Radio Białystok | Gość | prof. Wojciech Śleszyński - dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

17.09.2018, 08:15, akt. 08:54

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda
prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Wojciechem Śleszyńskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzisiaj 79 rocznica rozpoczęcia sowieckiej agresji na Polskę. Agresor wkroczył na tereny, które chciał włączyć do swojego państwa po podpisaniu w sierpniu 1939 roku kolejnego układu rozbiorowego tym razem z hitlerowskimi Niemcami. O tych wydarzeniach z dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku prof. Wojciechem Śleszyńskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Symboliczna data.


17 września 1939 roku z samego rana, niespodziewanie dla armii polskiej, granicę wschodnią naszego państwa przekroczyła Armia Czerwona, Czyli rozpoczyna się drugi atak kolejnego naszego sąsiada - 1 września mamy Niemcy, 17 - Związek Sowiecki.


Strasznie duże siły zostały zgromadzone, a musimy pamiętać, że akurat Kresy, czyli ta nasza wschodnia granica, to był rejon, gdzie dużego wojska nie było.


Już od ponad dwóch tygodni prowadzimy walkę z Niemcami, wycofujemy się i generalnie na zachodniej granicy zostały zgromadzone największe siły, w związku z tym - siłą rzeczy - na wschodzie po prostu tych wojsk nie mogło być. Dlatego też jak Armia Czerwona wkracza 17 września z rana, nie napotyka na większy opór, walczą pojedyncze placówki KOP-u, ale trudno żeby był ten opór, bo po prostu nie ma tam wojska.


Tym bardziej, że obowiązywał rozkaz wodza naczelnego, żeby z sowietami nie walczyć.


Który wprowadził dodatkowy chaos, bo nawet te oddziały, które potencjalnie mogły stawiać nierówny opór, też nie wiedziały jak się mają zachować.


Z czego wynikał ten rozkaz wodza naczelnego?


Żebyśmy wiedzieli. Historycy sprzeczają się i myślę, że będą dalej się sprzeczać jakie było podłoże. Prawdopodobnie zaskoczenie, ale też jakieś rozważania polityczne, nie wiem może naczelny wódz liczył, że to pomoże ułożyć się z naszymi sojusznikami zarówno na zachodzie albo na wschodzie, może też do końca nie chciał zaakceptować, że Armia Czerwona wkracza jako agresor. Tutaj nie znamy jednoznacznej odpowiedzi.


No i rozpoczyna się z jednej strony obrona KOP-owców, z drugiej strony na przykład przygotowania w Grodnie do obrony miasta.


Grodno jest takim świetnym przykładem miasta, które stawia opór najeźdźcy sowieckiemu i odnosi sukces. Oczywiście jest to sukces w kategoriach symbolicznych, bo oczywiście nie mógł odwrócić losów militarnej akcji, ale jest świetnym takim przykładem, że nie zgadzamy się na to, co się wydarzyło 17 września.


17 września to jest realizacja wcześniejszych umów z Niemcami, to nie wynikło tak ad hoc.


Oczywiście była ta realizacja wcześniej podpisanego paktu Ribbentrop-Mołotow, w ramach którego po prostu został dokonany podział stref wpływów - na strefy wpływów niemieckich i strefy wpływów sowieckich. I ten atak 17 września, właśnie z rana, jest realizacją tych postanowień.


I ta współpraca z agresorem niemieckim była realizowana, bo później Niemcy cofnęli się w niektórych miejscach, ustępując Sowietom.


Według wcześniejszych ustaleń granica demarkacyjna miała przebiegać na Wiśle, ale z racji tego, że wojska niemieckie posunęły się zbyt daleko na wschód, później odbyto kolejną turę pertraktacji i pod koniec września zapadła decyzja, że granica demarkacyjna będzie przebiegała na Bugu i z jedynego obszaru, z którego Niemcy wycofali się, czyli wcześniej zajęli ten obszar, a później wycofali się ustępując Armii Czerwonej - to właśnie będzie Białostocczyzna i Łomżyńska.


I w Białymstoku, tutaj na tych naszych terenach rozpoczyna się sowiecka okupacja.


Zaczyna się sowiecka okupacja, tutaj formalnie Armia Czerwona wchodzi 22 września i w następnym dniu już się zaczynają sowieckie porządki - terror i wszechobecna propaganda.


Jak dużą liczbę mieszkańców dotknęły te sowieckie porządki?


Obliczamy, że w samym Białymstoku co 5. mieszkaniec naszego miasta. Czyli tak jak dzisiaj z rana czy jedziemy do pracy, czy nawet już jesteśmy w pracy - pomyślmy, że co piąta osoba wokół nas znika w tym okresie, znika jest wywieziona na Syberię.


Bądź ginie w różnorodnych akcjach swoistego terroru.


Dokładnie. Także Białystok jest to miasto, które niezwykle ucierpiało w okresie okupacji sowieckiej 39-41. W związku z tym w naturalny sposób, to tu w tym mieście powinniśmy upamiętniać datę 17 września.


Ale w międzyczasie Sowicie realizują kolejny plan polegający na tym, że mieszkańcy tych terenów stają się obywatelami Związku Sowieckiego. 


Oczywiście to jest konsekwencja łączenia - ten proces łączenia od strony prawnej trwa kilka tygodni, ale ostatecznie zapada decyzja formalna, bo oczywiście ta praktyczna decyzja jest realizowana po 17 września, ale formalna decyzja zapada, że mieszkańcy tych terenów stają się obywatelami Związku Sowieckiego. Będą za tym iść konkretne konsekwencje, między innymi obowiązek służby wojskowej w Armii Czerwonej.


I później będą problemy, kiedy w umowie Sikorski-Majski będzie się organizowało wojsko, bo część mieszkańców Kresów nie będzie się mogła wylegitymować polskim obywatelstwem.


To będzie oczywiście problem. Zresztą między nimi z tego też problemu wynika fakt, że nie wszyscy zdążyli do Armii Andersa, bo nie wszystkich chciano zwolnić z łagrów.


I zaczyna się tutaj po 17 września terror, zmiany prawne, zmiany gospodarcze, cała wielka machina propagandowa też się uzewnętrzniła.


Tak, nasze społeczeństwo, generalnie społeczeństwo Kresów, ale szczególnie tu myślimy o mieszkańcach naszego miasta, nigdy wcześniej nie spotkało się aż z tak silną propagandą. Propaganda, która zaczęła obejmować wszystkie sfery życia. Przed wojną jeśli ktoś nie zgadzał się sanacją, z ideami sanacji, po prostu mógł nie brać udziału w życiu społecznym, w życiu politycznym. W systemie sowieckim takiej możliwości nie było - każdy musiał być zaangażowany w budowę tego systemu, systemu sowieckiego.


Czyli jak był wiec - to wszyscy.


Dokładnie. Zresztą szybko mieszkańcy się przekonali, że jeżeli ktoś zaprotestował, czy nawet się zaśmiał - już na kolejnym go nie było. W związku z tym szybko wyciągnięto wnioski, że lepiej milczeć, czekać, przyglądać się, bo konsekwencje prób stawiania oporu są okropne - od razu aresztowanie i wyrok.


Czyli propaganda i terror.


To są dwa elementy, z których składał się system komunistyczny - propaganda, czyli przekonywanie do ideologii wzmocnione terrorem, czyli strachem.


Dzisiaj upamiętniamy wydarzenia z 1939 roku z 17 września. W Białymstoku o dwunastej zawyją syreny, to będzie hołd wszystkim ofiarom tych sowieckich działań.


Mamy poranek 17 września, natomiast pamiętajmy - za kilka godzin o 12:00 zawyją syreny, zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i tym, którzy walczyli o niepodległą. Zatrzymując się na chwilę rozejrzyjmy się i pomyślmy - co piąty wokół nas znika i takie były skutki tej prawie dwuletniej okupacji sowieckiej lat 1939-41. Okupacji, która zaczęła się 17 września 39 roku.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Artur i Ewa Żmijewscy, 22.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Artur i Ewa Żmijewscy

muzycy
22.02.2025

Leonard Cohen przemawiał do publiczności tak, jak przemawia się do przyjaciół. Jego piosenki pięknie i poetycko opowiadają o rzeczach, które dotyczą każdego - mówi Artur Żmijewski.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
22.02.2025

Moja muzyka to popowo-jazzowa historia dziewczyny, która się rozwija. Chciałabym, żeby było głośno o mojej muzyce i o tym, że po czterdziestce można mieć różne, fajne nowe projekty w życiu.

Artur Żmijewski, źródło: mat. pras.

Artur Żmijewski

aktor, reżyser, wokalista
21.02.2025

Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.


dr Konrad Szamryk, fot. Sylwia Krassowska

dr Konrad Szamryk

językoznawca z UwB
21.02.2025

- Z perspektywy naukowej nie ma czegoś takiego jak osobny język podlaski - zauważa dr Konrad Szamryk.

Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

Julianna Olańska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
20.02.2025

YUOS jest i zawsze będzie, to było moje alter ego, ale podjęłam decyzję, że przyszedł czas w mojej twórczości, mojej świadomości i dojrzałości, by nie ukrywać się pod jakimikolwiek pseudonimami.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

Adam Musiuk

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
20.02.2025

"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.


Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica, 17.02.2025, fot. Adam Dąbrowski

Krzysztof Kozicki

wójt gminy Piątnica
19.02.2025

Czy po pół roku od otwarcia widać wpływ obwodnicy Łomży na miasto i sąsiednie gminy? Jak ocenia ją samorządowiec z gminy wcześniej doświadczonej ruchem ciężarówek?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku
19.02.2025

- To, co jest dobre dla przedsiębiorców, jest dobre dla pracowników, bo mają wspólne cele - uważa prof. Ciborowski. - Jeśli przedsiębiorstwa się bogacą, to bogacą się i ludzie, bo jak nie ma przedsiębiorstw, to nie ma gdzie pracować, nie ma gdzie zarabiać, nie ma dochodów.

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja, 17.02.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
18.02.2025

Patrycja śpiewa, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, Paweł to perkusja i produkcja. Piosenki tworzą wspólnie, niedługo wyjdzie pierwsza płyta, a za sobą mają już pierwszą trasę koncertową.


Julita Niepłoch-Sitnicka, fot. Sylwia Krassowska

Julita Niepłoch-Sitnicka [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
18.02.2025

- Nie chcę budować miejskich ratuszy, tylko skupić się na potrzebach mieszkańców - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.

Gary Guthman i Doman Nowakowski, 16.02.2025, fot. Miłka Malzahn

Doman Nowakowski i Gary Guthman

autor libretta i kompozytor muzyki do musicalu "Vesper"
17.02.2025

7 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej premiera musicalu "Vesper". To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki Krystyny Skarbek - jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterki Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
17.02.2025

- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.


Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.


Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.

Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.


Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.

mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.


Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.

Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.


Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.


ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.


Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.

Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok