Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz [wideo] - rzecznik IAS w Białymstoku
Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.
Od 15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl dostępne są nasze zeznania podatkowe. Podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy złożyć je samodzielnie.
Jeżeli nic nie będziemy chcieli zmieniać, możemy zaakceptować zeznanie i wysłać. Jeżeli chcemy skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musimy to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.
Jeżeli jednak nic nie zrobimy i nie zalogujemy się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informacje o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na tę zapłatę 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go w ciągu 45 dni.
(PAP)
Lech Pilarski: Rozmawiamy dzisiaj w rewolucyjnym nastroju.
Radosław Hancewicz: W bardzo rewolucyjnym. To od dziś na portalu podatkowym podatki.gov.pl na tych podatników, którzy rozliczają się na PIT-37 i PIT-38, czekają gotowe zeznania przygotowane przez administrację skarbowa. Czyli wystarczy tak naprawdę wejść na ten portal, zalogować się, sprawdzić, jak nasze zeznanie zostało przygotowane, zaakceptować to zeznanie i całe rozliczenie mamy już z głowy.
System - tak jak powiedziałem - działa od dzisiaj od rana. Mam już informacje od osób, które się rozliczyły i które mówią, że cała operacja - łącznie nawet z naniesieniem jakiś dodatkowych ulg, z których chciały skorzystać - zajęła mniej niż 2 minuty.
To jest ten moment, kiedy nic nie chcemy zmieniać lub niewiele. Ale zachęcamy, aby zajrzeć do swojego PIT-u, szczególnie, jeśli chcemy na przykład rozliczać się z małżonką albo chcemy skorzystać z ulgi na dzieci, itp.
Tak, tutaj trzeba powiedzieć o kilku opcjach, które mamy. Jeżeli rozliczamy się indywidualnie i nie korzystamy z żadnych ulg, to tak naprawdę w ogóle tam nie musimy zaglądać, ponieważ jeżeli nic nie zrobimy w tym systemie, to system 30 kwietnia uzna, że nasze zeznanie przygotowane przez administrację skarbową zostało złożone skutecznie.
Druga opcja, kiedy warto zajrzeć, to wtedy gdy - po pierwsze - na przykład chcemy się rozliczyć z małżonkiem. System automatycznie wygenerował nasze zeznania indywidualne. Czyli jeżeli chcę się rozliczyć ze współmałżonkiem, muszę się tam zalogować i wybrać opcję, że rozliczam się z małżonkiem. Wtedy loguje także małżonka i mam łączne zeznanie, które akceptuję. Wtedy są to tylko dwa kroki.
Po drugie, warto do tego systemu wejść, ponieważ administracja skarbowa przygotowała to zeznanie w oparciu o informacje, które posiada, oczywiście w oparciu o informacje od pracodawców. Wpisaliśmy tam także ulgę na dziecko, jeżeli ta ulga była wykorzystywana rok wcześniej. Ale gdy dziecko urodziło nam się w 2018 roku, to już musimy dodać tę informację.
W tym zeznaniu z automatu wpiszemy także organizację pożytku publicznego, której w zeszłym roku przekazywaliśmy 1 proc. Jeżeli chcemy ją zmienić na inną, to trzeba zrobić to właśnie tam.
Natomiast podatnik może mieć inne ulgi, o których administracja skarbowa nie wiedziała, na przykład ulgę dla krwiodawców, i to już trzeba samodzielnie zaznaczyć. Logujemy się, dodajemy te elementy. Natomiast tak jak powiedziałem, dzisiaj mam informację od osób, które się rozliczały już z samego rana i dodawały ulgi, zrobiły to na tyle szybko, że całe złożenie zeznania zajęło poniżej dwóch minut.
Natomiast jeszcze jedna ważna rzecz. Możemy oczywiście nic nie zrobić i zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia, ale warto to zrobić szybciej, dlatego że jeżeli na przykład wejdziemy dziś bądź jutro i w tym momencie zaakceptujemy nasze zeznanie, to od tego dnia, a nie od 30 kwietnia, będzie liczony termin na zwrot, jeżeli ten zwrot mamy.
Tutaj też bardzo dobra informacja dla wszystkich podatników - w tym roku został skrócony termin na zwrot nadpłaty podatku do 45 dni, a nie tak jak wcześniej do 90, ale pod warunkiem, że zeznanie zostanie złożone elektronicznie. Czyli jeżeli ktoś się jeszcze zdecyduje złożyć je papierowo, to administracja ma 90 dni - maksymalnie oczywiście - na dokonanie zwrotu. Jeżeli zeznanie zostało złożone elektronicznie - 45 dni.
Nie oznacza to, że będziemy 45 dni czekać na ten zwrot, bo my postaramy się te pieniądze przelać jak najszybciej.
A co z tymi, którzy chcą być nadal analogowi?
Oczywiście mają takie prawo. Usługa Twój e-PIT jest to propozycja dla podatników. Propozycja - dodam - która niesie ze sobą wiele korzyści, bo zaoszczędzimy czas, w zasadzie w ogóle nie ma ryzyka błędu, ponieważ nic sami nie obliczamy, wszystko zlicza system.
Natomiast jeżeli ktoś życzy sobie złożyć swoje zeznanie na przykład papierowo, to może to zrobić. My w tym momencie oczywiście takie zeznanie papierowe przyjmujemy.
Taki podatnik musi wchodzić na Twój e-PIT?
Nie, oczywiście, że nie. Może złożyć takie zeznanie w urzędzie. W tym momencie urząd takie zeznanie przyjmie, wprowadzi je do systemu i to, które zostało przygotowane w Twoim e-PIT, nie będzie brane pod uwagę, tylko oczywiście pierwszeństwo będzie miało to zeznanie papierowe.
A co z błędami? Gdyby jakiekolwiek były, to kto za nie odpowiada?
W przypadku Twojego e-PIT-a odpowiedzialność za ewentualne błędy ponosi administracja skarbowa, która te dokumenty przygotowywała. W związku z tym to kolejna korzyść, dla której warto z Twojego e-PIT-a skorzystać.
Zachęcamy. Od dzisiaj można zaglądać do Twojego e-PIT-u, zebrać, jeśli jeszcze nie zsumowaliśmy wszystkich swoich korzyści, i spokojnie wygenerować cały dokument. Nie jest to trudne jak przed chwilą usłyszeliśmy.
Jeszcze inaczej nawet powiem. Dobrze pan redaktor powiedział: zebrać własne korzyści. Bo nie musimy zbierać swoich PIT-ów 11. Bardzo często podatnicy mają kilku pracodawców i problemem jest zgromadzenie tak zwanych 11-stek, żeby dokonać, tak jak kiedyś to było robione, podsumowania, wpisania, wygenerowania i rozliczenia.
W tym momencie powiedzmy sobie jasno - nic już nie zbieramy, tylko się tam logujemy. To system nam przygotował nasze zeznania, które na nas czeka, czyli nic nie generujemy. Po prostu je sprawdzamy, ewentualnie uzupełniamy albo korygujemy o dodatkowe informacje, których administracja nie miała, i przyciskamy przycisk "akceptuj". To jest wszystko.
System jest dla singli. Jeśli chcemy być w rodzinie, to musimy tam jednak pewną opcję zaakceptować i na Twój e-PIT wejść.
System jest dla wszystkich. Natomiast rzeczywiście, żeby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, tak jak powiedzieliśmy, musimy zareagować, wybrać dodatkową opcję. Natomiast jest to maksymalnie uproszczone i myślę, że nikt z tym nie będzie miał najmniejszego problemu.