Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

19.06.2019, 08:39, akt. 11:14

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

 Zarząd województwa podlaskiego otrzymał absolutorium, ale będzie wniosek o jego odwołanie. Takie są efekty wczorajszej sesji podlaskiego sejmiku. Radni wybrali też nowego skarbnika województwa został nim Paweł Jungerman. Między innymi o tym Renata Reda rozmawia z marszałkiem Arturem Kosickim.



Renata Reda: Miało być tak spokojnie i przewidywalnie, tymczasem niespodzianka - zarząd województwa nie otrzymał wotum zaufania. Skąd takie zamieszanie?


Artur Kosicki: Też żeśmy się mocno zdziwili, z tego powodu, że to był raport oceniający stan rządów poprzedniej koalicji PO-PSL. Jak widać panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, za czyich rządów ten raport został stworzony, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. No jest to dosyć kuriozalne. 

Oczywiście ciężko to zrozumieć, dla nas też było to ciężko zrozumieć, no ale widać, że jednak nie mogą pogodzić się z utratą władzy i są w stanie nawet ocenić źle efekty własnej pracy, żeby tylko i wyłącznie wrócić z powrotem do rządów. 


Ale byłoby wotum zaufania, gdyby na sali obrad była radna Justyna Żalek, która miała być.


Tak, miała być, ale wiemy, że jest to matka dwumiesięcznego dziecka i nie przewidywaliśmy, że nawet tak to zostanie wykorzystane. Oczywiście pani Justyna jest osobą, wszyscy mamy dzieci, dwumiesięczne dziecko - różne rzeczy mogą wypaść. Pani Justyna przekazywała mi informację, że właśnie takie rzeczy wypadły bardzo osobiste związane z dzieckiem, ale nikt nie przewidywał, że opozycja będzie tak totalną opozycją, że nawet źle oceni własne efekty pracy.


Kilkugodzinna przerwa w obradach, do 19:30, radna pojawiła się i tu już jest absolutorium dla zarządu województwa. O tyle dobrze, bo gdyby go nie było, to wówczas też byłby wniosek o odwołanie zarządu, ale tym razem w głosowaniu tajnym. Czy to budziło jakieś obawy?


To nie budzi żadnych obaw, bo zarówno przy głosowaniu nad raportem zagłosowali wszyscy nasi radni tak, jak powinni zagłosować, nie było żadnych problemów też przy głosowaniu przypomnę na skarbnika, gdzie nawet już opozycja się zreflektowała, czyli jakieś oświecenie umysłu chyba nastąpiło. 

Także zobaczyliśmy, że to nie jest żadna partnerska dyskusja, żadna rozmowa dla dobra województwa, tylko czysta polityka i w związku z tym faktycznie poczekaliśmy na Justynę, poprosiliśmy żeby jednak do nas przyjechała, dziecko było na górze w gabinecie wicemarszałka Derehajły. Też to nie było łatwe dla niej, ale no jeżeli mamy w taki sposób postępować - jesteśmy gotowi na taką sytuację. Także dziękuję, że pani Justyna przyjechała, ale tak się nie postępuje. Ja uważam, że jeżeli nasi koledzy z opozycji chcą z nami merytorycznie rozmawiać, to jesteśmy na to gotowi, ale jeżeli mają być totalną opozycją i w taki sposób już to widzę, to oczywiście będziemy też bardziej ostrożni, jeśli chodzi o tą kwestię.


Absolutorium jest i nie ma wotum zaufania, będzie głosowanie nad odwołaniem zarządu - kiedy?


Dzisiaj zostanie do pana przewodniczącego złożony wniosek o to, żeby sesja odbyła się 4 lipca, gdzieś godzinach popołudniowych. Chcemy już mieć to za sobą.


Sam środek wakacji, sezon urlopowy...


My pracujemy cały czas, ja nawet jak jestem na wakacjach to odbieram dużo telefonów i podejmuję różne decyzje, nawet związane z tym w jakim w kierunku mają pewne instytucje działać, czy kto ma co robić.


Bo termin jest trzymiesięczny - od 2 tygodni do 3 miesięcy.


Ale my chcemy to załatwić, mieć to za sobą, bo tak jak mówię - wszyscy głosowali tak jak trzeba. To tylko w tym momencie to nieracjonalne zachowanie opozycji spowodowało, że mamy taką sytuację, a nie inną. Ja jestem na to gotowy, wszyscy jesteśmy na to gotowi, chcemy to zrobić, żeby to jak najszybciej mieć za sobą i jeszcze raz, kolejny raz udowodnić, bo to udowadniamy od początku naszej kadencji, że jest większość i że to jest stabilna większość.


Wieczorem wprowadzono do sesji kolejny punkt - wybór nowego skarbnika, tego punktu nie było na początku sesji. Pana kandydatem był Paweł Jungerman i tu niespodzianka - aż 24 radnych na niego głosowało, w tym 8 z opozycji.


Waśnie, nastąpiło chyba jakieś oświecenie, albo widać, że jak jesteśmy wszyscy, to opozycja zaczyna troszeczkę inaczej się zachowywać. Dlatego ja mówię - ja nie lubię tej polityki w takim wydaniu, bo to nie jest racjonalna rozmowa o województwie, o jego kierunkach rozwoju. To jest nic innego jak totalna opozycja i wczoraj to nasza opozycja pokazała. Dlatego nie ma dyskusji merytorycznej, tylko jest hucpa i tyle. 

Panowie sobie kiedyś absolutorium nie udzielili przecież za 2017 rok, mając większość nie udzielili sobie absolutorium, także oni są przygotowani do tych własnych gierek. My w te gierki nie chcemy grać, bo chcemy rozwijać nasze województwo, podejmować racjonalne decyzje. Co jeszcze zaznaczę - wiele wniosków składanych przez opozycję jest uwzględnianych. Przypomnę tylko, że radni opozycji zgłosili choćby o zwiększenie dofinansowania z programu rozwoju wsi, były projekty, które miały tę samą ilość punktów - żeśmy to uwzględnili. Wielokrotnie udowodnialiśmy to, fizycznie i szybko, że jesteśmy w stanie współpracować.


Jak w tej chwili wygląda zatrudnienie w urzędzie marszałkowskim? Pytam o to dlatego, że były już skarbnik Henryk Gryko zaznaczył, że żeby nie zwiększało się zadłużenie województwa, to jednak znacząco trzeba ograniczyć bieżące wydatki. 


Z tego co mnie poinformował departament kadr i też departament finansów, to i tak mamy tych etatów cały czas za mało. Nie wychodzimy poza pewne założenia, które zostały przyjęte. Większość, co się dzieje, to dzieje się we własnym zakresie, to znaczy z kimś się żegnamy - kogoś przyjmujemy.


Będzie pan zwiększał zatrudnienie?


Nie przewiduję takiej kwestii, bardziej zastrzegam to, że mamy się zmieścić w tych ramach, które sobie postawiliśmy. Co jeszcze - te ramy, które nam postawił poprzedni zarząd, bo my jeszcze cały czas działamy w ramach poprzedniego budżetu, poprzedniej koalicji. Także tutaj nic się złego nie dzieje, cały czas tak, jak powtarzałem to wielokrotnie - każdy, kto chce współpracować, kto chce działać dla dobra województwa i kto też pokazuje, że jest godny zaufania, bo to jest też bardzo ważne w kontaktach między pracownikiem a pracodawcą, ma i nie musi się bać o swoje zatrudnienie. Już to wielokrotnie pokazałem, proszę popatrzeć na departament rozwoju regionalnego - przecież tam są pracownicy, jest dyrekcja, która tam była. To była tylko dyskusja z tą dyrekcją, zapytałem o to, kto ma pomysły, jakie ma pomysły, kto ma dobrą energię i oni to udowodnili. 

Byliśmy na ostatnim miejscu jeśli chodzi o zasadę "n + 3", a już wykonaliśmy nasze cele na rok 2019 i jesteśmy na miejscu bodajże 10. No to o czymś to świadczy. I tam tylko odszedł jeden pan dyrektor, a z jednym żeśmy się pożegnali.


A ile w sumie dyrektorów, czy też kierowników w urzędzie marszałkowskim pan zmienił?


Nie prowadzę takiej statystyki, bo to nie jest matematyka - tak jak wczoraj było, jeśli chodzi ile ma odznaczeń być przyznawanych, jeśli chodzi o zasłużonych dla województwa podlaskiego. Nie matematyka jest istotna, tylko to czy ktoś chce pracować, chce działać i jest godny zaufania. Bo to są wszystkie rzeczy ważne. Ja specjalnie tą ostatnią cechę też tutaj dokładam jeszcze, bo widzę, że są pewne kwestie, o których wewnętrznie rozmawiam z pracownikami i oni nie do końca niektórzy się lojalnie zachowują i to jest fakt.


Czy będą jeszcze jakieś zmiany w urzędzie?


Uważam, że tak.


W jakim czasie i jak duże?


Cały czas się zmieniamy, bo cały czas dostosowujemy ten urząd do tych założeń programowych, do naszej wizji województwa, jaką nakreśliliśmy.


Jeszcze jedna nocna niespodzianka na sejmiku, po poparciu przez opozycję nowego skarbnika, to wniosek Koalicji Obywatelskiej o odwołanie Marka Komorowskiego z funkcji wiceprzewodniczącego sejmiku. 


To też jest polityka. Rozumiem, że panowie muszą w jaki sposób zaistnieć w mediach, także taki wniosek ze strony opozycji - moim zdaniem bezpodstawny. Pan Marek wielokrotnie udowadniał, akurat mogę powiedzieć, że z nas wszystkich jest jednym z najspokojniejszych radnych, najbardziej wyważonych, doświadczonych. Także nie widzę tu powodów do jego odwołania. 

Bardziej bym się odwrócił w drugą stronę, kiedy to nie mogliśmy zwoływać sesji, jak byłem wybrany, a był przewodniczący z Koalicji Obywatelskiej, łamał przepisy prawa, bo to był fakt. Ja bym powiedział tak: wniosek bezpodstawny, niczym nie poparty, rozumiem zaczęła się kampania do parlamentu, w związku z tym musimy być na to przygotowani. Oczywiście wniosek moim zdaniem nie przejdzie, jeszcze nie sprawdzałem formuły tego wniosku, bo są wątpliwości prawne odnośnie jego kształtu, czy my będziemy głosowali nad jego wprowadzeniem, czy tylko będziemy głosowali faktycznie nad odwołaniem pana Komorowskiego.


A czy zasadne jest pytanie czy ma pan ambicje zasiadać w parlamencie?


Mam ambicje, tak jak to powiedziałem w kampanii wyborczej do tego, żeby nasze województwo było województwem jednym z liderów najlepiej rozwijających się. Przyszedłem tutaj, chcę żeby województwo się zmieniało. Nie ma takiej na dzień dzisiejszy decyzji, żebym startował do parlamentu. Niedawno co zostałem marszałkiem, chciałbym też udowodnić, że warto było głosować na Zjednoczoną Prawicę, Prawo i Sprawiedliwość, że warto jest żebyśmy zmieniali wspólnie województwo. Jest za mało czasu teraz, może w przyszłości kiedyś tak, ale w tych wyborach nie.


W przyszłości?


W przyszłości nie można niczego wykluczyć, to jest polityka. Ale jeśli chodzi o kwestię związaną z obecną kampanią wyborczą - oczywiście będę wspierał ministra Piontkowskiego, resztę ministrów naszych z województwa, bo oczywiście musimy się w to zaangażować, bo to są bardzo ważne wybory, ale nie przewiduję startu w tych wyborach parlamentarnych.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.

Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.


Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.


Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.


Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.


Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.


Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.


Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.


Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok