Radio Białystok | Gość | Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska -
- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To unikalna okazja do pokazania historii regionalnej i codzienności białostockiej pierwszej połowy XX wieku. W Polskim Radiu Białystok z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku powstało dokumentalne słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Akcja dzieje się w sowieckim łagrze w Ostaszkowie w latach 1944-1946. Głównymi bohaterami są autentyczne postaci: Michał Zalewski - mechanik, właściciel pierwszego warsztatu samochodowego w Białymstoku i Józef Kajewski z podbiałostockich Skrybicz, z komórki legalizacyjnej AK, który genialnie fałszował dokumenty w czasie okupacji niemieckiej. Mężczyzn połączył wspólny, obozowy los. Z ich rozmów, opowieści, wspomnień wyłania się burzliwa historia pierwszej połowy XX wieku.
- Dla mnie jest to słuchowisko o przyjaźni dwóch ludzi, których dzielą pokolenia, ale którzy dzięki tej przyjaźni mogą przetrwać trudny czas w Ostaszkowie - mówi Agnieszka Czarkowska.
Scenariusz i produkcja: Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
W głównych rolach usłyszymy Ryszarda Dolińskiego i Mateusza Smacznego. Oprócz nich wystąpili: Alicja Bach, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Zbigniew Litwińczuk, Krzysztof Bitdorf, Źmicier Kościn, Olga Gordiejew-Pobot, Jarosław Iwaniuk, Mirosław Janczuk, Piotr Wiktorko, Maciej Zalewski, Źmicier Kościn i Michał Stepaniuk.
Realizacja: Paweł Antosiewicz
Muzyka: Marek Kubik
Premiera na antenie Polskiego Radia Białystok 16 grudnia o 18:05.
Słuchowisko dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".