Radio Białystok | Galerie | Wystawa "Kradzieże i zniszczenia" w białostockiej Galerii Arsenał [zdjęcia]
Zobaczymy tam prace 30 twórców m.in. Edwarda Dwurnika, Karola Radziszewskiego, Julity Wójcik, Mirosława Bałki, czy Zbigniewa Libery.
- w 2013 r. pożar pochłania pracownie artystyczne na warszawskiej Pradze. Skala zniszczeń jest okrutna. Z pracowni Karola Radziszewskiego nie zachowuje się nic;
- atakowana instalacja "Tęcza" Julity Wójcik płonie łącznie siedem razy;
- w 2000 r. w warszawskiej Zachęcie pewien poseł niszczy rzeźbę Maurizia Cattelana, która przedstawia figurę papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem;
- 4 lata później w białostockim Arsenale inny poseł długopisem pisze po części realizacji zatytułowanej "Wrrr.pl"
Do tego dochodzą akty grabieży - ukraść można już nie tylko obiekt materialny, ale też ideę, koncept i znaczenie symboliczne, są akty terroryzmu, czy szaleństw wymierzone w sztukę, zdarza się, że artyści niszczą prace innych artystów lub własne. Dlaczego?
Opowiada o tym wystawa zbiorowa "Kradzieże i zniszczenia" w Galerii Arsenał. Zobaczymy tam prace 30 twórców m.in. Edwarda Dwurnika, Karola Radziszewskiego, Julity Wójcik, Mirosława Bałki, czy Zbigniewa Libery.
Jest też m.in. wideo, które przypomina zdarzenie z warszawskiej Zachęty, gdzie na wystawie Piotra Uklańskiego "Naziści" przed telewizyjnymi kamerami Daniel Olbrychski zaatakował prace szablą zachowaną z planu filmowego "Potopu".