Radio Białystok | Gość | Adrian Chabowski - prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Adrian Chabowski

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

10.10.2018, 08:30, akt. 08:41

"Należy zatrzymać tych absolwentów, którzy uciekają z kraju, dostają się na rezydentury w innych krajach, przechodzą do pracy w innych krajach" - mówi prorektor UMB.

Adrian Chabowski, fot. Monika Kalicka
Adrian Chabowski, fot. Monika Kalicka

Dziś uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Swój udział zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Rok akademicki rozpocznie ponad 5200 studentów. Z prorektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Adrianem Chabowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Cóż takiego ma do zaoferowania Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, że minister zdrowia i jeszcze premier na dodatek przyjeżdża na inaugurację?


Adrian Chabowski: Jak widać bardzo wiele, skoro zarówno pan premier, jak i minister zdrowia przyjeżdżają. Natomiast wydaje się, że to świadczy także o naszej pozycji, nie tylko w województwie podlaskim ale i w Polsce.


To czym wyróżnia się uniwersytet?


Proszę spojrzeć na wyniki lekarskiego egzaminu końcowego, dentystycznego egzaminu końcowego, na nasze osiągnięcia, jeżeli chodzi o projekty - Horyzont 22 dzisiaj jest jedyny w kraju - jest u nas. A jeżeli państwo spojrzą na osiągnięcia naukowe - publikacyjnie również dobrze stoimy. A przecież tak naprawdę kończymy jedną z większych inwestycji w podlaskim, czyli remont Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, budowa i remont. To była największa inwestycja w ciągu ostatnich wielu lat.


To usprawni kształcenie lekarzy?


Jeżeli chodzi o Szpital Kliniczny na pewno tak, dlatego że my kształcimy na kierunku lekarskim o 25 do 30% więcej niż 2 lata temu. Po paru latach ci nasi studenci wejdą bardzo mocno w kliniki, w małych grupach, w zajęciach praktycznych, więc musimy mieć większą przestrzeń, stąd też większy Szpital Kliniczny, nowocześniejsza baza i centrum symulacji medycznych, żeby sprostać temu zadaniu.


To była taka inwestycja strategiczna.


Strategiczna i bardzo się cieszę, że została ona przeprowadzona. Ja nie wyobrażam sobie w jaki sposób inny byśmy mogli sobie poradzić z dydaktyką tej liczby studentów na kierunku lekarskim. A to nie tylko kierunek lekarski - pielęgniarstwo, położnictwo - również tutaj liczby studentów wzrosły ostatnio i to w granicach 50%.


Tak się napinacie, tak dużo tych studentów kształcicie, a lekarzy coraz mniej.


Oczywiście, że my kształcimy i będziemy kształcić, co więcej my dobrze kształcimy. Natomiast zadaniem państwa jest zatrzymanie lekarzy, pielęgniarek, położnych. To nie jest zadanie Uniwersytetu Medycznego, więc my swoje zadania realizujemy maksymalnie dobrze.


To co zrobić, żeby kształcić więcej, musi być no to więcej pieniędzy? Potrzeby rosną, społeczeństwo się starzeje, mamy mieć więcej dzieci, w związku z tym tę całą populację trzeba będzie obsłużyć medycznie.


Tak, ale to nie tylko zwiększyć liczbę studentów na kierunkach medycznych. Należy zatrzymać tych absolwentów już, którzy uciekają z kraju, dostają się na rezydentury w innych krajach, przechodzą do pracy w innych krajach i tę kadrę należy też bezwzględnie zatrzymać. Zwiększanie studentów - a i owszem - da skutek za 6 lat, natomiast zatrzymać kadrę, która jest - to jest też zadanie do wykonania.


Rozmawiał pan ze studentami, bo jest pan prorektorem do spraw studentów, co by ich zatrzymało?


Recepta jest dosyć prosta - uproszczony system rezydentur i oczywiście odpowiednie finansowanie później, tak żebyśmy mogli naszych rezydentów zatrudniać później na stanowisku asystenta, czy też w szpitalach za odpowiednie pieniądze.


Tylko pieniądze?


Przede wszystkim w tej chwili, bo jeżeli pan spojrzy na bazę kliniczną, to my nie odstajemy sprzętowo, my nie odstajemy, jeżeli chodzi o procedury, które wykonujemy - to są tak samo złożone procedury, więc przede wszystkim finansowo. Tu jest ten problem finansowania młodych lekarzy.


W którym kierunku idzie medycyna, czego oczekują studenci jeśli chodzi o nowe kierunki, jeśli chodzi o nowe potrzeby medyczne?


Ja widzę przynajmniej dwa. Po pierwsze medycyna spersonalizowana, musimy odejść troszeczkę od takiego dogmatu - standardu średniej populacji i leczenia w oparciu o większość danych z danej grupy osób. No nie - należy myśleć o medycynie spersonalizowanej, skierowanej do pojedynczego człowieka, który może mieć różne schorzenia w sobie, czyli spersonalizowanie to jest jeden kierunek. 

Drugi kierunek równie ciekawy i być może nawet rozwiązujący wiele problemów finansowych, to telemedycyna, czyli ten element medycyny, gdzie pacjent część elementów swojej diagnozy może wykonać wręcz w domu, w sposób cyfrowy i przesłać te dane do lekarza, który znajduje się gdzieś dalej. 

W innych instytutach już to funkcjonuje,że na przykład cała diagnostyka obrazowa robiona jest w jednym miejscu w Stanach Zjednoczonych, a obrazy transferowane są do zupełnie innego miejsca, w innym położeniu świata i tam są oglądane tylko. I podobnie można u nas to wykonać, żeby ta diagnostyka obrazowa była 24 godziny na dobę robiona, a ocena na przykład tych obrazów była prowadzona w różnych miejscach kraju. 


To na przykład na Podlasiu można by sobie tak wyobrazić, że mamy fajną i dobrze wyposażoną sieć szpitali powiatowych, gdzie pacjenci dojeżdżają, robią sobie zdjęcia, a przesyłają dane do Uniwersytetu Medycznego, do klinik szpitala uniwersyteckiego i tu są wykonywane diagnozy po analizie tych obrazów.


Zdecydowanie tak. Możemy tak założyć, że opis tych struktur, tych obrazów, bo to nie tylko obrazy, to mogą być nawet nagrania filmowe, ruchome jakieś, więc to jesteśmy w stanie ocenić nie widząc de facto pacjenta. Natomiast trzeba podkreślić jedną rzecz - w szpitalach powiatowych powinny być wykonywane procedury znacznie prostsze, natomiast szpital kliniczny powinien być bardziej dedykowany do procedur, jak najbardziej złożonych. To jest ten stopień referencyjności największy. I powinno być odpowiednie finansowanie wtedy tego.


Czyli telemedycyna?


Telemedycyna jak najbardziej tak. Spersonalizowanie medycyny to jest drugi trend i nie wiem, czy też nie wchodzimy w cyfryzację nauczania, czyli mówimy o czymś takim jak popularny e-learning, ale e-learning aktywny. 

To bym chciał podkreślić, bo sam e-learning czyli wejście i obejrzenie wykładów w postaci Power Pointa, PDF-u, jakkolwiek to nazwać nie jest zbyt efektywne. To, co powinno się zadziać, to powinna być taka możliwość, że student ogląda dany wykład na przykład, dane zajęcia i uczestniczy w nich poprzez odpowiadanie na pytania, które się wtedy pojawiają, poprzez stworzenie własnego loginu, że to on się zalogował, on powinien mieć odpowiedni czas na zrobienie na przykład testu, powinien mieć możliwość obejrzenia wyniku tego testu, sprawdzić które odpowiedzi były prawidłowe, a które nie były prawidłowe, dlaczego nie były prawidłowe, czyli wchodzimy w cyfryzację e-learning, ale ten aktywny, żeby ten feedback ze strony studenta był, a nie samo oglądanie w Power Poincie wykładów.


Czy Uniwersytet Medyczny jest do tego przygotowany?


Na dzień dzisiejszy powiem szczerze, że składamy dwa wnioski w tym kierunku, bo to nie są tanie rzeczy, żeby kupić całą serwerownie, dostosować nie tylko sprzętowo Uniwersytet Medyczny, ale i kadrowo tak, żebyśmy my jako kadra, przynajmniej w części byli przygotowani właśnie na tworzenie takich e-learningowych systemów programów. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat już pierwsze takie jaskółki będziemy mieli.


Sporo się rozmawia w Białymstoku o ewentualnym połączeniu uczelni. Dwie zbliżają się do siebie, czyli Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka, ale odnoszę takie wrażenie, że Uniwersytet Medyczny stoi jakby z boku, za wysoka pozycja?


Dziękuję bardzo, cieszy, że państwo oceniają nas tak wysoko. Rzeczywiście stoimy troszeczkę z boku patrząc na tą federację. 

Chcemy zobaczyć w jaki sposób ta federacja przejdzie od słów do czynów, czyli zobaczyć jak faktycznie będzie funkcjonować nowy uniwersytet, ale w nowych strukturach też, bo to nie jest tak prosto połączyć dwa różne jednak byty. My jesteśmy bytem bardzo specyficznym też, medycznym ściśle i w swoim gronie my się rozumiemy. To są nauki medyczne, nauki o zdrowiu, nauki farmaceutyczne. 

Bardzo trudno byłoby nam przekonać inne specjalizacje do zrozumienia naszych problemów medycznych, dlaczego na przykład musimy mieć bardzo małą liczbę studentów w grupie w zajęciach praktycznych na klinice. To jest dosyć trudne do wytłumaczenia, skoro wykłady na prawie mogą być w grupach praktycznie maksymalnych, seminaria w grupach też naprawdę dużych. U nas to się nie dzieje. 

Powiem więcej - my też popatrzymy nie tylko na Uniwersytet w Białymstoku i Politechnikę Białostocką - chcemy też zobaczyć w jaki sposób Warszawski Uniwersytet Medyczny będzie starał się wejść w federację z warszawskim Uniwersytetem. Też popatrzymy, w jaki sposób im się to układa i czy efekt jest rzeczywiście widoczny. I wtedy będziemy rozważać takie połączenie.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok