Radio Białystok | Gość | Mateusz Morawiecki - premier rządu
"Polska musi przede wszystkim mieć swoją suwerenność energetyczną, jest ona bardzo ważnym elementem funkcjonowania całego państwa" - mówi Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki gościł wczoraj w naszym regionie. Był na inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na Suwalszczyźnie - prezentował rządowy program "Czyste powietrze". O tym programie, ale też o wydobyciu rud żelaza na Suwalszczyźnie i o sentymencie, jakim premier darzy tę część Polski - z szefem rządu rozmawiał Tomasz Kubaszewski.
Tomasz Kubaszewski: W Suwałkach przedstawił pan między innymi program "Czyste powietrze" - 102 mld zł, bardzo dużo, co i kiedy chcemy dzięki temu programowi osiągnąć?
Mateusz Morawiecki: Chcemy mieć czystsze powietrze, tutaj w Suwałkach i w całej Polsce, chcemy przeznaczyć duże środki na to, żeby wymieniać izolacje w budynkach jednorodzinnych, w budynkach wielorodzinnych, dlatego że to jest bardzo ważne dla poprawy jakości powietrza.
Już wdrożyliśmy rozporządzenie o jakości kotłów, o jakości paliw, to są różne osobne rozporządzenia i to wszystko powoduje, że mamy pierwszy raz teraz szansę na to, że kwartał po kwartale, rok po roku, sezon po sezonie, będzie się powietrze poprawiać.
Bo chcemy rzeczywiście tego trudnego byka wziąć za rogi, po to żeby ludzie mieli więcej środków w swoich portfelach, bo izolacja budynków spowoduje, że będą mniejsze koszty ogrzewania, będzie czystsze powietrze, będą zdrowsi ludzie i o to nam w tym wszystkim chodzi.
A co z węglem, bo niektórzy mówią, że Polska powinna ograniczyć zużycie węgla i będziemy mieli czyściej.
Polska musi przede wszystkim mieć swoją suwerenność energetyczną, suwerenność energetyczna nie jest tak widoczna, jak niepodległość całego państwa, suwerenność całego państwa, ale jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania całego państwa.
Jeżeli ktoś jest zależny, to widzieliśmy to na przykładzie gazu, jak Rosja zakręcała kurek z gazem Ukrainie i co się działo wtedy w gospodarce ukraińskiej, w społeczeństwie ukraińskim - była to czarna rozpacz.
I w związku z tym mamy dzisiaj do czynienia z taką sytuacją, że musimy z jednej strony mieć właśnie nasze suwerenne, niezależne źródła i do takich źródeł przede wszystkim należy węgiel, ale też wydobywamy na przykład coraz więcej gazu i dzięki temu możemy zapewnić, że z jednej strony wilk syty i owca cała. To znaczy właśnie mamy i coraz bardziej czyste powietrze, i jednocześnie oparte o naszą energetykę, o nasze surowce, a wśród naszych surowców najważniejszy jest oczywiście węgiel.
A elektrownia jądrowa?
Oczywiście pracujemy, tutaj toczą się prace analityczne w tym obszarze, to jest bardzo poważna decyzja i tutaj pan minister Tchórzewski prowadzi te prace.
Na Suwalszczyźnie, kiedyś miałem okazję już pana o to zapytać, zalegają - warte podobno miliardy dolarów - złoża rud żelaza, to jest jakby z jednej strony, a z drugiej strony - cały czas pojawia się znak zapytania, po pierwsze nad sensownością tego wydobycia, a po drugie nad kwestiami przyrodniczymi.
Ministerstwo środowiska, pan minister Mariusz Orion Jędrysek analizuje ten temat. Mamy tutaj rzeczywiście do czynienia z inną sytuacją niż w przypadku krajów Europy zachodniej, które pobudowały swoje autostrady, linie kolejowe, swoje kopalnie i ograniczeń środowiskowych wtedy takich nie było.
Dzisiaj mamy bardzo dużą część kraju pokrytą tak zwanym Obszarem Natura 2000, również ten obszar występuje tutaj w północno-wschodnim, pięknym zakątku Polski i dlatego my musimy liczyć się z tymi realiami, my dyskutujemy z Komisją Europejską, wszelkie nowe eksploracje, wydobycia nowych surowców. Jesteśmy krajem członkowskim Unii Europejskiej, chcemy i będziemy tym krajem w przyszłości, w związku z tym chcemy też wypełniać pewne regulacje i procedury, które obowiązują w Unii Europejskiej.
Kiedyś był pan tutaj jako wicepremier, zażartował pan, że i tak musiałby pan tutaj przyjechać, mimo natłoku obowiązków, bo minister Zieliński by pana radiowozem dowiózł, ale zdaje się na Suwalszczyznę radiowozem pana nie trzeba dowodzić?
Nie trzeba dowozić, bo to jest moja ukochana ziemia, tutaj bardzo lubię przyjeżdżać i jak tylko mogę, to będę tutaj do państwa przyjeżdżał.
Po pierwsze to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, nie tylko też krajobrazowo, ale i kulturowo - pod względem tradycji, kuchni - kartacze uwielbiam oczywiście, ale także nalewki wszystkie podlaskie słynne, znakomite i rzecz jasna przepiękna historia, także smutna - mam na myśli Obławę Augustowską nie wyjaśnioną do dnia dzisiejszego, ale też ziemia pełna polskich patriotów, pięknego polskiego krajobrazu, pięknej przyrody i jestem przekonany również - ziemia, przed którą jest przyszłość.