Radio Białystok | Gość | Alicja Anuszkiewicz [wideo] - zastępca dyrektora Wydziału Rolnictwa i Środowiska w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim

Alicja Anuszkiewicz [wideo]

zastępca dyrektora Wydziału Rolnictwa i Środowiska w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim

7.06.2019, 08:03, akt. 14:57

- Musimy zrobić wszystko, żeby zatrzymać skutki suszy w rolnictwie, bo w przeciwnym razie ekstremalne warunki spowodują, że nie będziemy mieli żywności lub będziemy mieli jej mniej.

Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Alicją Anuszkiewicz rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ogłoszenie suszy przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oznacza, że rolnicy mogą ubiegać się o oszacowanie strat w uprawach i występować do wojewody o pomoc.

Suszę rolniczą Instytut ogłosił na terenie kilkunastu gmin w Podlaskiem. Najgorzej jest na północy województwa - w powiatach sejneńskim i suwalskim, ale susza dotknęła także gminy Michałowo, Narew i Narewka. Ten stan spowodowany jest bardzo suchą jesienią, znacznie wyższymi temperaturami w marcu i kwietniu.

Poza pomocą doraźną w likwidacji skutków suszy planowane są także działania zapobiegawcze. Mają rozpocząć się już w tym roku, jak chociażby program wapnowania gleb.

Podlaskie zostanie w tym roku wsparte kwotą 4 milionów złotych.




Jarosław Iwaniuk: Czy rzeczywiście sytuacja wygląda tak źle, jak to brzmi?


Zanim odpowiem na to pytanie, może powiem kilka zdań o przebiegu warunków pogodowych w tym roku. W marcu i kwietniu były znacznie wyższe temperatury. Weszliśmy już w tych miesiącach w lekki niedobór wilgoci w glebie. Maj troszeczkę to zniwelował. Niestety, jednak nie ustrzegliśmy się suszy i wystąpiły dość znaczne straty na niektórych obszarach.

Przebieg warunków pogodowych jest tak nieprzewidywalny, obejmuje tak lokalne miejsca. Czasami w obrębie jednej gminy występują wsie, gdzie deszcze padają, a w innych nie padają. Przez to czasami sąsiadujące ze sobą działki są bardzo zróżnicowane.


Ogłoszenie suszy przez instytut w Puławach oznacza, że rolnicy mogą ubiegać się o oszacowanie strat w uprawach i później występować o pomoc. Czy do urzędu wojewódzkiego wpłynęły już takie wnioski?


Co roku od 21 marca do 30 września przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach prowadzony jest monitoring suszy. Raporty są przekazywane w okresach 6-dekadowych, czyli będą się pokazywały co 10 dni. Pierwszy raport nie wykazał suszy rolniczej w województwie podlaskim. Dopiero według stanu na 1 czerwca faktycznie susza wystąpiła, zwłaszcza w północnej części naszego województwa. Dotyczy to powiatów sejneńskiego i suwalskiego. Szczególnie dotknęło to takie uprawy jak zboża jare i zboża ozime. Natomiast w innych gminach województwa raczej susza dotknęła zboża jare.


Ale czy są już wnioski?


Nie, nie mamy jeszcze żadnego wniosku. Myślę, że jest czas. W poniedziałek ukaże się następny raport. Będziemy na bieżąco analizowali tę sytuację i wspólnie z samorządami gminy podejmowali decyzje, żeby cała akcja przebiegała sprawnie i żeby komisje szybko przystąpiły do pracy tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.


Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy w takiej sytuacji?


Na to pytanie w tej chwili panu nie odpowiem, z tego względu, że...


Ale jak to wygląda w praktyce? Jest powoływana komisja, która szacuje straty...


Tak. Po zakończeniu szacowania szkód w poszczególnych gospodarstwo protokoły są przekazywane do wojewody. Wojewoda je potwierdza. Oprócz tego co tydzień raportujemy się do Ministerstwa Rolnictwa. Resort również na bieżąco ma informacje o tym, co dzieje się w całym kraju w zakresie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, nie tylko suszy.

W okresie letnim, jeżeli zachodzi taka potrzeba, ministerstwo przygotowuje program pomocy z tytułu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. I gdzieś w drugiej połowie sierpnia projekt ten jest zatwierdzony i wydawany w postaci rozporządzenia.

Dopiero wówczas będziemy wiedzieli, jakie środki będą skierowane do gospodarstw rolnych.


Mówimy tu oczywiście o pomocy nie wynikającej z faktu ubezpieczenia upraw. Ale rolnicy mogą się ubezpieczać. Czy chętnie to robią?


Myślę, że nauczeni doświadczeniem po ubiegłorocznej suszy, rolnicy coraz częściej ubezpieczają swoje uprawy. Przede wszystkim jest to ich warsztat pracy - to też ma istotne znaczenie.


Tyle, że ubezpieczenia nie są tanie. Są co prawda dopłaty, ale nie są tanie i nie bardzo korzystne dla rolników, bo wypłacane dopiero wtedy, kiedy straty w plonach są powyżej 25 proc.


To już firmy ubezpieczeniowe szczegółowo o tym mówią i nie chciałabym na ten temat zabierać głosu, z tego względu, że polisa ubezpieczeniowa jest to porozumienie rolnika i firmy ubezpieczeniowej.

Natomiast na pewno środki ze skarbu państwa będą przekazywane do gospodarstw, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Nie wiem, jaka będzie w tym roku skala. Mamy dopiero początek czerwca. Największe potrzeby wodne występują w czerwcu i lipcu. Zobaczymy, jak to będzie się kształtowało. Na bieżąco będziemy analizować i ocenić.


Susza jest zjawiskiem, które powtarza się u nas w ostatnim czasie dość regularnie. W tym roku przyszła znacznie wcześniej, bo już pod koniec kwietnia. W maju deszcze okazały się niewystarczające. Może w takich sytuacjach warto byłoby pomyśleć o czymś w dłuższej perspektywie? Na przykład o budowie jakichś systemów nawadniających.


Rząd przygotowuje programy wspierające w ogóle przeciwdziałanie skutkom suszy. Może wrócę do roku ubiegłego. W okres zimowy weszliśmy z niedostatkiem wody. Wiosna - marzec i kwiecień - była dość ciepła i bezdeszczowa. To spowodowało, że na pewno nastąpi jakaś obniżka plonów w tym roku.

Mieliśmy suszę w ubiegłym roku, w 2015 r. Wcześniej susza była dopiero w 2006 r. Będziemy wspierali budowy wszelkiego rodzaju zbiorników retencyjnych. Będziemy odbudowywać wodne oczka w gospodarstwach rolnych. Oprócz tego musimy zadbać o meliorację.

Trochę się źle składa - w województwie mamy tylko 58 spółek wodnych, które prowadzą stałą działalność związaną z właściwym utrzymaniem melioracji. Ze skarbu państwa są stosowane dopłaty - w tym roku otrzymaliśmy na województwo podlaskie prawie 4 miliony złotych, więc jest to bardzo duża kwota wspierająca. Generalnie Wody Polskie przygotowują cały program związany ze zmianami klimatu i przeciwdziałaniem suszy.


W jakiej perspektywie?


Rozpoczną się już w tym roku, chociażby program wspierania wapnowania gleb w gospodarstwach rolnych. To też jest element przeciwdziałania skutkom suszy.


Czy to może te skutki zatrzymać, zniwelować?


Musimy zrobić wszystko, żeby to zatrzymać, bo jeżeli nie zatrzymamy, to ekstremalne warunki będą powodowały w dalszym ciągu to, że nie będziemy mieli żywności lub będziemy mieli jej mniej.


Mówi się o stepowieniu Europy.


Szczególnie dotyczy to warunków województwa podlaskiego, gdzie ponad 70 proc. gleb to gleby lekkie i bardzo lekkie. To też jest obszar, w którym niestety musimy dużo jeszcze zrobić.


Można powiedzieć, że tego typu działania, budowa systemów nawadniających, to, o czym pani mówiła, jest opłacalne. Lepiej zapobiegać niż walczyć ze skutkami suszy.


No tak. Opłacalne w dłuższym przedziale czasu, bo będzie to powodowało, że utrzymamy plony na dość wysokim poziomie. A to w sposób bezpośredni decyduje o dochodowości gospodarstw.



| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.

ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.

Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.


Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.


gen. Sławomir Klekotka, 29.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
29.01.2025

- Jest duże zainteresowanie służbą kontraktową w Straży Granicznej. To głównie młodzi ludzie, z czego się cieszymy, ponieważ perspektywa dla tych osób jest taka, że podczas kontraktu będą mogli aplikować do służby stałej - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Piotr Matusiak, fot. Barbara Sokolińska

Piotr Matusiak

dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.01.2025

Bezrobocie w Białymstoku jest stosunkowo niskie, ale szukający zatrudnienia raczej nie mogą liczyć na wysokie pensje. - Dlatego staramy się przekonywać firmy, by w ofertach zamieszczały też ścieżkę rozwoju i podnoszenia zarobków - mówi dyrektor białostockiego PUP.

Robert Tyszkiewicz, 27.01.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Robert Tyszkiewicz

koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą w kancelarii Senatu RP
27.01.2025

Jedynym gwarantem władzy Łukaszenki jest Władymir Putin. Jakiekolwiek zachwianie się reżimu na Kremlu spowoduje natychmiastową zmianę w Mińsku. Myślę, że nie dotrwa do końca tej kadencji.


Oleg Łatyszonek, fot. Sylwia Krassowska

prof. Oleg Łatyszonek

historyk, profesor UwB
27.01.2025

- Nie dziwią mnie wyniki głosowania na Białorusi. Łukaszenka widzi siebie jako ojca narodu, "Baćkę" i musi mieć poparcie ogromnej większości - mówi prof. Oleg Łatyszonek.

Natalia Stieszenko, fot. Joanna Szubzda

Natalia Stieszenko

koordynatorka białostockiego sztabu WOŚP
25.01.2025

- W Podlaskiem sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łącznie jest 26. Mamy nadzieję, że całe województwo będzie grało razem z nami - mówi Natalia Stieszenko.

Jerzy Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Jerzy Owsiak

szef WOŚP
24.01.2025

- Od początku duchem Orkiestry byli wolontariusze. Podczas pierwszego finału "rękę do góry" podniosło 10 000 osób - dziś wolontariuszy jest 120 000 i ta liczba nie zmienia się już od wielu lat - mówi Jerzy Owsiak.


Małgorzata Sawicka-Żukowska, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Sawicka-Żukowska

kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
24.01.2025

WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.

Urszula Kamińska, fot. Piotr Pietruczuk

Urszula Kamińska

trenerka reprezentacji Polski i Juvenii Białystok w short tracku
23.01.2025

- Bardzo marzę o tym, żebyśmy zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata. Wiem, że jesteśmy na to gotowi. Życzę sobie tego, żeby moi zawodnicy dorównywali kroku i by wygrali w pięknej walce - mówi Urszula Kamińska.

Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
23.01.2025

- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Anna Daszuta-Zalewska, fot. Joanan Szubzda

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
22.01.2025

Jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? - Sukces startupu zależy od czterech kluczowych czynników: pieniędzy, wiedzy, możliwość pozyskania dobrych współpracowników i umiejętności zarządzania zespołem - mówi dyrektor BPN-T.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską


Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.

Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.


źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.

Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
16.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.


Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?


Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.


dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok