Radio Białystok | Gość | Krzysztof Stawnicki - prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii
- Budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować - mówi Krzysztof Stawnicki.
11 października w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Eko Forum „Kierunki rozwoju ekoenergetyki”, którą wspólnie z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Białymstoku organizuje Fundacja Ośrodek Wspierania Ekologii.
Z organizatorem konferencji Krzysztofem Stawnickim – radnym Miasta Białystok, prezesem Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Może zanim określimy kierunki rozwoju ekoenergetyki w naszym regionie sprecyzujmy, czym ona jest? W powszechnej świadomości kojarzy się to przede wszystkim z takimi wiatrakami, które stoją gdzieś w polu, z farmami wiatrowymi.
Krzysztof Stawnicki: Do tej pory tak to funkcjonowało w świadomości społecznej, ale to się zmienia, między innymi dzięki takim konferencjom, jaka odbędzie się jutro. Ekoenergetyka to jest to dosyć szeroko pojęte sformułowanie, w tym się mieści nie tylko to, co pan redaktor powiedział, czyli właśnie farmy wiatrowe, ale to jest również biomasa czyli drewno energetyczne, czyli biogaz, ale i również budownictwo energetyczne, które jest coraz popularniejsze w naszym kraju, w Europie, ale także na świecie.
Nie jest to tania forma energii. Jak ludzi zachęcić do tego, żeby wykorzystywali ekoenergetykę?
Przede wszystkim dofinansowaniem. W Europie jest tak, że budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować. Są różne dotacje, między innymi z naszego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w ubiegłym tygodniu Bank Ochrony Środowiska również uruchomił specjalny program, jeżeli chodzi o budownictwo energetyczne, a mianowicie chodzi o budownictwo drewniane. Między innymi o tym będziemy rozmawiać jutro na konferencji, między innymi o tym też będzie w grudniowym wydaniu magazynu OZEON Biznes i Ekologia, który to nasza Fundacja wydaje.
Żeby przekonać jednak do tych rozwiązań ekologicznych, nawet w budownictwie, to trzeba dać jakiś przykład. Czy np. samorządy lokalne w naszym regionie mogą być takim prekursorem ekoenergetyki?
Tak, jak najbardziej. Parę lat temu między innymi Urząd Gminy Supraśl organizował taki wyjazd studyjny do Szwajcarii i tam właśnie oglądaliśmy to budownictwo ekoenergetyczne na żywo. Między innymi po tym wyjeździe nasze starostwo powiatowe zaczęło myśleć o budowie nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Białymstoku w formie budownictwa pasywnego, czyli o minimalnym zużyciu energii.
I to się uda? To będzie taki przykład idący od samorządu?
Ja osobiście mam nadzieję, że to się uda, ale z tego co wiem to chyba ta budowa została troszeczkę przez obecne władze Starostwa Powiatowego odroczona w czasie i w tej kadencji raczej to się nie uda.
Teraz jest wiele miast, również w naszym regionie, prowadzi tak zwane programy rewitalizacji i nie słyszałem, żeby którykolwiek z samorządów myślał o ekoenergetyce przy okazji tej rewitalizacji.
To się zmienia panie redaktorze, między innymi w Białymstoku mamy jakąś taką namiastkę Smart City i ekoenergetyki, między innymi za sprawą budżetu obywatelskiego, z którego to zostało postawionych parę ławek solarnych na terenie Białegostoku. Świadomość włodarzy miast naszych, gmin w regionie się zmienia i to dobrze, że to się zmienia. O tym trzeba myśleć, na to są środki, na to będą środki i będzie ich coraz więcej.
A mógłby pan podpowiedzieć takiemu przeciętnemu mieszkańcowi naszego regionu taką ścieżkę, która mógłby się on udać, chcąc wybudować dla siebie ekodom?
To wszystko zależy od tego co chce się wybudować. Trzeba zacząć od technologii.
Która jest najbardziej eko?
To trudno tak odpowiedzieć w audycji. Myślę, że uczestnicy i prelegenci, dyskutanci jutrzejszej konferencji będą mogli coś więcej na ten temat powiedzieć. Będzie można o to zapytać, bo będziemy mieli przedstawicieli instytucji finansujących, m.in. NFOŚ, BOŚ Banku i WSOŚiGW w Białymstoku, z którego zostali oddelegowani doradcy energetyczni, których będzie można o to zapytać.
OZE, czyli odnawialne źródła energii. Eko Forum ma przygotować konkretne propozycje dla nowej strategii energetycznej wschodniej Polski, a także wskazać kierunki rozwoju OZE w naszym regionie. Jakie pana zdaniem powinny to być kierunki?
O tym rozmawialiśmy podczas pierwszej edycji w ubiegłym roku, o OZE. W tym roku skupimy się bardziej na drewnie energetycznym i na biopaliwach. My troszeczkę przespaliśmy tę szansę, jako region, jako województwo, bo przez 8 lat tak naprawdę w strategii województwa skupiliśmy się głównie na rozwoju turystyki w naszym regionie. Nikt nie myślał tak naprawdę o odnawialnych źródłach energii, dopiero kilka lat temu Politechnika Białostocka zaczęła się mocno interesować tym tematem. Powstał specjalny wydział, są nowe kierunki kształcące specjalistów w zakresie odnawialnych źródeł energii i to się zmienia. Ale ja mam wrażenie, że troszeczkę ten okres prosperity żeśmy jako region przespali.
To, że przespaliśmy, to chyba najlepiej widać w tych dniach, kiedy mówi się o smogu, o zadymieniu w naszym regionie i okazuje się, że te wskaźniki zadymienia u nas są znacznie wyższe niż w innych regionach naszego kraju. A cały czas się mówi o tym, że Podlasie to Zielone Płuca Polski.
Tutaj między innymi Rada Miasta Białystok przeznaczyła spore środki na wymianę pieców w naszym mieście w gospodarstwach domowych. Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do poprawy powietrza, szczególnie w tym okresie grzewczym. Na to trzeba bardzo dużo środków. Planujemy w przyszłorocznym budżecie jeszcze więcej pieniędzy na to przeznaczyć, ponieważ bez wymiany pieców to się nie uda i będziemy mieli zanieczyszczone powietrze w naszym mieście.
Podczas jutrzejszego Eko Forum zostaną także wręczone ekocertyfikaty - za co są one wręczane i kto otrzyma certyfikaty?
Ekocertyfikaty od ubiegłego roku postanowiliśmy wręczać partnerom, którzy wspierają różne działania fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii i współpracują z wydawnictwem OZEON Biznes i Ekologia, i te ekocertyfikaty wręczamy tylko i wyłącznie raz w roku podczas Eko Forum.
Podczas forum będą też goście z Białorusi, czy to jest kraj, z którym ta wymiana doświadczeń będzie odbywała się na szerszej płaszczyźnie?
Ta wymiana doświadczeń odbywa się już na szerszej płaszczyźnie, dlatego też zaprosiliśmy tych gości z Białorusi. Chcemy z nimi porozmawiać szczególnie o drewnie energetycznym. Będzie między innymi wiceminister zasobów naturalnej gospodarki leśnej Republiki Białoruś pan Leonid Demianiuk, będzie też przedstawiciel firmy, która na wyłączność eksportuje drewno z Białorusi.