Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski [wideo] - wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski

20.03.2019, 07:45, akt. 11:23

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Bohdanem Paszkowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podobnie jak w całym kraju, również w województwie podlaskim propozycje PiS z tzw. Nowej Piątki będą promowane przez urzędników wojewody podczas wizyt busa w różnych miejscowościach w regionie.

W najbliższych dniach bus akcji będzie w podbiałostockich gminach m.in.: Dobrzyniewo Duże, Tykocin, Zawady, Wasilków, Czarna Białostocka, Krynki, Turośń Kościelna, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów.

Propozycje z Nowej Piątki to: świadczenie 500Plus także na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia, Emerytura Plus, czyli jednorazowa wypłata tzw. trzynastki dla emerytów, obniżenie z 18 do 17 proc. podatku w najniższej stawce podatku dochodowego od osób fizycznych oraz przywracanie komunikacyjnych połączeń lokalnych.

Wojewoda podlaski poinformował, że przy okazji kampanii #NowaPiątka ma być także np. przekazywana informacja o programie Mama 4 Plus, który działa od 1 marca.

(PAP)

Z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk.




Jarosław Iwaniuk: Bus akcji Nowa Piątka ma jeździć do końca kwietnia, tak jak pan zapowiadał. Wystarczy czasu, by dotrzeć do wszystkich gmin?


Bohdan Paszkowski: Myślę, że być może ten termin zostanie wydłużony, bo trzeba pamiętać, że te propozycje, które są w Nowej Piątce a są adresowane i do ludzi młodych, i do seniorów, i do wszystkich, będą realizowane na skutek uchwalenia ustawy. Te ustawy będą wchodzić w różnych okresach.

Chociażby teraz, jadąc do państwa, informowaliście w swoim programie informacyjnym, że odbyło się spotkanie pani minister Rafalskiej, pana premiera Morawieckiego odnośnie programu dotyczącego świadczeń rodzinnych, czyli 500 Plus. Program będzie rozwijany w zasadzie w lipcu. Ja zakładam, że być może te akcję będziemy przedłużać. Choć oczywiście na dzień dzisiejszy mamy zaplanowane prowadzenie tej akcji do końca kwietnia.


W zasadzie to jest o czym informować? Wszystko jest jasne - 500 plus także na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia, trzynastka dla emerytów, obniżenie najniższej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych o 1 proc. oraz przywrócenie połączeń komunikacyjnych.


Będziemy wchodzić w etap już rozmowy o konkretnych rozwiązaniach ustawowych. Mogą być w tym zakresie różnego rodzaju korekty. Mam nadzieję, że również te spotkania będą służyć temu, żeby chociażby w kontekście tych połączeń lokalnych dowiedzieć się, jakie w tym zakresie są problemy w poszczególnych gminach, w poszczególnych miejscowościach. To może być również ważnym elementem do tego, żeby później ten program rozwijać. A takich rzeczy możemy przecież robić więcej.

Nie dość tego, ja bym chciał połączyć tę akcję również z kwestiami związanymi z realizacją innych programów. W tej chwili bardzo aktualna kwestia, którą rozwijamy a która ma swoje źródło w tej poprzedniej piątce premiera Morawieckiego, a mianowicie weszliśmy w etap realizacji ustawy o funduszu dróg samorządowych. Mamy bezprecedensową ilość pieniędzy przeznaczoną na ten cel, czyli na wsparcie przebudowy, budowy lub modernizacji dróg gminnych i chociażby powiatowych.

To jest większa suma do wydania na ten rok niż to było przez 8 lat w latach 2008-2015. A możemy jeszcze zaciągnąć zobowiązania na przyszły rok. To jest niebagatelna rzecz i myślę, że to też może temu służyć.

Ja rozpoczynałem tę akcję na przykład w Supraślu w poniedziałek. Spotkałem z władzami lokalnymi. Mieliśmy możliwość również zobaczenia miejsca, gdzie ma powstać pierwszy publiczny żłobek w tej miejscowości. Mogliśmy spotkać się z seniorami w Klubie Senior Plus, który powstał też dzięki realizacji programu rządowego.

Mogliśmy podpisać - to też rzecz, która jest realizowana a która być może nie jest tak mocno nagłośniona, ale mieliśmy możliwość podpisania pierwszej umowy na ten rok dotyczącej realizacji programu dożywiania czy też "Posiłek w domu i w szkole". To jest akcja adresowana do osób i do dzieci, które z przyczyn materialnych wymagają wspomagania w tym zakresie. Porozmawialiśmy również o ich planach inwestycyjnych związanych z funduszem dróg samorządowych.

Mieliśmy również możliwość porozmawiania, bo nawet ustaliliśmy i zlokalizowaliśmy jedną osobę, która z gminy Supraśl będzie beneficjentem tego ostatniego świadczenia Mama 4 plus, czyli mówimy o tym świadczeniu emerytalnym dla osób, które nie mają takiego uprawnienia, a wychowały co najmniej czwórkę dzieci i posiadają już odpowiedni wiek emerytalny.


Według informacji z ZUS takich osób w Podlaskiem jest około 4 tys. Gmin jest 118, zamierza pan odwiedzić wszystkie. Czy do każdej z nich przywiezie pan jakąś specjalną ofertę?


Chciałbym. Być może tak będzie. Być może będziemy również rozmawiali w kontekście planów, które dana jednostka samorządowa czy dana miejscowość chce rozwijać. Również z takiego spotkania wynikają czasami takie, powiedziałbym, przemyślenia dotyczące już realizowanych programów.

Chociażby w kontekście tej Mamy 4 plus pojawił się na przykład taki element, że pani powiedziała, że wychowała więcej niż czwórkę dzieci, ale pracowała, łączyła to i tak jakby zapostulowała, czy nie mogłaby być również w tym zakresie jakoś doceniona. To są takie rzeczy, które ja uznaję, że mogą być przyczynkiem do rozwijania następnych programów społecznych, inwestycyjnych.

Myślę, że jest wiele jeszcze rzeczy w kontekście wykonywania tej Piątki lub jak się pojawią, a się pojawiają już konkretne rozwiązania ustawowe, będziemy mogli konkretniej jeszcze omawiać.


O tym nowym 500 Plus informacji jest może więcej, ale jeżeli chodzi o przywracanie połączeń lokalnych, niewiele chyba można znaleźć informacji na ten temat. Czy jest już jakaś wiedza dotycząca tego, w jaki sposób rząd mógłby wspomóc przywracanie tych połączeń?


Jest wiedza w tym zakresie taka, mianowicie ma to się odbywać na dofinansowaniu tak zwanego wozokilometra.


A nie skończy się to w ten sposób, że znowu zostanie to zrzucone na samorząd, jak wiele innych spraw?


Samorząd wykonuje różnego rodzaju zadania, czasami korzysta, bo są to zadania własne, z własnych środków, które ma zagwarantowane ustawowo, czasami wykonuje zadania zlecone. I w przypadku zadań zleconych lub też powierzonych te są dofinansowywane czy finansowane przez budżet państwa.

Tutaj będą konkretne rozwiązania, także będzie konkretna stawka. Mówi się o kwocie 80 gr do wozokilometra. Na początku, by ten program być może bardziej wypromować, to będzie to wyższa stawka. Ale nie chcę mówić tutaj o konkretach.

Są zakreślone terminy prac rządowych, kiedy ma się pojawić konkretny projekt. On gdzieś powiedzmy już w tej przestrzeni publicznej zaczyna funkcjonować. Stąd też myślę, że biorąc przykład chociażby tego programu 500 Plus, gdzie oczywiście mając świadomość, że to będą wykonywać głównie samorządy tego poziomu gminnego, była przewidziana kwota na zorganizowanie tego systemu dla samorządów.


Tykocin, Zawady, Wasilków, Czarna Białostocka, Krynki, Turośl, Juchnowiec, Zabłudów to plany na najbliższy czas. A czy mieszkańcy takich gmin jak Hajnówka, Narew, Czyże, Orla również mogą się spodziewać pana wizyty?


Oczywiście, tak. Choć może nie mówmy od razu "pana wizyty", bo ja również muszę intensywnie pracować i chętnie bym odwiedził każdą gmina, ale niestety nie będę tego mógł zrobić. Natomiast jeżdżą moi pracownicy, czasami zapraszamy i taki mamy zamiar zapraszać przedstawicieli innych instytucji rządowych. Natomiast ja również planuję, tak jak w Supraślu na inaugurację, od czasu do czasu odwiedzić miasta, miasteczka, gminy wiejskie, bo myślę, że to jest rzecz potrzebna.

Zresztą, jak myślę, mam na co dzień też kontakt z przedstawicielami różnych środowisk, łącznie z samorządami.

 

| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.


Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.


Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.


Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.


Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.


Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.


Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.


Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.


Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.


generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.

Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.

Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok