Radio Białystok | Galerie | Aneta Prymaka-Oniszk została laureatką Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

Aneta Prymaka-Oniszk została laureatką Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

24.03.2017, 18:58, akt. 26.03.2017, 09:50

Za książkę "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" literacką nagrodę prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2016 rok otrzymała Aneta Prymaka-Oniszk. Wyróżnienie zostało wręczone w piątek po raz 26.

Aneta Prymaka-Oniszk, wręczenie 26. Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, fot. Joanna Żemojda
Aneta Prymaka-Oniszk, wręczenie 26. Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Z Katarzyną Mierzyńską z Kapituły konkursu i laureatką nagrody im. W. Kazaneckiego Anetą Prymaką-Oniszk rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Aneta Prymaka-Oniszk została laureatką Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nagrody dostają twórcy związani z Białymstokiem

Nagrody wręczono wieczorem w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Nagrodą literacką prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego wyróżniani są twórcy związani z miastem. Patron nagrody, zmarły w 1989 roku poeta, prozaik i publicysta, pochodził właśnie z Białegostoku.

Jak mówił podczas rozdania nagród prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, to "wielki dzień dla białostockiej literatury". Powiedział, że w tym roku nominowali zostali różnorodni autorzy, "taka mieszanka powoduje, że mamy bogactwo i ten wieczór staje się prawdziwą ucztą".

Nagroda "za pionierskie opracowanie tematu bieżeństwa"

Nagrodę im. Kazaneckiego "za pionierskie opracowanie tematu bieżeństwa oraz za doskonały reportaż historyczny, który łączy perspektywę lokalną z uniwersalnym doświadczeniem uchodźstwa" otrzymała Aneta Prymaka-Oniszk za książkę "Bieżeństwo 1915". To historia o bieżeństwie (z ros. uchodźstwie) - masowej ucieczce ludności głównie (choć nie tylko) wyznania prawosławnego latem i wczesną jesienią 1915 r. przed nadciągającą armią niemiecką. Miało to miejsce na ziemiach obecnej wschodniej Polski oraz zachodniej Białorusi i Ukrainy. Prymaka-Oniszk w swoich reportażach dociera do historii bieżeńców i ich rodzin.

Ksiażka opisuje rodzinną historię Anety Prymaki-Oniszk 

Prymaka-Oniszk, odbierając wyróżnienie, mówiła, że to dla niej "niesłychanie ważna nagroda", bo - jak wyjaśniła - "jest z Białegostoku, z tej okolicy, z tego miejsca". Dodała, że to jej pierwsza, bardzo osobista książka, bo opisuje też jej rodzinną historię. "Mam wrażenie, że przez te ostatnie 100 lat, od momentu bieżeństwa, gdzieś nagromadziło się tyle dobrej energii, że ona musiała powstać" - powiedziała laureatka.

Przewodniczący kapituły nagrody Marek Kochanowski mówił, że książka Prymaki-Oniszk została nominowana "nie tylko za opowieść o utracie, ale też za cudowną i piękną, także przerażającą lekcję, jaką nam Pani dała w tym zmiennym, nieprzewidywalnym dzisiejszym świecie".

Wśród laureatów z poprzednich lat m.in. Jan Leończuk i Edward Redliński

Do nagrody nominowana były też książki Natalii Fiedorczuk "Jak pokochać centra handlowe", Piotra Janickiego "13 sztuk", Szymona Teżewskiego "Eteromanka".

W poprzednich latach nagradzani byli też m.in. Krzysztof Gedroyć, Piotr Nesterowicz, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz czy Anna Sołbut.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-1989), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".

W 2009 roku w Białymstoku obchodzono Rok Wiesława Kazaneckiego. Przypadały wtedy dwie okrągłe rocznice, związane z patronem nagrody: 70. urodzin i 20. śmierci. 

źródło: PAP | red: mak, wsz

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Peryferie życia w centrum" - reportaż Joanny Sikory

8.03.2017, 00:01

Czy macierzyństwo to tylko chwile usłane różami? Czy kobieta może mówić głośno wyzwaniu, któremu ciężko podołać? Jak o swoim miejscu i roli mówiły kobiety na przestrzeni wieków oraz dlaczego centra handlowe przynoszą ukojenie młodym matkom?


Spotkanie autorskie w Białymstoku z nominowanymi do nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

2.03.2017, 10:00

W Centrum Zamenhofa w czwartek (02.03) odbyło się spotkanie autorskie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.


Białostoczanka Natalia Fiedorczuk-Cieślak laureatką Paszportu Polityki

11.01.2017, 07:04

Autorka powieści "Jak pokochać centra handlowe" dostała wyróżnienie dla najciekawszych twórców w dziedzinie literatury w 2016 roku.


"Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" Anety Prymaki-Oniszk

31.07.2016, 11:32

To nie tylko teksty źródłowe, ale przede wszystkim relacje świadków i uczestników.


"Ludzie z podobną historią" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

6.05.2024, 00:01

Ich przodkowie, zmuszeni carską polityką "spalonej ziemi" i wystraszeni antyniemiecką propagandą, całymi rodzinami wyruszyli 100 lat temu w głąb Rosji. 





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok