Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski [wideo] - wojewoda podlaski
Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.
Podobnie jak w całym kraju, również w województwie podlaskim propozycje PiS z tzw. Nowej Piątki będą promowane przez urzędników wojewody podczas wizyt busa w różnych miejscowościach w regionie.
W najbliższych dniach bus akcji będzie w podbiałostockich gminach m.in.: Dobrzyniewo Duże, Tykocin, Zawady, Wasilków, Czarna Białostocka, Krynki, Turośń Kościelna, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów.
Propozycje z Nowej Piątki to: świadczenie 500Plus także na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia, Emerytura Plus, czyli jednorazowa wypłata tzw. trzynastki dla emerytów, obniżenie z 18 do 17 proc. podatku w najniższej stawce podatku dochodowego od osób fizycznych oraz przywracanie komunikacyjnych połączeń lokalnych.
Wojewoda podlaski poinformował, że przy okazji kampanii #NowaPiątka ma być także np. przekazywana informacja o programie Mama 4 Plus, który działa od 1 marca.
(PAP)
Z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Bus akcji Nowa Piątka ma jeździć do końca kwietnia, tak jak pan zapowiadał. Wystarczy czasu, by dotrzeć do wszystkich gmin?
Bohdan Paszkowski: Myślę, że być może ten termin zostanie wydłużony, bo trzeba pamiętać, że te propozycje, które są w Nowej Piątce a są adresowane i do ludzi młodych, i do seniorów, i do wszystkich, będą realizowane na skutek uchwalenia ustawy. Te ustawy będą wchodzić w różnych okresach.
Chociażby teraz, jadąc do państwa, informowaliście w swoim programie informacyjnym, że odbyło się spotkanie pani minister Rafalskiej, pana premiera Morawieckiego odnośnie programu dotyczącego świadczeń rodzinnych, czyli 500 Plus. Program będzie rozwijany w zasadzie w lipcu. Ja zakładam, że być może te akcję będziemy przedłużać. Choć oczywiście na dzień dzisiejszy mamy zaplanowane prowadzenie tej akcji do końca kwietnia.
W zasadzie to jest o czym informować? Wszystko jest jasne - 500 plus także na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia, trzynastka dla emerytów, obniżenie najniższej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych o 1 proc. oraz przywrócenie połączeń komunikacyjnych.
Będziemy wchodzić w etap już rozmowy o konkretnych rozwiązaniach ustawowych. Mogą być w tym zakresie różnego rodzaju korekty. Mam nadzieję, że również te spotkania będą służyć temu, żeby chociażby w kontekście tych połączeń lokalnych dowiedzieć się, jakie w tym zakresie są problemy w poszczególnych gminach, w poszczególnych miejscowościach. To może być również ważnym elementem do tego, żeby później ten program rozwijać. A takich rzeczy możemy przecież robić więcej.
Nie dość tego, ja bym chciał połączyć tę akcję również z kwestiami związanymi z realizacją innych programów. W tej chwili bardzo aktualna kwestia, którą rozwijamy a która ma swoje źródło w tej poprzedniej piątce premiera Morawieckiego, a mianowicie weszliśmy w etap realizacji ustawy o funduszu dróg samorządowych. Mamy bezprecedensową ilość pieniędzy przeznaczoną na ten cel, czyli na wsparcie przebudowy, budowy lub modernizacji dróg gminnych i chociażby powiatowych.
To jest większa suma do wydania na ten rok niż to było przez 8 lat w latach 2008-2015. A możemy jeszcze zaciągnąć zobowiązania na przyszły rok. To jest niebagatelna rzecz i myślę, że to też może temu służyć.
Ja rozpoczynałem tę akcję na przykład w Supraślu w poniedziałek. Spotkałem z władzami lokalnymi. Mieliśmy możliwość również zobaczenia miejsca, gdzie ma powstać pierwszy publiczny żłobek w tej miejscowości. Mogliśmy spotkać się z seniorami w Klubie Senior Plus, który powstał też dzięki realizacji programu rządowego.
Mogliśmy podpisać - to też rzecz, która jest realizowana a która być może nie jest tak mocno nagłośniona, ale mieliśmy możliwość podpisania pierwszej umowy na ten rok dotyczącej realizacji programu dożywiania czy też "Posiłek w domu i w szkole". To jest akcja adresowana do osób i do dzieci, które z przyczyn materialnych wymagają wspomagania w tym zakresie. Porozmawialiśmy również o ich planach inwestycyjnych związanych z funduszem dróg samorządowych.
Mieliśmy również możliwość porozmawiania, bo nawet ustaliliśmy i zlokalizowaliśmy jedną osobę, która z gminy Supraśl będzie beneficjentem tego ostatniego świadczenia Mama 4 plus, czyli mówimy o tym świadczeniu emerytalnym dla osób, które nie mają takiego uprawnienia, a wychowały co najmniej czwórkę dzieci i posiadają już odpowiedni wiek emerytalny.
Według informacji z ZUS takich osób w Podlaskiem jest około 4 tys. Gmin jest 118, zamierza pan odwiedzić wszystkie. Czy do każdej z nich przywiezie pan jakąś specjalną ofertę?
Chciałbym. Być może tak będzie. Być może będziemy również rozmawiali w kontekście planów, które dana jednostka samorządowa czy dana miejscowość chce rozwijać. Również z takiego spotkania wynikają czasami takie, powiedziałbym, przemyślenia dotyczące już realizowanych programów.
Chociażby w kontekście tej Mamy 4 plus pojawił się na przykład taki element, że pani powiedziała, że wychowała więcej niż czwórkę dzieci, ale pracowała, łączyła to i tak jakby zapostulowała, czy nie mogłaby być również w tym zakresie jakoś doceniona. To są takie rzeczy, które ja uznaję, że mogą być przyczynkiem do rozwijania następnych programów społecznych, inwestycyjnych.
Myślę, że jest wiele jeszcze rzeczy w kontekście wykonywania tej Piątki lub jak się pojawią, a się pojawiają już konkretne rozwiązania ustawowe, będziemy mogli konkretniej jeszcze omawiać.
O tym nowym 500 Plus informacji jest może więcej, ale jeżeli chodzi o przywracanie połączeń lokalnych, niewiele chyba można znaleźć informacji na ten temat. Czy jest już jakaś wiedza dotycząca tego, w jaki sposób rząd mógłby wspomóc przywracanie tych połączeń?
Jest wiedza w tym zakresie taka, mianowicie ma to się odbywać na dofinansowaniu tak zwanego wozokilometra.
A nie skończy się to w ten sposób, że znowu zostanie to zrzucone na samorząd, jak wiele innych spraw?
Samorząd wykonuje różnego rodzaju zadania, czasami korzysta, bo są to zadania własne, z własnych środków, które ma zagwarantowane ustawowo, czasami wykonuje zadania zlecone. I w przypadku zadań zleconych lub też powierzonych te są dofinansowywane czy finansowane przez budżet państwa.
Tutaj będą konkretne rozwiązania, także będzie konkretna stawka. Mówi się o kwocie 80 gr do wozokilometra. Na początku, by ten program być może bardziej wypromować, to będzie to wyższa stawka. Ale nie chcę mówić tutaj o konkretach.
Są zakreślone terminy prac rządowych, kiedy ma się pojawić konkretny projekt. On gdzieś powiedzmy już w tej przestrzeni publicznej zaczyna funkcjonować. Stąd też myślę, że biorąc przykład chociażby tego programu 500 Plus, gdzie oczywiście mając świadomość, że to będą wykonywać głównie samorządy tego poziomu gminnego, była przewidziana kwota na zorganizowanie tego systemu dla samorządów.
Tykocin, Zawady, Wasilków, Czarna Białostocka, Krynki, Turośl, Juchnowiec, Zabłudów to plany na najbliższy czas. A czy mieszkańcy takich gmin jak Hajnówka, Narew, Czyże, Orla również mogą się spodziewać pana wizyty?
Oczywiście, tak. Choć może nie mówmy od razu "pana wizyty", bo ja również muszę intensywnie pracować i chętnie bym odwiedził każdą gmina, ale niestety nie będę tego mógł zrobić. Natomiast jeżdżą moi pracownicy, czasami zapraszamy i taki mamy zamiar zapraszać przedstawicieli innych instytucji rządowych. Natomiast ja również planuję, tak jak w Supraślu na inaugurację, od czasu do czasu odwiedzić miasta, miasteczka, gminy wiejskie, bo myślę, że to jest rzecz potrzebna.
Zresztą, jak myślę, mam na co dzień też kontakt z przedstawicielami różnych środowisk, łącznie z samorządami.