Radio Białystok | Gość | Roman Jakubowski - dyrektor Unihouse

Roman Jakubowski

dyrektor Unihouse

25.04.2018, 08:28, akt. 10:28

Zaczęliśmy od rynku skandynawskiego, dokładnie od rynku norweskiego i ponad 2 tysiące mieszkań wybudowaliśmy w Norwegii.

Roman Jakubowski, fot. Lech Pilarski
Roman Jakubowski, fot. Lech Pilarski


0:00
0:00
Z Romanem Jakubowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

We wtorek (24.04) wręczono Podlaskie Marki. Zdobyła ją m.in. firma Unihouse z Bielska Podlaskiego. Z jej dyrektorem Romanem Jakubowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Unihouse - wyróżnienie zdobył w kategorii produktów użytkowych, bo waszym przebojem są mieszkania, ale nie z betonu.


Roman Jakubowski: Drewniane budynki wielokondygnacyjne, najwyższe nawet sześciokondygnacyjne, ekologiczne, w których mieszkają ludzie. Budujemy z tego hotele, akademiki.


Dużo już tego zrobiliście?


Zależy jaka skala, ale już ponad 2200 mieszkań wybudowaliśmy właśnie w takiej technologii. Zaczęliśmy od rynku skandynawskiego, dokładnie od rynku norweskiego i te wszystkie mieszkania wybudowaliśmy w Norwegii. Dopiero w tym roku skończyliśmy pierwszy projekt w Szwecji - 58 mieszkań. Jesteśmy w czołówce producentów właśnie tego typu budynków.


Czym się różni taki drewniany budynek od tego betonowego, poza materiałem?


Różni się głównie szybkością wykonania takiego budynku, bo to wszystko jest wykonywane w dobrych warunkach w fabryce w Bielsku Podlaskim, pod dachem, więc sam proces produkcji jest o wiele krótszy niż tradycyjne budowanie na budowie. Co powoduje, że - dla przykładu - hotel, który kiedyś budowałem w technologii tradycyjnej w Białymstoku, budowa trwała 18 miesięcy, a tego samego typu budynek hotelowy z naszych modułów wykonaliśmy w 3 miesiące. Czas to pieniądz, więc za tym idą pieniądze, czyli oszczędności dla inwestora. Jeżeli jest to hotel, to oczywiście oszczędności wynikające z wcześniejszego wynajmu pokoi, a w przypadku mieszkań jest to krótszy okres finansowania przez banki, więc krótszy okres spłaty kredytów budowlanych dla inwestorów.


Dlaczego te mieszkania modułowe cieszą się w Skandynawii tak dużym sukcesem?


Szybkość budowania i niższe koszty z tym związane, ale też ekologia. To jest ważne. Drewno jako ten główny materiał budowlany w naszych modułach jest to jedyny chyba materiał na Ziemi, który sam się odradza, więc to co jest obecnie bardzo modne na całym świecie, czy też bardzo modne i ważne czyli ekologia i jak najniższa emisja dwutlenku węgla do środowiska właśnie jest możliwe do realizacji przy budownictwie drewnianym.


Ta niska emisja to oczywiście przy wytwarzaniu tego rodzaju domu, bo i beton, i cement to wszystko wymaga po pierwsze dużej energii, po drugie straszna emisja dwutlenku węgla w atmosferze.


A drewno, czy drzewo rosnące jeszcze ten dwutlenek węgla pochłania, więc ma taki "ujemny" wskaźnik na starcie, więc to jest właśnie przewaga drewna.


To czemu u nas drewniane budownictwo tego rodzaju nie cieszy się takim powodzeniem?


Jak się spojrzy na budynki starsze, to jednak tego budownictwa drewnianego, szczególnie tutaj na Podlasiu, mamy mnóstwo, więc nie można powiedzieć, że się nie cieszy. Po prostu po drugiej wojnie światowej może już te czasy komunistyczne, czy też ta industrializacja powszechna spowodowała, że budownictwo drewniane stało się mniej popularne. Ale to nie znaczy, że tutaj nie było popularne, zresztą na Podlasiu mamy bardzo długie tradycje budownictwa drewnianego.


Liczycie na to, że się ta tradycja odrodzi?


Tradycja się na pewno odrodzi, tym bardziej, że teraz ministerstwo planuje budowę kilku tysięcy mieszkań, właśnie drewnianych, w roku 2019 już w ramach programu Mieszkanie plus, więc jest proekologiczne podejście rządu, więc myślimy, że to się rozwinie.


Pana koledzy z kierownictwa przedsiębiorstwa to także absolwenci Politechniki Białostockiej, to łatwiej się porozumiewać?


Oczywiście, że łatwiej, zresztą współpracujemy z Politechniką, zarówno nasz dział kadr i cała firma Unibep, natomiast my jako Unihaus współpracujemy z Politechniką już w takich stricte technicznych tematach, na przykład związanych z akustyką, statyką budynków. 8 maja razem z Politechniką Białostocką organizujemy międzynarodowe seminarium na temat budownictwa drewnianego, gdzie będą zaproszeni goście z zagranicy, naukowcy z Polski oraz nasi fachowcy, z naszego działu projektowego, naszego działu badań i rozwoju i będziemy rozmawiać na temat budownictwa modułowego drewnianego. 


Powracam do tego, że jesteście absolwentami, bo to też w pewien sposób podkreśla również tę Podlaską Markę, że jesteście absolwentami podlaskiej uczelni, pracujecie w podlaskiej firmie, która zdobywa rynki międzynarodowe.


Jak powiedziałem wczoraj podczas odbierania nagrody - większość z naszych 500 pracowników pochodzi z Podlasia, mieszka tu i pracuje oraz naszych współpracowników, podwykonawców, dostawców, wszyscy jesteśmy tu. Nagroda, którą dostaliśmy jako Podlaska Marka - doszliśmy do niej poprzez Norwegię, przeszliśmy bardzo długą drogę, żeby dostać nagrodę na Podlasiu, jako Podlaska Marka najpierw musieliśmy wybudować kilka tysięcy mieszkań w Norwegii.


Jak to mówią - nikt nie jest prorokiem we własnym kraju.


Ale super nam się udało i z tego się bardzo cieszymy.


500 ludzi pracuje, wytwarzacie moduły, które transportowane są później na placu budowy i tam cały budynek jest konstruowany, czasami te wielkie transporty przyjeżdżają do portów i wtedy można się każdy spotkać z waszymi wyrobami.


Niestety są utrudnienia, bo można też to zobaczyć oczywiście w internecie, jak są transportowane nasze moduły i na przykład największe moduły, które produkowałaliśmy miały 16 m długości i 5,35 m szerokości, więc wyobraźcie sobie państwo transport po drodze, która ma 8 m szerokości. Jest to głównie wykonywane nocą, ponieważ ulice są blokowane na kilka godzin i na długich odcinkach. 


Przydałaby się ekspresówka do Gdańska, do portu.


Dużo rzeczy by się przydało, a szczególnie ronda, które pomagają zwykłym użytkownikom to dróg, natomiast przy takich długich transportach ponadgabarytowych to jest koszmar, żeby przejechać przez rondo, ale musimy sobie radzić, koszty są z tym związane dosyć wysokie, ale radzimy sobie z tym.


Czego wam jeszcze potrzeba żeby rozwijać się?


Potrzeba nam kilku rzeczy. Po pierwsze potrzeba nam cały czas fachowców, bo oprócz tego co powiedziałem wcześniej, że te tradycje budownictwa drewnianego są, to jednak tutaj w Bielsku Podlaskim jest klaster budownictwa drewnianego, są dwie firmy- nasza i Danwood, które to dwie firmy bardzo dużo potrzebują pracowników, projektantów, fachowców w tej dziedzinie i tego nam cały czas brakuje. To co kiedyś się stało, kiedy te szkoły zawodowe były zamykane czy likwidowane bądź nie było chętnych do nauki w takich szkołach, to spowodowało lukę. Oczywiście teraz ta luka jest wypełniana, ale mimo wszystko dalej odczuwamy braki.


Dzisiaj pan już do Oslo leci, kolejny kontrakt?


Spotkanie dotyczy kolejnego kontraktu, to jest zawsze niekończąca się taka opowieść, gdzie jeden kontrakt się kończy, jest potrzebny kolejny i kolejny. W maju otwieramy kolejną część naszej fabryki, kolejne 8000 m hali produkcyjnej, w związku z tym tych kontraktów będziemy potrzebować jeszcze więcej. Zwiększamy swoje moce produkcyjne z tysiąca do 2 tysięcy modułów rocznie, więc to powoduje już to zwiększone zapotrzebowanie w różnych zakresach. Koncentrujemy się na rynku norweskim, szwedzkim i w Polsce w tej chwili.


Czyli czekacie, żeby rozwinęło się to Mieszkanie plus. Jak one są trwałe w porównaniu do betonu, bo troszeczkę różnica jednak jest?


Tak wyczułem w głosie, że te budynki betonowe mogłyby być trwalsze, ale tak niestety nie jest. Przykładem są te bloki budowane z płyty OWT, jeszcze w latach 70., 80. i za chwilę czeka nas remontów tych budynków czy też wymiana przymusowa płyt elewacyjnych, bo będą same odpadać. 

A budynki drewniane, nawet takie stare budynki jednorodzinne, które nie były budowane jeszcze w takiej zaawansowanej technologii, jak nasza, bez obliczeń statycznych, bez obliczeń fizyki budowli, te budynki chociażby na Bojarach, gdzie mieszkam, w moim sąsiedztwie stoją takie, które mają po 80, nawet 100 lat. Jeśli chodzi o trwałość budynków, na pewno budynki drewniane mogą być przy odpowiednim użytkowaniu trwalsze niż budynki betonowe. A dodatkowym walorem budynków drewnianych jest to, że one są nawet lepsze i bardziej odporne na ogień, co może być takim troszeczkę paradoksem dla laików, natomiast taka jest prawda. Budowane obecnie nasze budynki drewniane w nowoczesnej technologii mają lepszą odporność na ogień często niż stalowe czy też wykonane w innych technologiach.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Barbara Okuła

Barbara Okuła

Posłanka na Sejm RP
26.09.2024

Specjalny zespół parlamentarny pracował nad projektem ustawy anty-hejterskiej od końca czerwca. I jest efekt - gotowy projekt ustawy, który trafił już do marszałka Sejmu. Kogo mają chronić te nowy przepisy i w jaki sposób - o tym w Rozmowie Dnia Polskiego Radia Białystok z członkinią tego zespołu, podlaską posłanką Barbarą Okułą z Polski 2050.

Andrzej Parafiniuk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Parafiniuk

prezes spółki Podlaski Fundusz Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0, konsul honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku
25.09.2024

"My mówimy o innowacji, o środkach na rozwój innowacji, a nazywamy się Dolina Rolnicza i od razu całe społeczeństwo przyjmuje, że to będzie wsparcie dla rolników. Ono na końcu będzie, ale nie w sposób bezpośredni, tylko w taki, że ułatwimy rolnikom produkcję, uprawę i hodowlę stosując nowe technologie, albo damy im alternatywne rzeczy do wykonywania na ich polach. Bo niekoniecznie musi to być uprawa i hodowla. To może być coś, co będzie dawało nowe źródło dochodów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Parafiniuk.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Turośni Kościelnej
24.09.2024

- Protesty były i będą, jak zawsze przy większych inwestycjach. W październiku spotkamy się z właścicielami gruntów i przedstawimy im realistyczną prognozę wartości nieruchomości, którą bylibyśmy w stanie w przyszłości im zrekompensować - mówi Grzegorz Jakuć na temat budowy pola golfowego w Toplicu, w gminie Turośń Kościelna.


Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

doradca finansowy
23.09.2024

- Niewielkie metraże od paru lat są dość popularne, bo po prostu ceny są wysokie. Żeby przeciętnego Kowalskiego było stać na daną nieruchomość, ten metraż musi być trochę mniejszy - mówi Karol Zimnoch.

Jan Perkowski, fot. Sylwia Krassowska

Jan Perkowski

starosta białostocki
22.09.2024

- Do tej pory dworek w Krasnem był w nie za bardzo dobrym stanie. Pokoje wyglądały przyzwoicie, ale piwnice i wygląd z zewnątrz, są w opłakanym stanie. Teraz wszystko będzie zrobione zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i będzie również przyzwoicie, nowocześnie. Musimy dla tych dzieci tworzyć wizerunek dobrego domu - mówi Jan Perkowski.

Aga Zaryan, źródło: mat. pras.

Aga Zaryan

wokalistka jazzowa
21.09.2024

Aga Zaryan dała się poznać na świecie jako wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu. Kontynuuje tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, czy Aniny Simon.


Wojciech Borzuchowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.09.2024

"Węzeł Białystok Zachód będzie polegał na tym w swoich rozwiązaniach, że zostanie nabudowana nad istniejącą ósemką trasa S19. Tu będą czasowe utrudnienia, które niestety potrwają dwa lata, ale później będzie tylko lepiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Borzuchowski.

st. bryg. Janusz Kondrat i mł. ogn. Justyna Kłusewicz, fot. Marcin Gliński

st. bryg. Janusz Kondrat i mł. ogn. Justyna Kłusewicz

Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i rzeczniczka podlaskich strażaków
19.09.2024

Podlascy strażacy pomagają powodzianom na południu Polski. Na miejscu działa kompania specjalna "Białystok", wyposażona w sprzęt i wozy bojowe.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
18.09.2024

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział kontynuację prac nad uruchomieniem lotniska na Krywlanach.


Grzegorz Walijewski, fot. własne

Grzegorz Walijewski [wideo]

rzecznik IMGW
18.09.2024

- Nie można było uniknąć tej powodzi. Żyjemy w takim klimacie, gdzie powodzie i susze były, są i będą. Można było tylko zminimalizować skutki i wcześniej się do niej przygotować - mówi Grzegorz Walijewski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
16.09.2024

"Ta pomoc powodzianom będzie stale potrzebna. Polacy w tym odruchu serca chcą pomagać i pomagają. Popatrzymy też na postawę samorządowców, którzy uruchomili od samego początku zbiórki tych produktów, które są teraz niezbędne. Dzisiaj ta pomoc powinna być pomocą celowaną" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
16.09.2024

Potrzebna jest żywność, ale też środki higieniczne. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił zbiórkę na rzecz mieszkańców polskich miast i wsi, których dotknęła powódź. Dary można przynosić do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku


Kubańczyk, fot. Michał Romańczuk

Kubańczyk

piosenkarz
14.09.2024

Kubańczyk to niezwykle popularny artysta szczególnie wśród młodzieży, który na swoje koncerty przyciąga nawet kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jego piosenkę "Ostatni raz Zatańczysz ze mną" napisaną wraz z Tribbsem odsłuchano na różnych muzycznych platformach streamingowych około 200 milionów razy.

Dusty Rocks, fot. Gabriela Lasota

Dusty Rocks

Zespół muzyczny
14.09.2024

- Dobieramy instrumenty, brzmienia, żeby odnieść się do lat 60. i 70. XX wieku. Też usilnie pracujemy w studiu, mamy cztery kolejne numery w produkcji - mówi członek zespołu Dusty Rocks.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

Przewodniczący Rady Nadzorczej, główny akcjonariusz Jagiellonii Białystok
12.09.2024

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
11.09.2024

"Wspólna polityka rolna nastawiona na cele, przeciwdziałanie kryzysom, opłacalność, uproszczenie pewnych rozwiązań - w tym kierunku to powinno wszystko iść. Cieszy fakt, że Komisja Europejska i najważniejsi politycy w Europie zreflektowali się i chcą jednak tego dialogu, rozmowy z rolnikami. Bo bez uzgodnień ze środowiskiem rolniczym te przepisy, które zostały zaprojektowane w ramach europejskiego Zielonego Ładu były dla rolników nie do przyjęcia - mówił w Radiu Białystok wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

- Dzieci, które są w wózkach, już oglądają bajki na telefonie, a nie twarz swojej mamy - mówi Monika Horna-Cieślak.

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.


dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.


prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.

Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.


Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.


Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.


Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.

Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.


Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.

Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok