Radio Białystok | Galerie | Ogromny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym – niemal 90 hektarów zniszczone [zdjęcia]

Ogromny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym – niemal 90 hektarów zniszczone [zdjęcia]

autor: Paweł Wądołowski

30.03.2025, 16:19, akt. 21:24

Do rana strażacy będą patrolowali pogorzelisko po pożarze, do którego doszło w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień zniszczył około 89 hektarów łąk i trzcinowisk na granicy powiatów augustowskiego i sokólskiego.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, 30.03.2025, fot. mł. asp. Łukasz Rutkowski/Państwowa Straż Pożarna
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, 30.03.2025, fot. mł. asp. Łukasz Rutkowski/Państwowa Straż Pożarna

Strażacy pracują po dwóch stronach Biebrzy - w rejonie miejscowości Jastrzębna Pierwsza i Krasnybór. Skierowano tam ponad 30 jednostek. Z żywiołem walczy ponad 100 strażaków i ochotników, wspieranych przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Ogień zarejestrowały punkty alarmowo-dyspozycyjne Lasów Państwowych w niedzielę (30.03) ok. 15:00. Do gaszenia został wykorzystany samolot gaśniczy Lasów Państwowych, drony oraz helikopter.


Sytuacja jest mocno dynamiczna, informacje mogą się szybko zmieniać. Trwają działania na skrzydłach tego pożaru, a przed tzw. frontem tego pożaru trawa będzie zwilżana po to, żeby ten pożar się nie rozprzestrzeniał - mówiła nam w dzień mł. ogn. Justyna Kłusewicz, rzeczniczka prasowa podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP.


W akcji używane są też specjalistyczne pojazdy terenowe Sherp, które pozwalają dowieźć sprzęt i strażaków w miejsca trudnodostępne, oraz drony, za pomocą których ogień jest dokładnie lokalizowany i można określić, jak pożar się rozprzestrzenia.


Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr twierdzi, że w przypadku takiego pożaru trudno zakładać inną przyczynę niż - nieumyślne bądź celowe - zaprószenie ognia przez człowieka.


Mimo naszych apeli i wspólnych działań ze strażą pożarną i policją widać, że te przestrogi niestety nie odnoszą skutku. Każdy pożar w parku jest stratą dla wszystkich: dla przyrody, dla społeczności lokalnej - podkreśla Artur Wiatr.


Dyrektor ma nadzieję, że pożar będzie miał charakter powierzchniowy i nie wniknie w torf. Zwrócił jednak uwagę, że wobec braku opadów deszczu jesienią, pokrywy śnieżnej zimą i - jak dotąd - praktycznie bezdeszczowej wiosny, torf jest mocno przesuszony i potencjalne zagrożenie istnieje.


źródło: PAP | red: tk, zmj

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dlaczego torfowiska są ważne?

29.03.2025, 09:21

Torfowiska są naturalną gąbką, która gromadzi wodę. Dlatego są tak ważne i trzeba o nie wyjątkowo dbać - mówią przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Susza nad Narwią i Biebrzą - w parkach narodowych bez wiosennych rozlewisk

12.03.2025, 07:49

Z powodu suszy nie ma wiosennych rozlewisk nad Narwią i Biebrzą w parkach narodowych Narwiańskim i Biebrzańskim oraz w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Dyrektorzy parków oceniają, że sytuacja jest tragiczna. Apelują o ostrożność, aby nie powodować zagrożenia pożarowego.


Susza hydrologiczna na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Są pierwsze pożary

7.03.2025, 09:25

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego panuje susza hydrologiczna. Jest bardzo sucho, a już zaczęły się pierwsze pożary traw.





ZNAJDŹ NAS









Przygotowania do finału konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok,15.03.2025, fot. Sylwia Krassowska
NASZA AKCJA
16.03.2025, 15:47, akt. 17.03.2025, 02:59

Przygotowania do Wielkiego Finału [zdjęcia]











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok