Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz - rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
"2017 rok był pierwszym rokiem, kiedy do urzędów skarbowych wpłynęło więcej zeznań w formie elektronicznej niż w papierowej".
Niecały miesiąc pozostał na rozliczenie podatków za 2017 rok. Jak najłatwiej złożyć zeznanie podatkowe? O tym z rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosławem Hancewiczem rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Może zaczniemy od terminu, bo przeglądając różnorodne portale, informacje w gazetach znalazłem taką wiadomość, że będzie można składać PIT do 2 maja tego roku.
Radosław Hancewicz: W tym roku z całą pewnością nie, kończymy 30 kwietnia. Zawsze mamy czas do końca kwietnia, chyba, że wyjątkowo ten koniec kwietnia wypada na dzień wolny od pracy, to wtedy termin się przesuwa. W tym roku 30 kwietnia to poniedziałek i to jest ostatni dzień, w którym musimy przesłać do urzędu skarbowego nasze zeznanie PIT.
Jak być leniwym podatnikiem, czyli jak sprawę załatwić najłatwiej?
Najłatwiej i najprościej możemy załatwić sprawę składając do urzędu PIT-WZ, oczywiście dotyczy to tych podatników, którzy rozliczają się korzystając z PIT-37, czyli większości podatników. PIT-WZ to jest wniosek do urzędu skarbowego, w którym prosimy czy przekazujemy naszą dyspozycję urzędowi skarbowemu, żeby przygotował nasze zeznanie podatkowe za nas.
Jest to możliwość, która pojawiła się w ubiegłym roku, ale w ubiegłym roku jeszcze stosunkowo niewiele osób o niej słyszało. To działało pilotażowo, bo z całą pewnością była intencja, żeby takie rozwiązanie kontynuować. I w tym roku, już od samego początku kampanii mówimy o PIT-WZ. Ten PIT-WZ do podatników może być wysyłany po 15 marca, dlatego że administracja musi otrzymać od pracodawców wszystkie zeznania, żeby móc przygotować zeznanie podatników. Natomiast to, co jest ważne to to, że na złożenie PIT-WZ mamy czas do 16 kwietnia.
Czyli leniwcami możemy być do 16 kwietnia i to ważna data ze względu na to, że potem już tego PIT WZ nie będzie można złożyć.
Potem już będziemy musieli sami wypełnić nasze zeznania, a PIT-WZ naprawdę jest bardzo dużym ułatwieniem, dlatego że my w tym krótkim dokumencie po prostu informujemy, że chcemy żeby urząd przygotował nasze zeznanie, podajemy z jakich ulg chcemy skorzystać, podajemy komu chcemy przekazać 1% podatku i nasz urząd skarbowy przygotowuje nam nasze zeznanie, przesyła nam link do tego zeznania. My tam wchodzimy, patrzymy czy wszystko naszym zdaniem się zgadza, jeżeli wszystko się zgadza to to zatwierdzamy, jeżeli coś się nie zgadza, chcemy jeszcze uwzględnić jakieś informacje, to po prostu odrzucamy ten dokument, wprowadzamy na niego poprawki, po czym wysyłamy go jak e-deklaracje. Czyli na pewno można powiedzieć, że już prościej się nie da.
Oczywiście są wszystkie inne możliwości rozliczenia, tradycyjna, elektroniczna. Elektroniczna polega na tym, że albo możemy też skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania, dorzucić tam swoje informacje, albo w ogóle wejść do systemu e-deklaracje i samemu z własnego domu, korzystając z własnych informacji PIT-11 od pracodawców wypełnić nasze zeznanie i je wysłać. To jest najprostsza forma i, co ciekawe poprzedni rok - jeżeli popatrzymy na statystyki ogólnopolskie, to był pierwszy rok, kiedy do urzędów skarbowych więcej zeznań wpłynęło w formie elektronicznej niż w formie papierowej. Można powiedzieć, że forma papierowa już dzisiaj jest w odwrocie i całe szczęście.
Ale jeśli ktoś jest przywiązany mocno do tradycji, to macie taką propozycję, żeby się spotkać oko w oko z urzędnikiem skarbowym i to nie tylko w urzędzie skarbowym.
Dla wszystkich tych podatników, którzy w bardziej tradycyjnej formie chcieliby skorzystać ze wsparcia urzędników, organizujemy dyżury, które odbywają się zarówno w urzędach skarbowych, ale także w urzędach gmin. Listę takich dyżurów publikujemy na stronie Izby Administracji Skarbowej pod adresem www.podlaskie.kas.gov.pl.
Natomiast w najbliższy piątek i w najbliższą sobotę czyli 6 i 7 kwietnia urzędnicy będą czekali w Atrium Biała i w Galerii Zielone Wzgórza w godzinach od 12:00 do 20:00 na podatników, którym też będą pomagali przesłać elektronicznie swoje zeznanie. To jest bardzo ważne - nie będą przyjmowali w galeriach zeznań papierowych. Tam trzeba będzie przybyć ze swoimi PIT-ami od pracodawców i zeznaniem za zeszły rok i urzędnicy pomogą się rozliczyć w taki sposób, że razem z podatnikiem będą przesyłać elektronicznie jego zeznanie, ale oczywiście na miejscu będzie można zadać pytania, będzie można rozwiać swoje wątpliwości.
Sporo jest wątpliwości i mają je ci, którzy pracują za granicą, przyjeżdżają do Polski i teraz trzeba złożyć te zeznania, jak skorzystać z ulg, jak nie płacić podwójnego podatku i tak dalej.
Tutaj każdego sytuacja jest bardzo indywidualna i właśnie dla takich osób organizujemy te dyżury w urzędach, galeriach, ale także organizujemy dyżury telefoniczne, czyli także na stronie można znaleźć informacje w jakich godzinach, pod jakimi numerami nasi urzędnicy będą czekali i udzielali informacji, wsparcia, odpowiadali na pytania. Natomiast jeszcze może warto podać, że dla wszystkich tych, którzy chcą skorzystać z elektronicznej formy rozliczenia mamy przygotowaną stronę www.szybkipit.pl Tam znajdziemy wszystkie informacje o tym w jaki sposób skorzystać z PIT-WZ czy innych możliwości elektronicznych. Myślę, że warto podkreślić, że z rozliczeniem nie warto czekać do ostatniej chwili.
Szczególnie jak ktoś ma dużo zwrotu.
To na pewno nie warto, tacy podatnicy nie czekają zazwyczaj, bo czym szybsze złożenie zeznania, tym szybszy zwrot. Natomiast wielu podatników, którzy muszą dopłacić czekają do ostatniej chwili, myśląc zapewne, że dzień złożenia zeznania, to jest dzień, kiedy muszą uiścić ten brakujący podatek - tak nie jest. Składamy zeznanie dużo wcześniej, a na dopłatę mamy czas do 30 kwietnia. Nie warto czekać do ostatniej chwili także z innych powodów. Dość często te składane PIT-y w ostatnim momencie zawierają błędy, bo wiadomo - kiedy się spieszymy, jesteśmy mniej uważni. Chociaż taką ciekawostkę, którą można by tutaj przywołać, to jest informacja, że jednak spada liczba błędów w zeznaniach podatkowych.
Poza tym system jest tak skonstruowany, że podpowiada, wyklucza błędy.
Najprawdopodobniej spada liczba błędów, ponieważ coraz więcej osób wypełnia swoje zeznanie elektronicznie, a tam ryzyko popełnienia błędu jest już dużo niższe, bo system nas pilnuje, czy zaznaczymy odpowiednie kratki, sam nam wylicza podatek, sam nam sumuje kolumny. W zeszłym roku około 9000 podatników musieliśmy wezwać, ale rok wcześniej to było 1500 osób więcej. Mamy tutaj znaczący spadek. Natomiast PIT-WZ też jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy pracują u wielu pracodawców, bo wtedy nie do końca musimy w domu pilnować, czy wszystkie PIT-11 mamy dlatego, że urząd posiada te informacje i nam nasze zeznanie przygotuje właśnie na tej podstawie, więc myślę że warto z tej propozycji korzystać. Zapraszamy także do wszystkich innych form naszej pomocy i wsparcia, między innymi na dyżury.
Jeśli chcemy się zabawić w złożenie zeznań podatkowych przy jak najmniejszej stracie czasu, to polecamy PIT-WZ, tylko że termin się nam skraca, bo czas wtedy będzie do 16 kwietnia.
Do 16 kwietnia - to jest ostatni dzień ,w którym można przekazać do urzędu PIT-WZ, on może trafić do urzędu tylko w formie elektronicznej, i potem urzędy skarbowe będą miały czas, żeby nam to zeznanie wygenerować. Urząd skarbowy będzie miał 5 dni na przesłanie tego linku z naszym zeznaniem.