Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka [wideo] - regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego
Papierowe L4 odchodzą do lamusa. Teraz wystarczy, że lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.
Od 1 grudnia obowiązywać będą tylko e-zwolnienia lekarskie. Papierowe będą drukowane jedynie w uzasadnionych przypadkach. O tych zmianach z regionalnym rzecznikiem ZUS województwa podlaskiego Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Przez prawie 3 lata "badzialiśmy się" z takim stanem nie do końca jasnym - można było wystawiać te e-zwolnienia, część ludzi nie wystawiało, ale skończył się ten okres przejściowy i 1 grudnia każdy będzie musiał wystawiać to zwolnienie.
Katarzyna Krupicka: To już faktycznie ostatnie dni. Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mieli wybór, mieli dobrowolność czyli mogli korzystać z elektronicznych zwolnień, ale w większości korzystali jednak z papierowych. To zmieniało się najbardziej właśnie w ubiegłym roku i w tym roku.
I mamy tak naprawdę dwa ostatnie dni, czyli dzisiaj i jutro, kiedy obowiązują jeszcze dzwonienia papierowe. Oczywiście one będą do nas wpływały również po 1 grudnia, bo jeżeli lekarz wystawi takie zwolnienie jeszcze 29, 30 listopada - ono trafi do nas jako wystawione w wersji papierowej, ale już od 1 grudnia mamy jedną obowiązującą formę zwolnień - zwolnienie elektroniczne.
A co będzie jak pacjent się uprze, że będzie chciał e-zwolnienie, a lekarz powie - nie, nie lubię tych komputerów i będę pisał panu papier. To co wtedy?
To lekarz występuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o to, żeby nadać mu uprawnienie do wystawiania zwolnień lekarskich.
Czyli jak mamy e-pacjenta to nie wystarczy, musi być jeszcze e-lekarz.
Tak i jeżeli ustawodawca ma taki przepis, który wchodzi w życie od 1 grudnia właśnie tego roku, że jedyną obowiązującą formą jest elektroniczne zwolnienie, to lekarz który nie będzie chciał wystawiać zwolnień elektronicznych, tylko w dalszym ciągu wersję papierową, po prostu nie stosuje się do przepisów prawa. A przepisy prawa obowiązują nas wszystkich.
Czyli "papierologia" od 1 grudnia już będzie nielegalna w zakresie zwolnień lekarskich.
Będą uzasadnione przypadki, kiedy oczywiście lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie papierowe, ale już nie taki zielony druczek, który w tej chwili cały czas funkcjonował. Będzie to wydrukowany blankiet elektronicznego zwolnienia wypełniony przez lekarza i ten blankiet będzie musiał być zelektronizowany w ciągu 3 dni od wydania takiego zaświadczenia.
Ilu lekarzy korzysta w naszym województwie z e-zwolnień, bo jak powiedzieliśmy one już obowiązują od pewnego czasu.
Uważam, że nasze województwo bardzo dobrze akurat funkcjonuje pod względem elektronicznych zwolnień, ponieważ w całej Polsce - z ostatniego tygodnia dane - to jest około 58%, a nasze województwo to 63%, nawet ponad.
To ilu lekarzy u nas wystawia takie zwolnienia?
W całym województwie mamy około 10 tys. lekarzy, ale tylko połowa wystąpiła z prośbą o nadanie im uprawnień do wystawiania zwolnień, więc około 5 tys.
A tak naprawdę przez ostatnie pół roku około troszeczkę ponad 3 tys. lekarzy wystawiło chociaż jedno zwolnienie - nieważne czy w wersji elektronicznej czy papierowej, ale jedno zwolnienie zostało przez lekarza wystawione.
Czyli można powiedzieć, że jedna trzecia lekarzy w województwie podlaskim wystawia takie e-zwolnienia lekarskie, czyli leczy pacjentów bezpośrednio i są zainteresowani czy powinni być zainteresowani elektronizacją i współpracą z ZUS-em i pracodawcami.
Jak najbardziej. My ze swojej strony od dłuższego czasu organizowaliśmy szkolenia, chcieliśmy lekarzy przekonać do tego, że jest to naprawdę prosty sposób posługiwania się wersją elektroniczną. Jest przede wszystkim szybszy, zajmuje o wiele mniej czasu.
Kwestia szybkości - wielu lekarzy w to powątpiewa, czy będzie rzeczywiście tak szybko. Bo mieliśmy parę doświadczeń i każdym gdzieś ma je z tyłu głowy, to były kwestie związane z CEPiK-iem, czyli z badaniami technicznymi, z kontrolami samochodów i tak dalej, długo trwało, ręcznie znacznie szybciej to przebiegało. Jak gdybyśmy teraz weszli do systemu i spróbowali wystawić to zwolnienie - błyskawicznie co następuje, nie zawiesza się?
System działa poprawnie, zdarza się oczywiście jak w każdym systemie komputerowym, że mogą nastąpić jakieś utrudnienia, ale generalnie jeżeli możemy się czymkolwiek pochwalić to tym, że w poniedziałek przez nasz system przeszło około 100 000 zwolnień i żeby to może przybliżyć - było to 15 zwolnień na sekundę, więc ogromna ilość, system się nie zawiesił, wszystko poszło bardzo sprawnie.
A tak jak w każdym systemie mogą się zdarzyć utrudnienia, każdy z nas wie, jaki czasami jest dopływ internetu, ale to są już rzeczy, na które my nie mamy tak wielkiego wpływu.
Kto chce - może się podszkolić w tych e-zwolnieniach, to już w najbliższą sobotę czyli 1 grudnia, taki dzień szkoleniowy, bo większość gabinetów będzie jednak zamknięta, jeśli ktoś ma niedostateczne umiejętności to będzie mógł je poprawić?
Oczywiście. Cały czas można się z nami kontaktować, a już w ten piątek, czyli jutro nasze sale obsługi klienta będą czynne do 18:00.
Oprócz tego organizujemy właśnie białą sobotę - nasza sala obsługi klienta w budynku B przy ul. Młynowej 29 będzie czynna od 9:00 do 13:00. Również w białej sobocie będzie uczestniczył pracownik NFZ, jeżeli jakiś lekarz będzie zainteresowany wypełnieniem wniosku o dofinansowanie do sprzętu komputerowego, wówczas również w jednym miejscu oprócz tego, że będzie mógł przejść przez szkolenie zwolnień lekarskich, pobrać certyfikat, nauczyć się jak obsługiwać cały system, będzie mógł również wypełnić wniosek o dofinansowanie.
Ponad 50 mln zł jest na wyposażenie gabinetów w odpowiednie komputery, żeby one szybko działy. To ministerstwo zdrowia taką kwotę dotacji, wsparcia przygotowało.
To są pieniądze, które są przekazane dla NFZ, więc ZUS już w podziale tych środków nie uczestniczy.
Każdy lekarz, który powątpiewa w możliwości swoich komputerów, o taką dotację będzie mógł wystąpić.
Te dofinansowania dotyczą w chwili obecnej lekarzy POZ.
E-zwolnienia od soboty obowiązkowo.
Tylko i wyłącznie w formie elektronicznej, a papierowo na żądanie pacjenta jak zawsze, wówczas gdy pracodawca nie ma profilu na platformie Usług Elektronicznych i w przypadku, gdy ewentualnie występują jakieś niedogodności systemu. Wówczas lekarz powinien mieć zawsze wydrukowanych kilka blankietów pustych, wypełnić taki druk i w ciągu 3 dni zelektronizować.