Radio Białystok | Galerie | W Białymstoku odsłonięto mural bluesmana Ryszarda "Skiby" Skibińskiego [zdjęcia]

W Białymstoku odsłonięto mural bluesmana Ryszarda "Skiby" Skibińskiego [zdjęcia]

28.10.2024, 14:32, akt. 15:07

Mural przedstawiający wirtuoza ustnej harmonijki Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, lidera i współzałożyciela bluesowego zespołu Kasa Chorych powstał na szczycie bloku w Białymstoku, gdzie muzyk mieszkał. To pomnik pamięci Skiby i jego muzyki - podkreślano podczas odsłonięcia malowidła.

Odsłonięcie muralu Ryszarda "Skiby" Skibińskiego w Białymstoku, 28.10.2024, fot. Sylwia Krassowska
Odsłonięcie muralu Ryszarda "Skiby" Skibińskiego w Białymstoku, 28.10.2024, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto mural bluesmana Ryszarda "Skiby" Skibińskiego - relacja Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ryszard "Skiba" Skibiński wymyślił "Jesień z Bluesem"

Ryszard "Skiba" Skibiński urodził się 20 stycznia 1951 roku w Toruniu, zmarł 4 czerwca 1983 roku w Białymstoku. Był współzałożycielem zespołu Kasa Chorych. W latach 70. ubiegłego wieku wymyślił "Jesień z Bluesem", która organizowana jest przez Białostocki Ośrodek Kultury. To jedna z pierwszych w kraju imprez bluesowych.

Mural "Skazany na bluesa" przedstawiający grającego na harmonijce "Skibę" Skibińskiego mieści się na szczycie bloku przy ul. Broniewskiego 7, malowidło widoczne jest też z przebiegającej obok Alei Solidarności, ulicy wlotowej do miasta.

Malowidło do inicjatywa fundacji Pro Anima oraz lokalnej telewizji, które chciały upamiętnić muzyka. Mural odsłonięto w poniedziałek, a w uroczystości wzięła udział rodzina Skińskiego, przyjaciele a także licznie przybyli fani bluesa.

Jak mówiła podczas uroczystości Magdalena Pietraszko z Fundacji Pro Anima, jest to inicjatywa, która ma utrwalać pamięć o muzyku. "Chcemy, żeby pamięć jego muzyki trwała i pamięć o nim samym" - podkreśliła. Dodała, że o takich osobowościach "trzeba mówić w dużej formie", a wielkoformatowe malarstwo to dobra forma uhonorowania.


Każda jedna pamięć o moim bracie jest dla nas (rodziny) bardzo mile słyszana i widziana. Tym bardziej, że tutaj, na bloku jest mural Ryśka, w bloku, w którym mieszkał. Z tym miejsce wiąże się bardzo dużo wspomnień, gdyż tu komponował, tworzył - mówiła dziennikarzom Danuta Ochocka, siostra "Skiby".


Podkreśliła, że był jej ulubionym bratem, wzorem do naśladowania. "Był sprawiedliwy, był dobry, zawsze bronił słabszych, kochał ludzi, zwierzęta. Dla mnie był wizerunkiem dobra" - dodała.

- To jest pomnik dla Skiby, ale też dla muzyki bluesowej, dla fanów, a także dla tych osób, które dotąd o muzyku nie słyszały, a dzięki muralowi usłyszą - mówił Jarosław Tioskow, przyjaciel Ryszarda Skibińskiego oraz członek Kasy Chorych. Wspominał, że mieszkanie harmonijkarza było nieduże, a "przewinęło się przez nie wiele fantastycznych osób, artystów grających i niegrających". "Tutaj rodziły się pomysły, tutaj odsłuchiwaliśmy muzykę, którą dostał od przyjaciół" - dodał.

Podkreślał też, że Kasa Chorych powstała z inicjatywy "Skiby". "Ja byłem tuż obok niego przy wszystkich wydarzeniach. Wszystko, co Skiba robił, robił ze mną, wszystko co ja robiłem, robiłem ze Skibą" - powiedział.


Rysiek (w muzyce) otwierał swoje wrota przed publicznością na oścież i tam każdy szmer w duszy tak naprawdę było słychać. Niewielu jest takich artystów, którzy aż tak potrafią się otworzyć, niewielu jest artystów, którzy potrafią wokół siebie stworzyć taką aurę" - mówił natomiast Marek Gąsiorowski, muzyk i dziennikarz, jeden z autorów biografii o "Skibie" Skibińskim.


W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że to z książki właśnie inicjatorzy dowiedzieli się, gdzie mieszkał muzyk i postanowili go w tym miejscu upamiętnić.


Muzyk ma też swoją tabliczkę w Alei Bluesa w Białymstoku

To nie jedyna forma upamiętnienia "Skiby" Skibińskiego. Muzyk ma swoją tabliczkę w Alei Bluesa w Białymstoku, gdzie umieszczane są nazwiska osób, które swoje życie związały z tym gatunkiem muzycznym. W pamięć o "Skibie" od lat angażuje się Białostocki Ośrodek Kultury, który kontynuuje pomysł "Skiby" i organizuje festiwal "Jesień z Bluesem". Plac przed instytucją nosi imię "Skiby" Skibińskiego, a na budynku jest pamiątkowa tablica.

Dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska powiedziała PAP, że kolejna forma upamiętnienia, to wielki dzień dla wszystkich mieszkańców. "Rysiek +Skiba+ Skibiński był przecież najlepszym wówczas harmonijkarzem, przecież to on zainicjował "Jesień z Bluesem", jakże można nie czcić jego pamięci?" - dodała.

źródło: PAP | red: sk, mag


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsza biografia legendy białostockiego bluesa

1.07.2023, 10:00

Ryszard Skibiński - legendarny muzyk Kasy Chorych, wirtuoz gry na harmonijce ustnej, wielka osobowość, którą zabił nałóg. "Skiba. Niedokończony blues” to pierwsza biografia legendy białostockiego bluesa.


Ukazała się książka "Skiba. Niedokończony blues”

18.06.2023, 10:04

"Skiba. Niedokończony blues” to najnowsza książka naszego radiowego kolegi Marka Gąsiorowskiego napisana we współpracy z Robertem Trusiakiem.


Ryszard "Skiba" Skibiński patronem skweru przed Białostockim Ośrodkiem Kultury

19.11.2020, 14:48

Fani muzyki do dziś słuchają jego gry i wspominają m.in. jako wirtuoza harmonijki ustnej. Ryszard "Skiba" Skibiński ma swoją tabliczkę w Alei Bluesa w Białymstoku, a od czwartku (19.11) jest też patronem skweru przed Białostockim Ośrodkiem Kultury.





ZNAJDŹ NAS








Zdzisław Wąsowicz, fot. Sylwia Krassowska
8.11.2024, 06:29, akt. 10.11.2024, 12:58

"Miary życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok