Radio Białystok | Gość | prof. Dariusz Kiełczewski [wideo] - z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku

18.11.2019, 07:48, akt. 11:47

Ci, którzy dziś płacą składki ZUS, utrzymują bieżących emerytów. I to dobrze działało, dopóki była odpowiednia zastępowalność pokoleń. Ale teraz młodzi ludzie nie chcą rodzić dzieci i robi się bardzo poważny problem, bo system zaczyna się sypać.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda
prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Dariuszem Kiełczewskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tzw. 30-krotności ZUS. Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł.

Dotyczy to osób zarabiających około 12 tysięcy miesięcznie. O tym z profesorem Dariuszem Kiełczewskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.



Lech Pilarski: Zastanawiamy się nad likwidacją 30-krotności składki na ZUS. Ograniczenie to wprowadzono w 1999 r. A teraz chodzi o to, żeby nie płacić składek na ZUS, jeżeli przekroczymy 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia.


prof. Dariusz Kiełczewski: Wtedy chodziło po prostu o to, żeby w przyszłości nie doszło do zbyt wielkich kontrastów majątkowych między osobami najlepiej zarabiającymi a całą resztą.


Chodzi o emerytury.


Tak. Mogą być emerytury groszowe, ale mogłyby być też potężne emerytury kilkudziesięciotysięczne. Poza tym jest jeszcze taka rzecz - że ci, którzy zarabiają najwięcej, mają możliwość dodatkowego oszczędzania, więc te kontrasty byłyby bardzo wielkie. Wtedy rozumowanie polegało na tym, że ludziom tym powinniśmy ograniczyć składkę do 30-krotności. Niech mają jakąś nadwyżkę finansową, którą mogą przeznaczyć na oszczędzanie. Pojawiło się kilka elementów zachęcających - przede wszystkim Indywidualne Konta Emerytalne.

Wydaje mi się, że teraz chyba nie ma innego wyjścia i trzeba będzie to ograniczenie znieść.


Podnoszony jest argument tego rodzaju, że te osoby, które dużo zarabiają, dzielą się z ZUS-em tylko częścią swojego dochodu. Natomiast ci, którzy zarabiają poniżej 12 tys. miesięcznie, przez cały czas swojej pracy 100 proc. opodatkowują na ZUS.


Może tutaj wyjaśnię jedną rzecz - to nie jest opodatkowanie.


Nie, to był żart.


Jest to utrzymywanie bieżących emerytur. Nasz system jest systemem głównie repartycyjny, czyli ci, którzy dziś płacą składki - młodzi ludzie często tego nie rozumieją - te pieniądze idą na bieżących emerytów. I to dobrze działało.


Wnuczek utrzymuje babcię i dziadka.


To dobrze działało, dopóki była odpowiednia zastępowalność pokoleń. Ale teraz młodzi ludzie nie chcą rodzić dzieci i robi się bardzo poważny  problem, bo system zaczyna się sypać.


Czyli coraz więcej musimy dopłacać z budżetu, bo składki emerytalne nie wystarczą.


Tak. I wydaje mi się, że argument, że jedni płacą 100 proc. a drudzy mniej, jest to taki argument polityczny, bo w gruncie rzeczy mam wrażenie, że nie ma innego wyjścia. Trzeba te pieniądze znaleźć, ponieważ widać wyraźnie, że są duże problemy ze zbilansowanie systemu.

Rząd nawet pokazuje, że jest niesamowicie zdeterminowany - oddali szefostwo komisji rodziny i polityki społecznej przedstawicielce lewicy. Chodziło po prostu o to, żeby lewica poparła ten projekt.


Lewica też nie za bardzo się na to zapatruje. Usłyszałem takie zdanie przedstawiciela SLD, że poparcie będzie tylko ze strony Razem, a to jest raptem 6 głosów.


No tak, bo lewica może z kolei powiedzieć to, co ja chcę powiedzieć, a mianowicie, że jeżeli się zgodzimy na zniesienie limitu, to znaczy, że dramatycznie zwiększy się zróżnicowanie dochodów emerytów. A jeżeli zlikwidujemy to ograniczenie i wprowadzimy maksymalną wartość emerytury, to się okazuje, że jest to jakiś podatek opodatkowujący najbogatszych.


Ale jakieś zmiany w tym systemie trzeba zrobić, skoro świat już zauważa, że są gigantyczne kominy płacowe. Np. Niemcy policzyli ostatnio, że szefowie Deutsche Post Commerzbank zarabiają ponad 230 razy więcej od pracownika, który zarabia najmniej.


Jeśli chodzi o zróżnicowanie dochodów w tej chwili na świecie, jest ono ogromne. To jest nieporównywalne z tym, co było kiedykolwiek. Powiedzmy, około 100 ludzi na świecie dysponuje majątkiem takim jak cała reszta globu.


Gdzieś jest jakiś błąd.


Jest jakiś błąd. Dlatego właśnie pojawiają się pomysły, żeby ograniczyć maksymalne zarobki. Nawet jeśli chodzi o wskaźniki jakości życia, to już w tej chwili dochód przeciętny w danym państwie powyżej pewnej kwoty - niestety, nie pamiętam dokładnie jakiej - już nie podnosi jakości życia, bo to już są tylko puste przebiegi. Osiągamy określony poziom dochodów i w zasadzie nic się już nie dzieje. To już tylko jest ilościowe. Mamy 7. samochód na przykład.


I 8. nas już nie cieszy. Ekonomiści wskazują, że te rażące dysproporcje ograniczają rozwój w takim sensie, że ludzie zamiast dobrze pracować, zastanawiają się, dlaczego ten ma tak dużo a ja tak mało.


W ekonomii tak jest, że musi być pewna równowaga. Całkowite zrównanie dochodów jest absurdalne, ponieważ wtedy nie ma żadnych sygnałów, które branże są najbardziej produktywne, które są najbardziej wydajne.

Natomiast nadmierne kontrasty majątkowe powodują gwałtowny spadek - to zostało policzone - tak zwanego kapitału społecznego, przede wszystkim zaufania społecznego i robi się niemiło. Mamy dzielnice, w których mieszkają ludzie bardzo bogaci, i dzielnice, w których mieszkają ludzie bardzo biedni.

W polskich miastach jest tak, że zaczęto budować apartamentowce tuż obok starych bloków i to jest właściwie rzecz naturalna, że te apartamentowce są ogrodzone, że ludzie wynajmują ochroniarzy, bo boją się tych, którym się nie powiodło. To jest bardzo poważny problem.


Dylematy te zostały w części rozstrzygnięte, bo mamy tak zwany szwedzki model życia, czyli państwo dużo zabiera, ale gwarantuje mniej więcej stabilność społeczną.


Wchodzimy tu w kwestię podatków. Wprawdzie większość ekonomistów uważa, że podatki powinny być jak najniższe, ale są badania, z których wynika, że ludzie akceptują wysokie podatki, jeżeli coś konkretnego z tego wynika.


To może bogaci zaakceptują teraz zniesienie limitu w ZUS, po to, żeby utrzymać emerytów, żeby nie dochodziło do rewolucji i żeby społeczeństwo mogło się rozwijać.


Może i tak. Ale tu jest z kolei też problem, którego ja nie umiem rozwiązać, bo myślę, że chyba nikt nie wie, jak go rozwiązać. A mianowicie, że spora część pracowników w tych branżach, to pracownicy w sektorach nowych technologii. I chodzi o to, że jeżeli są wyższe obciążenia płacy, to nasz sektor wysokiej technologii staje się mniej konkurencyjny w skali międzynarodowej. A z perspektywy gospodarki dobrze byłoby, żebyśmy w końcu zaczęli te nowe technologie naprawdę wykorzystywać, żebyśmy byli specjalistami od oprogramowania a nie od jabłek.


To może należy wydzielić takie sektory, które nie będą miały zniesionego limitu, będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach, a stare technologie tniemy.


Oj, to się wtedy zrobi taki bałagan, że nikt tego nie będzie w stanie opanować. Poza tym wiadomo, że w polityce są jakieś grupy nacisku i one będą robić swoje, żeby...


Nawet prezydent nie chce widzieć tej ustawy, co oznacza, że będzie głęboki podział polityczny.


Na to wygląda. Partia Jarosława Gowina mówi wprost, że absolutnie nie wyraża zgody i w zasadzie w tej chwili los jest w rękach lewicy. Tak mi się wydaje.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.

Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
27.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.


Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.

Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.

Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
25.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.


Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.

Anna Kietlińska, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
25.03.2025

- Co miesiąc spotykamy się, aby solidaryzować się z Andrzejem Poczobutem, który rzeczywiście nie ugiął się i stał się ikoną niezłomności i ikoną człowieka, który jest absolutnie w zgodzie ze swoimi zasadami i ze swoimi wartościami - mówiła w Polskim Radiu Białystok Anna Kietlińska.

Jacek Brzozowski, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
24.03.2025

- Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. I to nie jest dzisiaj już tylko hasło, które lepiej lub gorzej brzmi. To jest bardzo poważny konkret i bardzo poważne zobowiązanie państwa i jego instytucji do tego, żeby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Przemysław Figiel, 22.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Przemysław Figiel

gitarzysta, współtwórca zespołu Bright Ophidia
22.03.2025

- Tak się złożyło, że dużo czasu minęło od ostatniej płyty. Nie jest proste godzić wariackie zainteresowanie muzyką niszową z tzw. życiem codziennym. Nie da się co dwa lata wypuszczać świeżych produkcji. Trzeba było czasu, by wszystko ogarnąć - mówi Przemek Figiel

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton, 11.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton

22.03.2025

Czy zapanowała ostatnio moda na Podlasie i kulturę podlaską? Co się takiego wydarzyło, że kultura tego regionu ma teraz dobry czas? A może to żaden trend i jedynie zbieg okoliczności?

Janusz Bobik, fot. Joanna Szubzda

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
20.03.2025

Zniszczone fotele, krzesła czy szafki. Przy kontenerach na śmieci widać już efekty pierwszych wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że tego typu odpadów nie wolno wystawiać, kiedy się chce. Trzeba to robić zgodnie z harmonogramem - przypomina Janusz Bobik.


Wojciech Winogrodzki, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Wojciech Winogrodzki

wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców
19.03.2025

- Płaca minimalna, która znacznie przekracza połowę płacy średniej, powoduje oderwanie wynagrodzenia od rzeczywistej wartości i wydajności pracownika. To odbija się na konkurencyjności gospodarki, dlatego że towary czy usługi, które produkujemy, stają się droższe - mówi Wojciech Winogrodzki.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskich struktur Platformy Obywatelskiej
19.03.2025

- Tomasz Frankowski chciał stanąć w szranki o fotel wójta Grabówki. Miał rzeczywiście na to pomysł - mówi Krzysztof Truskolaski.

Lanberry, fot. materiał prasowe

Lanberry (Małgorzata Uściłowska)

piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
18.03.2025

- Jest jakaś niesamowita magia w waszym regionie, dlatego Białystok pojawił się na mapie mojej jubileuszowej trasy z okazji 10-lecia mojej działalności artystycznej - mówiła w Polskim Radiu Białystok Lanberry.


Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk

wójt-elekt gminy Grabówka
18.03.2025

- Tak jak się powiedziało "A" i się dzieliło gminę, tak teraz trzeba powiedzieć "B", brać za to odpowiedzialność i po prostu robić - mówi Katarzyna Todorczuk.

Ania Karolska, fot. Marcin Gliński

Ania Karolska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
17.03.2025

- Czuję dumę - po raz pierwszy tak namacalnie. Czuję, że to ma sens. Nawet najbliższa rodzina mówiła mi, żebym skupiła się na dzieciach i na pracy, i to robię, ale też "wyrywam" czas dla siebie. I wczoraj właśnie była taka celebracja tego, że warto podążać własną drogą - mówi Ania Karolska.

Marek Tyszkiewicz, 16.03.2025, fot. Dorota Sokołowska

Marek Tyszkiewicz

nowy zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku ds. artystycznych
16.03.2025

Dotychczas można go było zobaczyć w najciekawszych spektaklach Teatru Dramatycznego, m.in. "Makbecie", "Szalonych nożyczkach", "Antygonie w Nowym Jorku" czy "Tschiku". Jest też radnym w Radzie Miasta Białystok. Marek Tyszkiewicz od dwóch tygodni pełni funkcję zastępcy dyrektora Teatru Dramatycznego ds. artystycznych i to on w najbliższych latach będzie decydował, co w teatrze zobaczymy.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

biolog, ornitolog
14.03.2025

W tej książce przeczytamy o ponad 40 gatunkach ptaków, ssaków czy płazów i ich niesamowitych umiejętnościach. "Supermoce naszych zwierząt" to publikacja dla dzieci autorstwa biologa, ornitologa, popularyzatora nauki Adama Zbyryta z ilustracjami rysownika Dawida Kilona.

Daniel Boćkowski, fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
14.03.2025

- Jeżeli zasadnicze szkolenie wojskowe ma zakończyć się przysięgą, to ludzie sobie odpuszczą. Wiele osób chce się szkolić, ale niekoniecznie składać przysięgę. Oczywiście rozumiem rząd i sytuację, że nie ma innego wyjścia. To jest szkolenie, które ma przygotować przyszłych rezerwistów - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

mikrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2025

- Zbyt krótkie stosowanie antybiotyków, niewłaściwe dawkowanie i ich stosowanie bez potrzeby sprawia, że mikroorganizmy rozwijają oporność. W przyszłości może się okazać, że będziemy mieć coraz mniej możliwości skutecznego leczenia infekcji - ostrzega dr Marek Bartoszewicz.


Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka, fot. Marcin Gliński

Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka

z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
12.03.2025

- Na projekt Polska - Litwa dostaliśmy 2 mln euro. Przeszkolimy wspólnie tysiąc osób w ramach medycyny pola walki. W Białymstoku utworzymy Podlaskie Centrum Medycyny Ratunkowej, gdzie nasi ratownicy będą się szkolić w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych - mówi Izabela Kolecka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
11.03.2025

- Złożyłem stosowne wyjaśnienia po to, żeby przekonać, że miasto Suwałki nie jest miastem dyskryminującym cudzoziemców - mówi Czesław Renkiewicz.

Andrzej Halicki, europoseł KO, 10.03.2025

Andrzej Halicki

europoseł Koalicji Obywatelskiej
10.03.2025

Musimy przekierować duże środki na regiony przygraniczne, bo one nie tylko muszą się bezpieczne czuć, ale to poczucie bezpieczeństwa musi przywrócić chęć inwestowania, chęć przyjeżdżania.


Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
9.03.2025

- To poraża, że nie chcemy się badać zawczasu, profilaktycznie. Że wolimy leczyć już powikłania bądź choroby, a nie im przeciwdziałać - mówił w Polskim Radiu Białystok Szymon Bielonko.

Trio "W Dobrym Tonie" (Michał Kamiński, Monika Kamińska oraz Daniel Kamiński), 8.03.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Monika Kamińska, Michał Kamiński i Daniel Kamiński

trio "W Dobrym Tonie"
8.03.2025

Wszyscy pochodzą z Białegostoku i tworzą rodzinę, również muzyczną. Od kilku lat koncertują, ich najnowszy projekt to "Tribute to Wodecki". czyli ich własna interpretacja twórczości Zbigniewa Wodeckiego.

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel, źródło: Polskie Radio Olsztyn/fot. M. Rutynowski

Maciej Wróbel

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
8.03.2025

- Nowa ustawa medialna ma inaczej wartościować kwestie wyboru władz mediów publicznych, chcemy, żeby w radach nadzorczych mediów nie zasiadali politycy - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel.


Ewa Grzegorczyk, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Grzegorczyk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.03.2025

- Ja i moi radni jesteśmy tymi kandydatami, którzy preferują spokojną politykę. Nie jesteśmy z nikim skłóceni, promujemy politykę dobrego słowa, szanujemy wyborców, szanujemy kontrkandydatów, chcemy z nimi rozmawiać - mówi Ewa Grzegorczyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.03.2025

 - Kleszcze budzi temperatura. Powyżej 7°C budzą się te najstarsze formy, powyżej 10°C najmłodsze. Przez łagodne zimy nie ma szans, że kleszcze wymarzną - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Łukasz Masłowski, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Masłowski

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
5.03.2025

- To, co osiągnęliśmy do tej pory, to i tak już jest ponad plan, jaki zakładaliśmy sobie przed sezonem. Jesteśmy z tego dumni. Bardzo chcemy wygrać i awansować do kolejnej rundy, ale na szczęście nic nie musimy. Nie chciałbym dokładać nam dodatkowej presji, która jest niepotrzebna - mówi Łukasz Masłowski.


Justyna Rainko, finalistka Niebieskiego Mikrofonu, 5.03.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Justyna Rainko

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
5.03.2025

O swojej twórczości mówi, że jest bardzo osobista, bo osobiste są teksty jej piosenek - wszystkie opowiadają historie z jej życia. Muzyczne źródła to jazz, blues, soul i piosenka autorska.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
4.03.2025

- ZPI są skonstruowane w taki sposób, że my jako miasto, w momencie podjęcia uchwały intencyjnej - tak naprawdę wkraczamy i prowadzimy rozmowy z inwestorami na temat tego, jak my widzimy daną przestrzeń publiczną, jak uważamy, że powinna być ona ukształtowana. W przypadku osiedla Mickiewicza na pewno byśmy zwracali uwagę - gdyby taka uchwała intencyjna została podjęta - chociażby na kwestie związane z układem drogowym w tej części Białegostoku - mówił w Polskim Radiu Białystok zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Natalia Bukowiecka, 4.03.2025, fot. Renata Reda

Natalia Bukowiecka

lekkoatletka Podlasia Białystok
4.03.2025

Natalia Bukowiecka, lekkoatletka z Podlasia Białystok otrzymała tytuł sportowca roku podczas Podlaskiej Gali Olimpijskiej.


Sławomir Kopczewski, 4.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
3.03.2025

- Bez pasjonatów tej piłki byśmy nie zbudowali. Ten fundament na samym dole, ta piłka amatorska musi być oparta na ludziach, którzy kochają piłkę i podchodzą do tego z sercem - mówił w Polskim Radiu Białystok Sławomir Kopczewski.

Bogdan Kalicki, fot. Sylwia Krassowska

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
3.03.2025

- Z pewnością nie będę zaczynał od cięć, nie będę zaczynał od zwolnień - mówi dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Bogdan Kalicki.

Spotkanie z Wojciechem Jagielskimi, III Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Wojciech Jagielski

dziennikarz, korespondent wojenny, reportażysta
28.02.2025

Z jakich powodów wybuchały wojny w ciągu ostatniego stulecia? -  Wojna głównie wybuchała wtedy, kiedy ktoś uznawał, że jest niesprawiedliwie traktowany, że zasługuje na coś więcej i że po dobroci nie chcą mu tego dać. Nie wywołuje się wojny, nie będąc pewnym zwycięstwa - mówi Wojciech Jagielski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok