Radio Białystok | Gość | Anna Zalewska - minister edukacji narodowej

Anna Zalewska

minister edukacji narodowej

4.06.2018, 08:30, akt. 08:18

"Zrobiliśmy dużo, żeby małe szkoły ratować dlatego, że to nie tylko centra edukacyjne, ale i cywilizacyjne. Z badań wynika, że tam powinni uczyć się dorośli".

Anna Zalewska, źródło: www.men.gov.pl
Anna Zalewska, źródło: www.men.gov.pl


0:00
0:00
Z Anną Zalewską rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Minister edukacji w ten weekend rozmawiała z mieszkańcami Choroszczy, Moniek, Augustowa i Suwałk w ramach spotkań Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna". Mówiła m.in. o wyprawkach szkolnych, kumulacji roczników, wzbogacaniu placówek oświatowych w szerokopasmowy internet, nowoczesne pomoce. Ponadto o działaniach rządu wspierających rozwój Polski lokalnej. Z minister edukacji narodowej - Anną Zalewską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Reforma bardzo zaawansowana, ale problemy zostały. Tak jak słyszeliśmy na przykład w Mońkach - część nauczycieli ma problemy z zatrudnieniem, w Kruszewie bo likwidowana jest szkoła.


Anna Zalewska: Kłopoty, o których pan redaktor wspomina nie wynikają z reformy edukacji. To są stałe kłopoty i stałe zakusy samorządowców do tego, żeby likwidować małe szkoły. My zrobiliśmy dużo, żeby małe szkoły ratować dlatego, że to nie tylko centra edukacyjne, ale i cywilizacyjne. Mało tego, z badań wynika, że tam powinni uczyć się dorośli, zdobywać dodatkowe kompetencje. 

Dlatego daliśmy taki instrument prawny kuratorom, żeby wetowali decyzje samorządowców i zwiększyliśmy subwencje, żeby wesprzeć samorządowców w utrzymywaniu tychże szkół. Jesteśmy z kuratorami przy tych najtrudniejszych sytuacjach dlatego, że małe szkoły, to jedna trzecia systemu. Trudno sobie wyobrazić, że jedna trzecia systemu zniknęłaby właśnie poprzez to, że to właśnie małe szkoły. Chcę też powiedzieć, że samorządowcy powinni w czasie wyborów też rozmawiać z mieszkańcami i uczciwie im powiedzieć, że oni za to odpowiadają. Dlatego, że jesteśmy ustawowo i finansowo podzieleni. Samorządowcy odpowiadają za inwestycje, za budynki, za wyposażenie tychże budynków, bo tak mówi przepis i dlatego też między innymi samorządowcy mają procentowy udział w podatku PIT chociażby.


Ale problemy z zatrudnieniem jednak są, bo zmiana struktury powoduje, że wśród nauczycieli są kłopoty ze znalezieniem pracy.


Wszystko jest policzone i zaplanowane. Mogliśmy stwierdzić i potwierdzić, że prawie 18 tys. pojawiło się dodatkowych etatów i pojawi się kolejne wraz z przedmiotami, które są w klasie ósmej. A każdy nauczyciel zyskał jedną godzinę dodatkowo, godzinę nadliczbową. Jesteśmy oczywiście pokorni wobec sytuacji lokalnych, bo przecież jest niż demograficzny i to on jest powodem tego, że nauczyciele mają kłopoty z etatami, ale chcemy przypomnieć, że liczba uczniów się nie zmieniła, więc liczba nauczycieli będzie jeszcze większa potrzebna. 

Jesteśmy umówieni z powiatami, które zadeklarowały, że w sposób oczywisty będą przyjmować nauczycieli z przekształcanych gimnazjów. Dbamy, aby nauczyciele wracali do systemu, na przykład potrzebujemy doradców zawodowych, pojawił się nowy zawód. Przypilnowaliśmy pensum pedagogów, psychologów i logopedów, ustaliliśmy że wszyscy mają takie samo. Ustaliliśmy pensum nauczyciela wspomagającego, co w szkołach, które w tej chwili wchodzą w taki cywilizacyjny rozwój edukacji włączającej - też są bezwzględnie potrzebni, więc proszę zauważyć, że możliwości zatrudnienia właściwie się zwiększają.


Te małe szkoły i dorośli - do tej pory problem seniorów nie był dostrzegamy, a przecież wokół tychże seniorów zmieniła się kompletnie rzeczywistość, już niedługo będą wymagane i nowe kompetencje, i nowe umiejętności.


Tak rzeczywiście tak się wydarzyło, potwierdzają to badania, bo Instytut Badań Edukacyjnych  zastanawiał się i badał, dlaczego Polacy tak niechętnie się uczą w swoim  dorosłym życiu. 


Albo tak szybko przechodzą na emeryturę, bo boją się tej nowej wiedzy, tych nowych wyzwań, które niesie za sobą nowoczesna gospodarka.


Ale nawet na emeryturze dorośli będą musieli zdobywać nowe umiejętności, nowe kompetencje. Takim klasycznym przykładem jest rejestracja do przychodni. Za 3-4 lata inaczej nie będzie można się zarejestrować, jak on line. Z tych badań wynikało, że nie wychodzi edukacja dorosłych dlatego, że jest za daleko w urzędach pracy, że jest słabo dedykowana i sprofilowana na określoną grupę i w związku z tym wskazano i z badań to wynikało, że jeżeli będzie to mała szkoła, gdzie wnuczek pójdzie z dziadkiem, to zacznie to działać. 

I my mamy już przykłady - prowadzimy program LOWE - Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji i rzeczywiście mamy 75-latków, którzy zaczynają świetnie poruszać się  w komputerze, oni się nie krępują, są wśród swoich i nie wstydzą się powiedzieć, że potrzebują pomocy i nauki.


Zderzenie roczników - ósma klasa jak się skończy za rok, to dwa roczniki, czyli ten z gimnazjum zamkniętego i ten z nowej podstawówki spotkają się w liceach, w szkołach średnich. Jak to zderzenie roczników, czy ta kumulacja roczników zostanie przyjęta?


To też jest zaplanowane i policzone, bo przecież planując prawo oświatowe musieliśmy to rozpisać na 10 lat, pokazać skąd weźmiemy pieniądze i policzyć zwyczajnie miejsca w szkołach średnich, w szkołach ponadpodstawowych. I mamy jednoznaczną informację, przypominam mamy system informacji oświatowej, gdzie widzimy wszystko, że jest 50 tys. wolnych miejsc. Chcę przypomnieć, że mamy niż demograficzny, to nie są te roczniki, które my jeszcze pamiętamy, to są roczniki powyżej 300 tys. Liczymy, że będzie po zakończeniu ósmej klasy i gimnazjum powyżej 620- 630 tys. uczniów i dla nich są gotowe miejsca w szkołach. Konsekwentnie przez ostatnie 2 lat nie pozwalaliśmy na to, żeby likwidować licea, technika i szkoły branżowe, wiedząc że właśnie taka sytuacja się zdarzy.


Poradzimy sobie z tą kumulacją?


Nie tylko sobie poradzimy, ale przy tym będziemy. Ja już w maju nie chcąc wcześniej zaczynać takiej kampanii informacyjnej, wystosowałam list do rodziców - nauczyciele na ostatnich spotkaniach rodziców ten list odczytali, gdzie po pierwsze zapowiadamy całą kampanię informacyjną od września, infolinie i będziemy liczyć gminę po gminie, powiat po powiecie.


Co dalej z reformą -  czy unowocześnimy szkoły, czy spowodujemy, że dzieci nie będą chodziły do szkoły jak do pracy na 8 godzin tylko krócej, ale intensywniej, na przykład pracując w grupach, a nie ucząc się pewnych rzeczy na pamięć, bez przerwy - czyli tak jak się uczyliśmy my chodząc do szkoły.


Pan redaktor mówi o szkole, którą zmieniam właśnie. W nowych podstawach programowych w klasie pierwszej, czwartej i siódmej, bo to są reformowane klasy - jest ta nowoczesność. W klasie pierwszej podstawy programowania, gra w szachy, która wzmacnia matematykę i 20% obowiązkowych zajęć projektowych. Jednocześnie musimy wspierać samorządowców w tym jak ta szkoła wygląda, stąd szerokopasmowy internet w każdej szkole w ciągu najbliższego półtora roku, multimedialny sprzęt właściwie w każdej klasie - są na to pieniądze, laboratoria szkolne. Reforma - pierwszy jej etap mamy za sobą, to etap bardzo udany. Rok 2019 - spokojnie przeprowadzimy rekrutacje i egzamin po ósmej klasie i rozpoczynamy budowanie czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum.


A z tymi ciężkimi tornistrami - walczymy od wielu lat i nic się w tej sprawie nie zmienia.


Bardzo dużo się zmieniło, trzeba być po prostu konsekwentnym przy rozmawianiu z dyrektorami i nauczycielami. Dlatego, że rozporządzenie jest jednoznaczne - w rozporządzeniu dotyczącym między innymi warunków pracy, jest mowa o tym, że dyrektor odpowiada za to, że tornistry nie mogą być ciężkie. Jeżeli nie ma szafek, a w 90% w szkołach samorządowych są szafki, to ma obowiązek takiej organizacji pracy, żeby dziecko tego tornistra ciężkiego nie nosiło. 

Skończyliśmy cykl debat i dyskusji z rodzicami, dyrektorami, sanepidem we wszystkich  województwach, czekam teraz na wnioski jak to jeszcze usprawnić, jak zaostrzyć, żeby to rozporządzenie działało. Sanepid będzie z nami w szkołach, ale zachęcam rodziców do tego, żeby byli z wychowawcami i byli z nauczycielami. Naprawdę i mówię to jako doświadczony nauczyciel, można tak zorganizować zadania domowe i zajęcia, żeby ten tornister nie był ciężki. My realizujemy podstawy programowe, a nie podręczniki. Ale myślę, że za 2 lata to już w ogóle będzie przeszłość dlatego, że z wydawcami rozmawiamy, chcemy żeby każdy podręcznik był w wersji gotowej do odtworzenia na tablicach multimedialnych, w związku z tym podręczniki po prostu będą w domu. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Barbara Okuła

Barbara Okuła

Posłanka na Sejm RP
26.09.2024

Specjalny zespół parlamentarny pracował nad projektem ustawy anty-hejterskiej od końca czerwca. I jest efekt - gotowy projekt ustawy, który trafił już do marszałka Sejmu. Kogo mają chronić te nowy przepisy i w jaki sposób - o tym w Rozmowie Dnia Polskiego Radia Białystok z członkinią tego zespołu, podlaską posłanką Barbarą Okułą z Polski 2050.

Andrzej Parafiniuk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Parafiniuk

prezes spółki Podlaski Fundusz Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0, konsul honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku
25.09.2024

"My mówimy o innowacji, o środkach na rozwój innowacji, a nazywamy się Dolina Rolnicza i od razu całe społeczeństwo przyjmuje, że to będzie wsparcie dla rolników. Ono na końcu będzie, ale nie w sposób bezpośredni, tylko w taki, że ułatwimy rolnikom produkcję, uprawę i hodowlę stosując nowe technologie, albo damy im alternatywne rzeczy do wykonywania na ich polach. Bo niekoniecznie musi to być uprawa i hodowla. To może być coś, co będzie dawało nowe źródło dochodów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Parafiniuk.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Turośni Kościelnej
24.09.2024

- Protesty były i będą, jak zawsze przy większych inwestycjach. W październiku spotkamy się z właścicielami gruntów i przedstawimy im realistyczną prognozę wartości nieruchomości, którą bylibyśmy w stanie w przyszłości im zrekompensować - mówi Grzegorz Jakuć na temat budowy pola golfowego w Toplicu, w gminie Turośń Kościelna.


Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

doradca finansowy
23.09.2024

- Niewielkie metraże od paru lat są dość popularne, bo po prostu ceny są wysokie. Żeby przeciętnego Kowalskiego było stać na daną nieruchomość, ten metraż musi być trochę mniejszy - mówi Karol Zimnoch.

Jan Perkowski, fot. Sylwia Krassowska

Jan Perkowski

starosta białostocki
22.09.2024

- Do tej pory dworek w Krasnem był w nie za bardzo dobrym stanie. Pokoje wyglądały przyzwoicie, ale piwnice i wygląd z zewnątrz, są w opłakanym stanie. Teraz wszystko będzie zrobione zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i będzie również przyzwoicie, nowocześnie. Musimy dla tych dzieci tworzyć wizerunek dobrego domu - mówi Jan Perkowski.

Aga Zaryan, źródło: mat. pras.

Aga Zaryan

wokalistka jazzowa
21.09.2024

Aga Zaryan dała się poznać na świecie jako wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu. Kontynuuje tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, czy Aniny Simon.


Wojciech Borzuchowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.09.2024

"Węzeł Białystok Zachód będzie polegał na tym w swoich rozwiązaniach, że zostanie nabudowana nad istniejącą ósemką trasa S19. Tu będą czasowe utrudnienia, które niestety potrwają dwa lata, ale później będzie tylko lepiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Borzuchowski.

st. bryg. Janusz Kondrat i mł. ogn. Justyna Kłusewicz, fot. Marcin Gliński

st. bryg. Janusz Kondrat i mł. ogn. Justyna Kłusewicz

Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i rzeczniczka podlaskich strażaków
19.09.2024

Podlascy strażacy pomagają powodzianom na południu Polski. Na miejscu działa kompania specjalna "Białystok", wyposażona w sprzęt i wozy bojowe.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
18.09.2024

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział kontynuację prac nad uruchomieniem lotniska na Krywlanach.


Grzegorz Walijewski, fot. własne

Grzegorz Walijewski [wideo]

rzecznik IMGW
18.09.2024

- Nie można było uniknąć tej powodzi. Żyjemy w takim klimacie, gdzie powodzie i susze były, są i będą. Można było tylko zminimalizować skutki i wcześniej się do niej przygotować - mówi Grzegorz Walijewski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
16.09.2024

"Ta pomoc powodzianom będzie stale potrzebna. Polacy w tym odruchu serca chcą pomagać i pomagają. Popatrzymy też na postawę samorządowców, którzy uruchomili od samego początku zbiórki tych produktów, które są teraz niezbędne. Dzisiaj ta pomoc powinna być pomocą celowaną" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
16.09.2024

Potrzebna jest żywność, ale też środki higieniczne. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił zbiórkę na rzecz mieszkańców polskich miast i wsi, których dotknęła powódź. Dary można przynosić do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku


Kubańczyk, fot. Michał Romańczuk

Kubańczyk

piosenkarz
14.09.2024

Kubańczyk to niezwykle popularny artysta szczególnie wśród młodzieży, który na swoje koncerty przyciąga nawet kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jego piosenkę "Ostatni raz Zatańczysz ze mną" napisaną wraz z Tribbsem odsłuchano na różnych muzycznych platformach streamingowych około 200 milionów razy.

Dusty Rocks, fot. Gabriela Lasota

Dusty Rocks

Zespół muzyczny
14.09.2024

- Dobieramy instrumenty, brzmienia, żeby odnieść się do lat 60. i 70. XX wieku. Też usilnie pracujemy w studiu, mamy cztery kolejne numery w produkcji - mówi członek zespołu Dusty Rocks.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

Przewodniczący Rady Nadzorczej, główny akcjonariusz Jagiellonii Białystok
12.09.2024

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
11.09.2024

"Wspólna polityka rolna nastawiona na cele, przeciwdziałanie kryzysom, opłacalność, uproszczenie pewnych rozwiązań - w tym kierunku to powinno wszystko iść. Cieszy fakt, że Komisja Europejska i najważniejsi politycy w Europie zreflektowali się i chcą jednak tego dialogu, rozmowy z rolnikami. Bo bez uzgodnień ze środowiskiem rolniczym te przepisy, które zostały zaprojektowane w ramach europejskiego Zielonego Ładu były dla rolników nie do przyjęcia - mówił w Radiu Białystok wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

- Dzieci, które są w wózkach, już oglądają bajki na telefonie, a nie twarz swojej mamy - mówi Monika Horna-Cieślak.

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.


dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.


prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.

Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.


Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.


Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.


Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.

Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.


Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.

Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok