Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski [wideo] - prezydent Białegostoku

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku

5.11.2019, 08:04, akt. 13:22

- Radni PiS, nazywając tę ulicę wbrew mniejszości, zwyczajnie tę mniejszość zignorowali, a nawet wręcz obrazili - mówi prezydent o nazwaniu ulicy imieniem "Łupaszki".

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Znowu głośno o Białymstoku. To za sprawą zmiany nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko". O tym z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski.



Lech Pilarski: Czy decyzja, którą podjęli radni, w pana opinii - biorąc pod uwagę ten splot wydarzeń - była słuszna?


Tadeusz Truskolaski: Przede wszystkim niesłuszne była decyzja, że w Białymstoku taka ulica powstała. Wtedy radni PiS-u, mając większość, nie słuchając również i propozycji prezydenta, bo przedstawiłem swoją propozycję - miał to być ulica, która ostatecznie została - "Podlaska" - po prostu ją zmienili. Teraz mówią o jakichś konsultacjach, sami też nie robili żadnych konsultacji. Na siłę jest odpowiedź siłowa.


Jak długo będzie to trwało? Bo to doprowadza przede wszystkim do podziałów i do wielkiego hejtu.


Wręcz odwrotnie. Tzn. to, co zrobiono, doprowadziło do podziałów, dlatego że nie było żadnego problemu majora Łupaszki, dopóki nie nazwano ulicy. Nie osądzajmy Łupaszki, niech to oceni historia. Dla jednych jest bohaterem, dla jednych jest zbrodniarzem. Ponieważ liczba osób, które przyjmują tę drugą opcję, w Białymstoku jest dosyć znaczna, on po prostu nie powinien być u nas patronem ulicy z uwagi na to, żeby właśnie nie doprowadzać do podziałów. Grzech pierworodny popełniono w 2013 r.


Odnosi się takie wrażenie, że jesteście zakładnikiem klubu mniejszościowego, klubu prawosławnych, bo oni są języczkiem u wagi. Jeśli nie będą pana popierali, to straci pan większość w radzie.


To nie jest tak. Jak widać radni klubu - mówiąc w skrócie prawosławni, czyli Forum Mniejszości Podlasia - byli i tak bardzo cierpliwi. Mają swój elektorat i praktycznie nie było dnia czy tygodnia, żeby ich nie pytano: co z ulicą Łupaszki. Bo w ich mniemaniu, w ich odczuciu to po prostu obrażało.


Ale teraz będzie się pan musiał ścierać z projektami pomników, z muralami, z innymi sposobami upamiętnienia.


To nie ja, dlatego że wszystkie te decyzje podejmuje rada miasta.


Rada już pojawiła się na liście zdrajców.


Jak major Łupaszka został patronem, nie było hejtu w stosunku do radnych. Widać, jaki jest poziom kultury politycznej po jednej i po drugiej stronie. Skoro szanujemy reguły demokracji, to 12 osób było za utrzymaniem, ale 13 było za tym, żeby tej ulicy nie było. I demokracja wygrała.


Jak studiuje się historię Rzeczypospolitej, to wiadomo, że stosunki z mniejszościami zawsze były napięte i trzeba było być bardzo ostrożnym. W momencie, kiedy mniejszość - że tak powiem - narażała się większości, to wiadomo, jakie były skutki.


Nie wracajmy do czasu wojennego czy tuż po wojnie. Jesteśmy tu i teraz.


Mówiłem o czasie przedwojennym.


Jesteśmy tu i teraz. Radni PiS-u, nazywając tę ulicę wbrew mniejszości, po prostu ją zwyczajnie zignorowali, a nawet wręcz obrazili. Łupaszka jest też patronem jednej formacji wojskowej. Na pewno zrobił wiele dobrego, bo był partyzantem, który walczył z Niemcami. Ale w tym wypadku naraził się tej ludności i historia ta nie zostanie zapomniana, bo jeszcze wielu pamięta i płacze po swoich bliskich.


Czy pogłębianie tego konfliktu będzie prowadziło do zgody w Białymstoku?


Ja się nie zgadzam z tym, że jest to pogłębianie. To jest powrót do stanu przed tym, kiedy radni PiS-u w sposób bezkompromisowy, powtarzam to drugi raz - też bez żadnych konsultacji - nagle na sesji to zmienili. Tu przynajmniej było w ten sposób, że tydzień wcześniej punkt ten był wprowadzony do porządku. Można było wysłuchać różnych głosów. I one będą nadal różne.

Trzeba ciszej nad tym problemem.


Ciszej nie będzie.


Myślę, że powoli będzie.


Jak słyszymy, dalsze zwarcie z polityką państwową, historyczną może być kłopotliwe dla miasta.


Nie sądzę, dlatego że nasze miasto jest miastem wielokulturowym i myślę, że również politycy, którzy przyjeżdżają na Grabarkę - łącznie z prezydentem, bo był raz, premiera nie było w tym roku, ale być może będzie w roku kolejnym - będą musieli też odpowiedzieć na to pytanie, co o tym sądzą. To nie jest takie proste. Jeżeli się przyjeżdża na świętą Górę Grabarkę, to trzeba też uszanować tę historię przynajmniej w tym fragmencie, żeby właśnie nie powodować takich perturbacji.


Podsumowując, strony będą przy swoich stanowisk.


Na pewno będą przy swoich, bo każdy ma swoje argumenty. To nie ulega wątpliwości. Oczywiście mógłbym podawać przykłady takie, że ktoś wyniósł staruszkę i trójkę małych dzieci z pożaru. ale wcześniej dopuścił się gwałtu. Czy jest bohaterem, czy jest przestępcą?


To trochę daleko idące porównanie. Była zupełnie inna sytuacja. Zmieniając temat, dostał pan zgodę środowiskową na halę sportową. To kiedy ona powstanie?


Mieliśmy już pozwolenie na budowę i zostało ono uchylone. Dlatego dopóki nie będziemy mieli ostatecznych dokumentów, przede wszystkiej prawomocnej decyzji środowiskowej, i dopóki nie będziemy mieli pozwolenia na budowę, nie można mówić o terminach.

Ale działamy bez zbędnej zwłoki. Zależy, czy będą odwołania, czy nie. Jeżeli nie będzie, to decyzja środowiskowa uprawomocni się bardzo szybko i wystąpimy o pozwolenie na budowę. Jeżeli wystąpimy o pozwolenie na  budowę, to w dalszym ciągu będziemy musieli zrobić montaż finansowy, który jest oczywiście bardzo trudny.

Teraz mówię bez ogródek, że bez 50 proc. dofinansowania rządowego, zewnętrznego, nie ma możliwości...


Zwarł się pana w sprawie Łupaszki z rządem, to może nie będzie tych pieniędzy.


Ja nie wiem, czy z rządem. Czy ja głosowałem? Przepraszam bardzo, to rada miasta. Jeżeli nie będzie pieniędzy, nie będzie hali. Po prostu, krótka odpowiedź.


Przechodząc do sprawy lotniska, zafundowaliśmy je sobie i stoi. Kiedy będą tam latały samoloty?


Mamy dwie minuty na to, żeby rozwiązać problem, którego samo naświetlenie powinno zająć 15 minut, żeby można było go zrozumieć. Przede wszystkim zrobiono wrzutkę, zmieniając prawo lotnicze i w tej chwili przerzucono na samorządy, na starostów, w tym wypadku oczywiście na urząd prezydenta miasta, coś, czego nigdy w życiu nie robiono.


To znaczy?


Przede wszystkim wydawanie decyzji środowiskowej na usuwanie przeszkód lotniczych. Do tej pory była to domena Urzędu Lotnictwa Cywilnego. ULC przez pół roku trzymał dokumenty, nic nie zrobił. Teraz je oddał.

Poza tym tak naprawdę stroną postępowania jest Aero Partner. To jest spółka, która została stworzona specjalnie do zarządzania lotniskiem. I żeby otrzymać wiarygodne odpowiedzi, to prosiłbym o kierowanie tych wszystkich pytań do Aero Partnera, bo oni są stroną.


Pan się z nimi porozumiewał, zainwestował. Powinno to przynosić efekty. Pytanie kiedy?


Ale stroną jest Aero Partner i robi wszystko, występuje z wnioskami. W tej chwili - tak jak mówiłem - prawo zmieniono na bardzo restrykcyjne. Nie ma nowego rozporządzenia.

Skoro to od nas nie zależy, to proszę pytać Urząd Lotnictwa Cywilnego. To oni za to odpowiadają. My będziemy robić wszystko, aby było to jak najszybciej. Myślę, że w ciągu - powiedzmy sobie - najbliższego półrocza wstępna decyzja o usunięciu przeszkód lotniczych zostanie przez nas wydana i dopiero wtedy rozpocznie się dalsza procedura.

Czy ją uzna ULC, czy nie? Będziemy czekać na to, aż odpowiednie organy państwowe wydadzą odpowiednie dokumenty, bo to one są za to odpowiedzialne. My jesteśmy tylko i wyłącznie takim skromnym petentem.


Ale daliście jako petent duże pieniądze.


To nie są duże pieniądze. Proszę zobaczyć, ile w Radomiu wydano na lotnisko i rozebrano akurat terminal w tym wypadku. Proszę zobaczyć, ile trwa certyfikacja lotniska w Berlinie. Proszę zobaczyć, ile dokłada się rocznie do lotnisk regionalnych tam, gdzie one są, poza oczywiście kilkoma dużymi lotniskami.

Myśmy wydali maksymalnie mało, aby uzyskać odpowiedni efekt. I myślę, że ten efekt uzyskamy, tylko trzeba troszeczkę cierpliwości.



| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
22.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.


ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.


Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.


Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.


Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.


Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.


Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.

Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.


mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.


Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?

Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.


Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.

Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.

Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.


Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
28.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.

Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.


Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.

Anna Kietlińska, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
25.03.2025

- Co miesiąc spotykamy się, aby solidaryzować się z Andrzejem Poczobutem, który rzeczywiście nie ugiął się i stał się ikoną niezłomności i ikoną człowieka, który jest absolutnie w zgodzie ze swoimi zasadami i ze swoimi wartościami - mówiła w Polskim Radiu Białystok Anna Kietlińska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok