Radio Białystok | Galerie | Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1.03.2017, 05:02, akt. 20:05

1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nazywani też niezłomnymi, po drugiej wojnie światowej walczyli w antykomunistycznym podziemiu. Stawiali opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.

Białostocki Marsz Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017, fot. Joanna Żemojda
Białostocki Marsz Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Marsz Pamięci w Sokółce -relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostocki Marsz Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości wojewódzkie w Białymstoku 

Podziemie niepodległościowe walczące na Kresach wspominano podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. Dyrektor miejscowego oddziału IPN Barbara Bojaryn-Kazberuk zaapelowała o publiczne upamiętnienie - m.in. w nazwach ulic i szkół - "niezłomnych kresowych".

Wojewódzkie obchody święta w Białymstoku miały miejsce przy budynku kina Ton, w którym przed laty odbywały się publiczne procesy żołnierzy podziemia, w których skazywano ich na śmierć. Przy tablicy upamiętniającej ofiary komunistycznych represji złożono kwiaty.

Hołd dla walczących o niepodległość i integralność terytorialną

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, iż uroczystości są hołdem dla tych, którzy walczyli o niepodległość, integralność terytorialną, demokrację i wolność w kraju. "Bo na tych wartościach chcemy też realizować te nasze polskie losy w latach, w których żyjemy i przekazać te wartości naszym potomnym" - mówił.

Wspominano m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po 1944 r. pozostali na ziemi grodzieńskiej i nowogródzkiej, by "bronić rodaków przed sowiecką machiną zła". Jak powiedziała dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk, tych którzy "zostali na ziemiach utraconych".

Podkreśliła, że była to walka beznadziejna, ze świadomością, iż jej kresem będzie śmierć. "Ile poświęcenia, męstwa, determinacji było w tych ludziach, by pozostać za pojałtańską granicą dla dobra współobywateli, by żarliwie trwać przy ideale +nic dla siebie, wszystko dla ojczyzny+" - powiedziała Bojaryn-Kazberuk.

Oddajmy im ulice, oddajmy im place - apeluje dyrektor oddziału IPN 

Zaapelowała o "pamięć o niezłomnych kresowych". "Oddajmy im ulice, oddajmy im place, niech patronują szkołom i instytucjom, by ich imiona - jeśli nie mogą zostać wykute na nagrobnej tablicy - zapisały się w naszej świadomości i przestrzeni publicznej. Tu, na Białostocczyźnie i w Białymstoku, jesteśmy najbliżej nich" - mówiła dyrektor oddziału IPN.

Marsz Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ponad 100 osób wzięło udział w Białostockim Marszu Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy przeszli ulicami miasta z Rynku Kościuszki na Cmentarz Wojskowy przy 11 Listopada. W ten sposób oddali hołd bohaterom podziemia niepodległościowego.

Obchody w Suwałkach to m.in. gra szkolna "Żołnierze Wyklęci"

Koncertem, mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej, suwalczanie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczął Finał Gry Szkolnej "Żołnierze Wyklęci" w II LO im. gen. Zygmunta Podhorskiego. W Sali Koncertowej suwalskiej szkoły muzycznej odbył się koncert  "Ballada o rycerzach lasu" w wykonaniu Chóru Dziecięcego "Vivat e canto".

W południe w Konkatedrze św. Aleksandra rozpoczęły się uroczystości miejskie z udziałem władz samorządowych, żołnierzy, harcerzy oraz mieszkańców. Po mszy, uczestnicy wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci przy pomniku Armii Krajowej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Obchody w Sokółce

Uroczystości rozpoczęły się o 17:00 mszą św. w kościele pw. św. Antoniego w Sokółce. O 18:15 dr Marcin Zwolski w sali "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury opowiadał o Bolesławie Babieńczyku - urodzonym w Chworościanach nauczycielu, który w latach 50. założył organizację niepodległościową - Narodowy Związek Patriotów Polskich.

Organizacja została rozbita w lutym 1955 roku, a Wojewódzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku zorganizował pokazową rozprawę w internacie szkolnym w Sokółce. Na tej i na następnych rozprawach oskarżono w sumie 21 osób. Zapadło 17 wyroków skazujących na kary więzienia i jeden skazujący na karę śmierci. Bolesław Bubieńczyk został powieszony w piwnicy budynku administracyjnego więzienia w Białymstoku 10 kwietnia 1956 r.

Wieczorem odbył się Marsz Pamięci ze skweru por. Władysława Borysewicza – ulicami Piłsudskiego, Ściegiennego, pod dawną siedzibę UB i MO przy ulicy Dąbrowskiego.

Skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie, pobyt w obozie

Niezłomni należeli do różnych organizacji, jak Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie.

Jednym z Żołnierzy Wyklętych była Maria Mirecka-Loryś, kapitan Armii Krajowej. Po wojnie zatrzymana przez bezpiekę, była brutalnie przesłuchiwana i osadzona w więzieniu. Wyszła na mocy amnestii. Zagrożona ponownym aresztowaniem, opuściła kraj.

Służbę pełnili także księża kapelani. Ich też sądzono w procesach pokazowych, jak Władysława Gurgacza pseudonim "Sem". Aresztowany przez bezpiekę 2 lipca 1949 roku, został oskarżony o napady rabunkowe. Wyrok śmierci wykonano w Krakowie 14 września.

W gronie żołnierzy niezłomnych, którzy przeżyli więzienie, była między innymi Elżbieta Zawacka (zmarła 2009), cichociemna, druga w historii naszego kraju kobieta generał. Po wojnie działała w organizacji Wolność i Niezawisłość. Skazana na 10 lat, wyszła na wolność po czterech.

źródło: IAR, PAP | red: zmj, sk, mak


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Suwałkach będzie rondo imienia Żołnierzy Wyklętych

28.02.2017, 14:36

Miejscy radni przyjęli już odpowiednią uchwałę i rondo u zbiegu ulic Buczka i Leśnej w Suwałkach, przy wyjeździe w stronę Raczek, będzie upamiętniało Żołnierzy Wyklętych.


Wiceminister MSWiA krytykuje władze Hajnówki za próbę udaremnienia Marszu Żołnierzy Wyklętych

27.02.2017, 14:10

"Policja czuwała nad bezpieczeństwem, a organizatorzy zachowali się w sposób odpowiedzialny" - tak podsumował niedzielny (26.02) Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. 


Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

26.02.2017, 06:01

Ulicami Hajnówki przeszedł w niedzielne (26.02) popołudnie II Marsz Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany m.in. przez Obóz Narodowo-Radykalny. Według szacunków policji, wzięło w nim udział ok. 150-200 osób. Poza utarczkami słownymi z przeciwnikami marszu na trasie, incydentów nie było.


Podejrzani o zniszczenie muralu "Żołnierzy Wyklętych" zatrzymani

2.12.2016, 11:45

Mężczyzn już przesłuchano, usłyszą zarzuty zniszczenia mienia. Teraz sprawą zajmie się sąd.


W Narewce odbyły się uroczystości upamiętniające "Inkę" [zdjęcia]

27.08.2016, 15:35

70. rocznicę śmierci legendarnej sanitariuszki AK uczczono w sobotę w jej rodzinnej miejscowości.





ZNAJDŹ NAS








Zdzisław Wąsowicz, fot. Sylwia Krassowska
8.11.2024, 06:29, akt. 10.11.2024, 12:58

"Miary życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok