Radio Białystok | Galerie | W Nomikach przy polsko-białoruskiej granicy oddano do użytku pierwszy odcinek zapory elektronicznej [zdjęcia, wideo]

W Nomikach przy polsko-białoruskiej granicy oddano do użytku pierwszy odcinek zapory elektronicznej [zdjęcia, wideo]

18.11.2022, 14:16, akt. 22:42

W piątek (18.11) minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga odwiedzili Podlaski Oddział Straży Granicznej w związku z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Zapora na granicy - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Straż Graniczna uzyskała bardzo nowoczesne, innowacyjne narzędzie do ochrony granicy naszej ojczyzny podkreślał komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.


"Kiedy na początku bieżącego roku prezentowaliśmy państwu koncepcje budowy bariery inżynieryjnej na odcinku granicy polsko-białoruskiej wiele osób wątpiło. Wątpiło, czy w tak krótkim i trudnym czasie, uda się zrealizować, tak ogromny projekt. Straż Graniczna podjęła się wysiłku realizacji tego projektu" - powiedział komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.


W jego ocenie Straż Graniczna nie zmarnowała czasu przy budowie bariery na granicy polsko-białoruskiej. 


"W pierwszej kolejności powstała bariera fizyczna, która tak naprawdę uchroniła nas przed kolejną ogromną falą nielegalnych migrantów. Ponadto po powstaniu bariery fizycznej praktycznie ustały ataki funkcjonariuszy białoruskich i nielegalnych migrantów na nasze patrole pełniące służbę na granicy. Zmienił się również profil nielegalnych migrantów, dziś to przede wszystkim mężczyźni w przedziale wiekowym 25-45 lat" - mówił szef Straży Granicznej.


Pierwszy odcinek bariery elektronicznej liczy 21 kilometrów. Do jego zabezpieczenia wykorzystano 42 kilometry kabli detekcyjnych, 241 kamer dzienno-nocnych, 67 kamer termowizyjnych. 


"Jednak najnowocześniejszy sprzęt, infrastruktura nie zastąpią nam człowieka. One go będą wspierać, wspomagać, ale go nie zastąpią. Dlatego kolejny raz składam serdeczne podziękowania funkcjonariuszom policji, żołnierzom Wojska Polskiego, strażakom PSP i OSP oraz najbliższych mojemu sercu, czyli funkcjonariuszom Straży Granicznej" - dodał generał Tomasz Praga.


źródło: PAP | red: sp, sk

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mija rok od ataku cudzoziemców na granicę i polskie służby w Kuźnicy

16.11.2022, 07:25

Była to największa próba sforsowania granicy przez migrantów z Białorusi. Dokładnie w środę (16.11) mija rok od ataku cudzoziemców na granicę i polskie służby w okolicach Kuźnicy.


Straż Graniczna odebrała pierwszy odcinek bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej

15.11.2022, 14:35

Straż Graniczna odebrała formalnie pierwszy odcinek bariery elektronicznej w pobliżu Kuźnicy na granicy polsko-białoruskiej; na odcinku o długości 21 kilometrów działał będzie jeden kontener elektro-teletechniczny i ponad 300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.


W sąsiedztwie trójstyku granic w gminie Wiżajny rozpoczęła się budowa tymczasowej zapory

4.11.2022, 09:27

Ma ona zapobiec napływowi nielegalnych migrantów z Obwodu Kaliningradzkiego.





ZNAJDŹ NAS









Zdzisław Wąsowicz, fot. Sylwia Krassowska
8.11.2024, 06:29, akt. 10.11.2024, 12:58

"Miary życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok