy weterynarii zgłaszane i też te zasady żeby były przestrzegane, żeby drób był zamknięty, żeby zabezpieczyć źródła wody, żeby ptaki dzikie nie miały do nich dostępu, żeby zabezpieczyć pasze przed ptakami dzikimi, przed ich odchodami.


Czy za nieprzestrzeganie tych zaleceń mogą grozić jakieś konsekwencje?


Tak, powiatowi lekarze weterynarii mogą nakładać kary administracyjne. Od kilkuset złotych do kilku tysięcy.


Ilu osób, ilu hodowli w województwie podlaskim w ogóle ten problem dotyczy?


Mamy 493 fermy drobiu, w tym 284 są to fermy kur brojlerów, to są największe fermy. Oprócz tego są te drobne, takie przyzagrodowe hodowle drobiu i tam szczególnie jest to możliwe, że ten dziki ptak gdzieś może mieć kontakt z tym drobiem przyzagrodowym. 


W tych dużych fermach drobiu, ile w jednej fermie może być sztuk?


Różnie - od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy.


Ten wirus, który wykryto w województwie lubelskim i Wielkopolsce, podobno jest bardzo zjadliwy - ptaki padają w ciągu kilkunastu - kilkudziesięciu godzin.


Śmiertelność dochodzi nawet do 100%, jest to wirus bardzo zjadliwy, bardzo niebezpieczny, a jeszcze na dodatek mutuje i zmienia swoje konfiguracje. 


Mówi się, że wirus ptasiej grypy jest niegroźny dla ludzi. W każdym przypadku, nawet po zjedzeniu takiego drobiu?


Wirus w temperaturze wysokiej ginie, natomiast jeżeli chodzi o wirusa żywego - nie znam badań, które by mówiły że człowiek może się zarazić tym wirusem. 


Natomiast straty w gospodarce - o tym mówi się bardzo często w przypadku wirusa ptasiej grypy. Straty w wyniku choroby i prewencyjnej utylizacji zarażonych stad, to około 100 000 sztuk drobiu - takie są szacunki. Przy 200 milionach łącznie w skali roku w Polsce może się wydawać to niewiele, ale dla hodowców może być to problem chociażby wizerunkowy, prawda? A to z kolei wiąże się z problemem dla całej gospodarki.


To jest bardzo duży problem i dla gospodarki, i dla hodowców, ponieważ jest to choroba zwalczana z urzędu, także jeżeli hodowca zastosował się do wszystkich naszych zaleceń i nie poniósł winy w zawleczeniu wirusa - odszkodowanie jest wypłacane w tym wypadku z budżetu państwa.


Ale jeżeli chodzi o rynki eksportowe, dajmy na to Chiny, które bardzo dużo mięsa drobiowego na nowo, po ostatnim problemie z ptasią grypą, sprowadzają, czy jeżeli nałożą zakaz importu polskiego drobiu, to będzie to zakaz sprowadzania z miejsc, gdzie są ogniska ptasiej grypy, czy z całego kraju?


Te sprawy negocjuje i ustala Główny Lekarz Weterynarii i według danych są kraje, które tylko stosują regionalizację, czyli w regionie, gdzie wystąpił wirus i choroba - z tego regionu jest zakaz, natomiast sa kraje, które mogą na teren całego kraju nałożyć zakaz. 


Jesteśmy liderem produkcji i eksportu drobiu w Europie, myśli pan, że przez ten wirus możemy stracić tę pozycję?


Myślę, że Inspekcja Weterynaryjna podjęła wszelkie działania, żeby tak nie było, czyli podejmuje standardowe, w przypadku ognisk ptasiej grypy, działania w ognisku - czyli likwidacja padłych ptaków, ubój żywych w sposób humanitarny, także likwidacja wszystkich rzeczy, które miały kontakt z wirusem, czyli paszy, ściółki, narzędzi - robimy co możemy, żeby tych rynków nie stracić, ale jest to wirus i to jest czynnik biologiczny. Tutaj trzeba się liczyć, że różnie z tym może być. 


Jak wygląda sytuacja w regionie z Afrykańskim Pomorem Świń?


Myślę, że na terenie województwa podlaskiego sytuacja się ustabilizowała, w tamtym roku mieliśmy 92 przypadki ASF u dzików i dwa ogniska choroby w gospodarstwach - jedno o wielkości 8 000 sztuk świń, drugie o wielkości 4 tys. sztuk świń, także tutaj już widzimy, że wirus może wniknąć i do dużych gospodarstwach, jak i do małych. 


A co z prewencyjnym odstrzałem dzików, który wzbudzały dość duże kontrowersje?


Dziki są odstrzeliwane w ramach polowań zbiorowych, planowanych przez koła łowieckie. Mamy tutaj narzędzie i mogą nakazać odstrzał dzików w ramach odstrzału sanitarnego i takich dzików w roku 2019 było w ramach odstrzału sanitarnego odstrzelonych prawie 600 sztuk.


Czy problem z ASF odsuwa się w ogóle od Polski, czy odsuwa się od naszego regionu, bo widać że przesuwa się zdecydowanie na zachód?


Wirus nagle pojawił się na zachodzie Polski, też trudno powiedzieć jaka jest przyczyna, być może jest przyczyną czynnik ludzki, bo wiemy że dzisiaj świat jest jedną wielką wioską, migrują ludzie i tutaj może być dużo czynników mogących wpłynąć na przeniesienie tego wirusa.

| red: mak




ZNAJDŹ NAS




Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.


Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?

ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.


Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.

Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.


Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.


źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.


Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.


Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.


ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.


Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.


Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.


Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok