Radio Białystok | Gość | Jan Perkowski [wideo] - starosta Powiatu Białostockiego

Jan Perkowski [wideo]

starosta Powiatu Białostockiego

7.03.2019, 08:43, akt. 10:31

"Jesteśmy zadowoleni z takiej inicjatywy, to pokazuje też, że mieszkańcy Łap i powiatu białostockiego są zadowoleni z obecnej działalności tego szpitala" - mówi starosta białostocki.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka
Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Janem Perkowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pracownicy i pacjenci łapskiego szpitala zbierają pieniądze na drobny sprzęt potrzebny, aby doposażyć oddany niedawno do użytku nowy oddział chirurgiczny. Robią to za pomocą portalu pomagam.pl. Potrzeba 20 tysięcy złotych. O tej akcji ze starostą białostockim Janem Perkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Kochają to miejsce, czyli swoje Łapy mieszkańcy, skoro zainicjowali zbiórkę na wsparcie szpitala. Rzeczywiście brakuje tam jeszcze tego sprzętu niewielkiego, a może i większego?


Jan Perkowski: Przy każdym nowo otwartym oddziale może jakichś rzeczy brakować. Jesteśmy zadowoleni z takiej inicjatywy, to pokazuje też, że mieszkańcy Łap, powiatu białostockiego są zadowoleni z obecnej działalności tego szpitala, w jakim został też przebudowany ten oddział, wybudowany oddział chirurgii. To pokazuje też nam potrzebę, żeby ten szpital dalej rozwijać.


Na ten nowy oddział wydaliście ponad 20 milionów, a brakuje 20 tysięcy, to pewnie każdy się zastanawia - coś chyba źle zaplanowali? 


No tak można pomyśleć, ale plany są takie zawsze, że dobrze by było, żeby informacje przepływały zawsze do starosty, do zarządu powiatu białostockiego, do rady powiatu. My o tej sytuacji, że czegoś brakuje, nie mieliśmy wiedzy. Tutaj, jeżeli mówimy o tym sprzęcie - ten sprzęt jest, ale jak to na nowy oddział nikt nie chce wnosić starych rzeczy, kubki czy widelce, kuchnia prosperuje cały czas, posiłki są wydawane, także tam nie ma takiego problemu, ale wiadomo - jest zawsze chęć. Jest nowy oddział, to by się chciało mieć nowe taborety i nowe kubki, i wiele innych rzeczy.


I lustra...


Lustra, no właśnie - to nie salon piękności, ale lustro w łazience powinno być. To będzie uzupełniane cyklicznie, ale jest skoro już jest prowadzona zbiórka, także zachęcamy do klikania, wpłacania. To jest dobra wola, nikt nie musi wpłacać, jeżeli ktoś nie czuje potrzeby uczestniczenia w tej zbiórce. 


Ale inicjatywa jest warta wsparcia, bo rzeczywiście cel jest szczytny. Ten szpital miał do tej pory spore problemy i nadal ma. Kiedy one się skończą, kiedy zostanie on tak zorganizowany, żeby funkcjonował bez takich akcji, albo nie - akcje niech będą, bo wsparcie mieszkańców jest zawsze potrzebne, ale bez kolejnych inwestycji, jak pan sądzi?


Jesteśmy teraz w perspektywie budowy SOR-u, mamy ogłoszony przetarg, wynik przetargu pokazuje, że do inwestycji całkowitej mamy 6 mln 700 tys. zł, brakuje nam dwóch milionów po przetargu. 


Też będziecie zbierali?


Zbierać będzie trudno, właściwie my tutaj mamy troszeczkę, jako Zarząd Powiatu, jako starosta, większe zmartwienia, bo nam brakuje większych kwot. Tutaj wyszło, jak wyszło, może faktycznie, ale z panią dyrektor rozmawiałem, sytuacja nie jest tak straszna, jak by się wydawało. 

Budujemy SOR w tym roku, w przyszłym roku mamy inwestycję zamknąć i ma być otwarty, z lądowiskiem oczywiście. Kiedy to się skończy? Myślę, że to jest perspektywa około może 3-4 lat, to jest wszystko wynikiem kontraktu, jaki będziemy mieli z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Na dzień dzisiejszy jest ogłoszony konkurs na  Oddział Intensywnej Terapii w powiecie białostockim, będziemy w nim startować i mamy nadzieję, że te cztery łóżka OIT-owe ruszą. 


Jak to jest, jesteście przy władzy, w NFZ też są wasi ludzie, a wy macie problemy z kontraktem oddając inwestycję? Przecież to wszystko jest zaplanowane, to wszystko jest ułożone w kalendarzu. Można było to przecież tak ładnie zgrać, że uruchamiacie oddział, jest kontrakt, wszystko funkcjonuje.


Panie redaktorze, wszędzie są można powiedzieć - jak pan powiedział - nasi ludzie, ale to jeszcze trzeba powiedzieć, że są przepisy, równy dostęp do świadczeń, do wszystkiego.


Ale to planując inwestycję musieliście określić warunki, NFZ musiał się też zapoznać i tak dalej, bo nie jestem w stanie tego zrozumieć.


Panie redaktorze, niestety NFZ funkcjonuje, przepisy w NFZ w ten sposób, że najpierw trzeba mieć oddział wyposażony, do tego trzeba mieć zespół cały na oddziale i dopiero wtedy można przystąpić do konkursu. 

Trudno jest zaplanować, kiedy ewentualnie byśmy mieli zamknąć tę inwestycję, ta inwestycja miała się skończyć do końca roku, przeciągnęła nam się do lutego i tutaj, jeżeli będą konkursy - będziemy w nich startować. Nasi ludzie w tym - można powiedzieć - nie pomogą, no bo jest równy dostęp dla wszystkich szpitali.


Czyli teraz będziecie musieli czekać na kontrakty, utrzymywać ten oddział, doposażać go przy udziale pacjentów i mieszkańców?


Panie redaktorze, żeby była jasność. Szpital ma kontrakt na oddział chirurgii, łączna kwota kontraktu szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia to jest 17 milionów zł. My normalnie funkcjonujemy, szpital przyjmuje pacjentów, nie ma żadnego kryzysu, nie ma żadnego zagrożenia. Tutaj tylko brakuje nam na OIT, którego wcześniej szpital nie miał. Teraz występujemy też o ortopedię, jesteśmy przystosowani, mamy salę operacyjną, gdzie można zrobić zabiegi ortopedyczne, ale o to też się musimy postarać, na dzień dzisiejszy nie ma konkursu, więc nie startujemy. Ale inne wszelkie zabiegi są prowadzone na salach chirurgicznych.


Czyli zbieramy, doposażamy ten nowo zbudowany oddział. Jak państwo słyszeliście niedługo będzie kolejny do wsparcia. Chodzi o to, żeby się jednak zorganizować, pacjenci żeby byli, żeby załoga czuła na plecach oddech pacjentów, ale taki życzliwy i wtedy uda się to wszystko ładnie zorganizować.


Oczywiście, my to przyjmujemy naprawdę. Ja to jak usłyszałem o tej akcji, że to zorganizowali w ogóle pacjenci, to myślę sobie - o to jest dobry odzew, nie piszą skargi, tylko chcą pomóc dla szpitala, żeby on się dalej rozwijał, żeby zafunkcjonował i chcą mieć swój jakiś wkład w ten szpital.


To panie starosto, żeby nasze spotkanie nie zakończyło się czczą gadaniną tylko, wyjaśnieniem całej sytuacji, to może taki deal ubijemy za chwilę. Jest pan ciekaw?


Jestem ciekaw, proszę mówić panie redaktorze.


Mieszkańcy zbierają 20 tysięcy i pracownicy, i jak te 20 tysięcy się zbierze to Starostwo dokłada kolejne. Będzie 40 na doposażenie.


Ze swojej strony mogę powiedzieć, że jeżeli będzie te - powiat też dołoży, oczywiście jeżeli Rada Powiatu wyrazi na to zgodę.


Czekamy, mam nadzieję, że uda się te 20 zabrać, bo jak państwo słyszeliście przed chwilą - dojdzie kolejnych 20 i wtedy za 40 ładnie się doposaży szpital.


Tak jest.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok