Radio Białystok | Gość | Marian Olechnowicz - inicjator utworzenia Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jest takie muzeum – do którego zajrzeć można bez wychodzenia z domu - to Muzeum Wirtualne im. Władysława Piotrowskiego.
Inicjatorem utworzenia jest Marian Olechnowicz, który na ten cel użyczył bezpłatnie dwa tysiące negatywów. Dom Kultury w Łapach udostępnił pomieszczenia oraz dostęp do serwera. Projekt przygotowało i zrealizowało Stowarzyszenie „KUL-TURYSTA” w Łapach.
Pomaga wiele instytucji - muzeum może się rozwijać dzięki dofinansowaniom uzyskanym z MKiDN w ramach programu Kultura Cyfrowa czy Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Dzięki temu opracowano tysiące negatywów szklanych, zdjęć papierowych oraz klatek klisz.
Wzorem lat ubiegłych opracowano zdjęcia z negatywów szklanych autorstwa patrona muzeum wirtualnego oraz jego fotografie papierowe. Całe archiwum Piotrowskiego składa się z osobistych pamiątek oraz fotografii wykonanych w latach 1926-1970; w skład zasobu fotograficznego wchodzi: ok. 800 zdjęć w wersji papierowej z lat 1926-1955, 2000 klatek klisz z lat 1926-1955, 5643 negatywy szklane z lat 1926-1970). Zbiór negatywów szklanych mistrza fotografii z Łap jest największą w Polsce prywatną kolekcją.
Dodatkowo można obejrzeć prace Piotra Kretowicza - mieszkańca Łap Osse, przed wojną czołowego polskiego boksera wagi średniej. Kretowicz swą fotograficzną przygodę zaczynał w latach '30 ubiegłego wieku. Fotografował jeszcze w latach '80. Jego archiwum jest świetną kontynuacją dokumentowania dziejów Łap zapoczątkowaną przez patrona Muzeum Wirtualnego.
Z Marianem Olechnowiczem rozmawia Dorota Sokołowska.