Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski [wideo] - z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku

2.01.2019, 08:04, akt. 11:43

- Prawdziwa siła Rosji dzisiaj to siła w przestrzeni wirtualnej. Tam rozgrywają się te największe starcia. I prawdopodobnie będziemy świadkami dalszych operacji psychologicznych, które będą ważne także na naszym podwórku.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ławrow: Rosja odpowie na umieszczenie w Europie rakiet zakazanych układem INF

- Rosja podejmie kroki odwetowe, jeśli w Europie pojawią się amerykańskie rakiety, zabronione przez układ INF z 1987 r. (o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu) - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Zdaniem Ławrowa państwa europejskie, których "samodzielność Rosja chciałaby widzieć w praktyce, na razie nie są do niej gotowe i podążają za USA nawet wtedy, gdy ewidentnie jest to sprzeczne z ich interesami".

Ławrow ocenił również, że Rosja "jest pod ciągłą presją ze strony tych, którzy widzą w niej konkurenta, bo zajmuje jakąś dominującą pozycję w polityce światowej". Stany Zjednoczone niedawno zapowiedziały wycofanie się z INF ze względu m.in. na nieprzestrzeganie układu przez Rosję.

Układ INF - o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR - Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow - w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

Putin i Łukaszenka na razie nie osiągnęli porozumienia

Główną osią sporu między Białorusią i Rosją jest obecnie tzw. manewr podatkowy, polegający na stopniowym znoszeniu przez Rosję ceł eksportowych na ropę naftową w ciągu najbliższych pięciu lat. Ponieważ doprowadzi on do zrównania ceny surowca kupowanego przez Białoruś ze stawką rynkową, Mińsk domaga się od Moskwy rekompensaty.

Moskwa daje do zrozumienia, że by dalej wspierać gospodarczo Białoruś, konieczna jest głębsza integracja obu państw, a przede wszystkim realizacja obowiązującej od 1999 r. umowy o państwie związkowym. Duża część jej zapisów, np. utworzenie wspólnych instytucji państwowych, nie została dotąd zrealizowana. Część środowisk niezależnych i białoruska opozycja obawiają się, że może to być zapowiedź "scenariusza krymskiego".

Część ekspertów uważa, że warunki stawiane przez Moskwę są taktyką negocjacyjną, która ma usprawiedliwić odmowę dalszego dotowania gospodarki partnera. Pojawiają się jednak głosy zaniepokojenia, mówiące o tym, że Moskwa może planować ograniczanie suwerenności Białorusi - i tak już w dużym stopniu zależnej gospodarczo od Rosji, a nawet jej stopniową "inkorporację".

(PAP)




Lech Pilarski: Czy rok 2019 będzie bezpieczniejszy, czy możemy spać spokojnie? Jak pan sądzi?


prof. Daniel Boćkowski: Chyba jednak będzie obowiązywało to stare chińskie przysłowie o życiu w ciekawych czasach. Nie będzie bezpieczny. Pytanie, jak będziemy definiować bezpieczeństwo. Zawsze możemy wymyślić taką definicję, która sprawi, że uznamy, iż będzie w miarę bezpiecznie.

Świat się zmienia, bardzo wyraźnie się zmienia. Zmieniają się struktury wewnętrzne państw, zmienia się polityka wewnętrzna i zagraniczna. Zmieniają się władze. Bardzo wiele państw przejdzie przez cykle wyborcze i będziemy mieli bardzo różne odsłony tego, czego oczekują ludzie. A ludzie wcale nie interesują się polityką zagraniczną, ludzie oczekują tego, że było im dobrze tu i teraz.

Ci, którzy potrafią płynąć z tym nurtem, mogą to obiecać, zyskać władzę. I coś, co nazywamy populistami, może być też grupą, która będzie przynajmniej w jakiś sposób wpływać na sytuację zagraniczną i międzynarodową. A ta nie jest łatwa. To jest kwestia Stanów Zjednoczonych, kwestia Rosji, to jest kwestia Afryki Północnej, to jest kwestia Bliskiego Wschodu.


Kwestia Chin.


To jest kwestia całych coraz bardziej niepokojących starć pomiędzy Indiami a Pakistanem. To jest sytuacja na terenie Europy, także południowej. To są kwestie dalej tego, czy będą uchodźcy, czy nie. To jest pytanie o to, co będzie robiła Turcja na terenie Syrii, jaka będzie rola Iranu? I tak dalej, i tak dalej.


Pytań jest bardzo dużo, odpowiedzi też są bardzo skomplikowane, ale skupiając się na naszym podwórku, to Europa wyraźnie się zbroi. Straszak rosyjski już jednak oddziałuje - na przykład Węgry mają kupować czołgi Leopard 7, czyli nowocześniejsze od polskich. Dodatkowo samoloty, rakiety, itd. Czy to niebezpieczeństwo rosyjskie jest tak duże, że trzeba koniecznie się uzbroić?


Węgry tutaj nie wiem czy akurat specjalnie zwracają uwagę na niebezpieczeństwo rosyjskie, biorąc pod uwagę fakt, że są prorosyjscy. Zbroją się, dlatego że to jest ukłon w stronę Europy. Jeżeli wydajemy kasę w Niemczech i tak dalej, gwarantujemy sobie święty spokój w strukturach Rady Europy i wielu innych miejscach i powodujemy znowu, że nie bardzo można nami pomiatać.

Natomiast Rosja musi działać ekspansywnie, dlatego że ekspansywna polityka rosyjska jest jednym z elementów wewnętrznej polityki Putina. Putin doskonale zdaje sobie sprawę, że sytuacja wewnątrz Rosji nie jest za wesoła. Ekonomicznie Rosjanie od lat już odczuwają sankcje. Finanse Rosji nie pozwalają im działać tak, jakby chcieli. Zbrojenia nie przebiegają tak, jakby chcieli.


Prawie 62 proc. wyposażenia rosyjskiej armii to są już nowoczesne siły, zmodyfikowane.


Pytanie właśnie, jak nowoczesne. Pamiętajmy, że ta nowoczesność to także modyfikacja T-72 (czołg konstrukcji radzieckiej - przyp. red.) i wielu innych jednostek. Wielkie sztandarowe projekty typu armata na razie odchodzą w niepamięć. Z buławami różnie bywa.

Oczywiście zbroją się, bo całe te pieniądze idą na zbrojenia, ale Rosja przede wszystkim od zawsze grała i dalej będzie grała kartą strachu, tej rzekomej nieprzewidywalności, ekspansji i sprzedawała to.

Łukaszenka z kolei będzie lawirował, bo musi lawirować. On doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wchłonięcie przez Rosję Białorusi - nieważne jak to nazwiemy - spowoduje, że będzie po prostu nikim.


Teoretycznie ramy prawne istnieją, funkcjonuje ZBiR (Związek Białorusi i Rosji).


Ale na razie Łukaszenka jest władcą w swoim kraju, a tak będzie namiestnikiem albo i nie, w zależności od tego, co sobie Kreml zechce, więc ze strony Łukaszenki możemy w tym roku - jeżeli nacisk rosyjski będzie duży - zobaczyć bardzo dziwne posunięcia. Być może znowu w kierunku Unii Europejskiej.

Łukaszenka widzi, jaka jest sytuacja na Ukrainie, zdaje sobie sprawę z tego, że podniósł poziom życia Białorusinów właśnie dzięki temu lawirowaniu, dzięki kosztom pomocy ekonomicznej, i potrzebuje tych pieniędzy na to, by utrzymywać się przy władzy.


Ale dotacje rosyjskiej są ukryte, bo to jest niska cena ropy i gazu.


Tak, ale zawsze można powiedzieć: "słuchaj Europo Zachodnia, słuchaj Unio Europejska, wspomóżcie mnie teraz, bo - co tu dużo kryć - Rosjanie mnie naciskają, za chwilę zostanę wchłonięty".

Ta gra na Unię Europejską, gra na Stany Zjednoczone może się udać, może się nie udać. Nie wiemy, jak będzie to wyglądało. Nie wiemy, jaka jest siła rosyjska. Tak naprawdę prawdziwa siła Rosji dzisiaj to jest siła w przestrzeni wirtualnej. Tam się rozgrywają te największe i najsilniejsze starcia. I będziemy prawdopodobnie świadkami właśnie tych dalszych operacji psychologicznych, które także na naszym podwórku będą szalenie ważne.

Wielokrotnie podkreślaliśmy ingerencję, czy próby ingerencji Rosji w wybory, w struktury, w zasady głosowania, w osoby, które się popiera w różnych krajach. Możemy założyć, że nie zostaniemy osamotnieni.


Czyli te macki rosyjskie w zbliżających się wyborach mogą być widoczne?


Wszędzie, dlatego że tak naprawdę wybory to zawsze jest jeszcze pewien etap polaryzacji społeczeństwa, bo społeczeństwo opowiada się za tymi, za tymi, za tamtymi. W tym momencie najłatwiej jest wprowadzać zamieszanie, wprowadzać jeszcze głębsze podziały. Wystarczy popatrzeć na wszystkie kraje - od Stanów Zjednoczonych po Europę Zachodnią - i widać wyraźnie, że gra na polaryzację była. Musimy liczyć się z tym, że ta gra w Polsce będzie jeszcze głębsza.


Czyli musimy się bacznie przyglądać wszelkiego rodzaju informacjom, szczególnie fake newsom, bo to może być właśnie pole tej wirtualnej rozgrywki.


Może być tak, a możemy mieć sytuację, w której ta gra będzie na określonych kandydatów czy na starcia pomiędzy kandydatami, czy po prostu na podsycanie jakiegoś strachu, jakiejś wewnętrznej nienawiści i napięć, bo im głębsze napięcia w krajach unijnych, w tym w Polsce, która jednak jeszcze ciągle jest w zwarciu z innymi krajami Europy Zachodniej, tym korzystniejsze są powiedzmy rozgrywki rosyjskie.

Dla nas najważniejsze jest, żeby jakoś zaimpregnować się na te działania. Ale jak widać po nas, po Stanach, po Niemczech, po Francji i wielu innych krajach to nie jest takie łatwe. Będzie to dla nas bardzo ważny rok właśnie ze względu na te rozgrywki.


Ale powołaliśmy cyberwojsko - dodatkową specjalizację w naszej armii. Czy łatwiej będzie wyśledzić tego rodzaju oddziaływania i na przykład uprzedzać społeczeństwo?


Cyberwojsko nie służy tym działaniom. Jest to zupełnie inny obszar. Cyberprzestrzeń militarna i działania w niej to nie są fake newsy, to nie są konta na Twitterze, to nie są działania poprzez informacje czasami prawdziwe, ale w określony sposób zredagowane, które spływają do społeczeństwa. To nie jest kluczowe dla armii. Armia zajmuje się zupełnie innym obszarem bezpieczeństwa cyfrowego.

Dla nas istotne raczej byłoby to, by rząd z jednej strony, z drugiej społeczeństwo, a także media zdawali sobie sprawę, że będą tym obszarem manipulacji.


Premier Morawiecki w Białymstoku, otwierając oddział NASK-u, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, wskazywał, że to cyberbezpieczeństwo będzie ważne. I tu w Białymstoku będzie powstawało swoiste centrum strzeżenia owej cyberprzestrzeni.


Tak, ale my ciągle budujemy jakieś potężne forty, potężne centra. A to nie działa w ten sposób. To oddziaływanie jest często nawet podprogowe, to są informacje, których wielkie centra nie zablokują, bo nie zablokują Twittera, nie zablokują Facebooka.

Przede wszystkim umiejętność reagowania na różnego rodzaju działania dezinformacyjne. A z dezinformacją przez centrum NASK nie będziemy walczyli, bo tak naprawdę jest to kształtowanie świadomości społeczeństwa, odporności społeczeństwa na te informacje. A przy tej polaryzacji, która następuje, ta gra jest bardzo łatwa i bardzo niebezpieczna.

To jest to wyzwanie, które będzie w Polsce. Oczywiście będzie wiele innych wyzwań. Choćby to, czy w końcu Stany Zjednoczone będą kierowały się na ten słynny fort Trump, czy zwiększy  się obecność amerykańska w Europie Wschodniej, czy możesz się zmniejszy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Artur i Ewa Żmijewscy, 22.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Artur i Ewa Żmijewscy

muzycy
22.02.2025

Leonard Cohen przemawiał do publiczności tak, jak przemawia się do przyjaciół. Jego piosenki pięknie i poetycko opowiadają o rzeczach, które dotyczą każdego - mówi Artur Żmijewski.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
22.02.2025

Moja muzyka to popowo-jazzowa historia dziewczyny, która się rozwija. Chciałabym, żeby było głośno o mojej muzyce i o tym, że po czterdziestce można mieć różne, fajne nowe projekty w życiu.

Artur Żmijewski, źródło: mat. pras.

Artur Żmijewski

aktor, reżyser, wokalista
21.02.2025

Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.


dr Konrad Szamryk, fot. Sylwia Krassowska

dr Konrad Szamryk

językoznawca z UwB
21.02.2025

- Z perspektywy naukowej nie ma czegoś takiego jak osobny język podlaski - zauważa dr Konrad Szamryk.

Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

Julianna Olańska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
20.02.2025

YUOS jest i zawsze będzie, to było moje alter ego, ale podjęłam decyzję, że przyszedł czas w mojej twórczości, mojej świadomości i dojrzałości, by nie ukrywać się pod jakimikolwiek pseudonimami.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

Adam Musiuk

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
20.02.2025

"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.


Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica, 17.02.2025, fot. Adam Dąbrowski

Krzysztof Kozicki

wójt gminy Piątnica
19.02.2025

Czy po pół roku od otwarcia widać wpływ obwodnicy Łomży na miasto i sąsiednie gminy? Jak ocenia ją samorządowiec z gminy wcześniej doświadczonej ruchem ciężarówek?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku
19.02.2025

- To, co jest dobre dla przedsiębiorców, jest dobre dla pracowników, bo mają wspólne cele - uważa prof. Ciborowski. - Jeśli przedsiębiorstwa się bogacą, to bogacą się i ludzie, bo jak nie ma przedsiębiorstw, to nie ma gdzie pracować, nie ma gdzie zarabiać, nie ma dochodów.

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja, 17.02.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
18.02.2025

Patrycja śpiewa, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, Paweł to perkusja i produkcja. Piosenki tworzą wspólnie, niedługo wyjdzie pierwsza płyta, a za sobą mają już pierwszą trasę koncertową.


Julita Niepłoch-Sitnicka, fot. Sylwia Krassowska

Julita Niepłoch-Sitnicka [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
18.02.2025

- Nie chcę budować miejskich ratuszy, tylko skupić się na potrzebach mieszkańców - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.

Gary Guthman i Doman Nowakowski, 16.02.2025, fot. Miłka Malzahn

Doman Nowakowski i Gary Guthman

autor libretta i kompozytor muzyki do musicalu "Vesper"
17.02.2025

7 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej premiera musicalu "Vesper". To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki Krystyny Skarbek - jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterki Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
17.02.2025

- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.


Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.


Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.

Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.


Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.

mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.


Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.

Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.


Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.


ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.


Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.

Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok