Radio Białystok | Galerie | Suwałki: Prezydent miasta wręczył "Włócznie Jaćwingów" [zdjęcia]
Po raz 12. prezydent Suwałk wręczył zasłużonych osobom i instytucjom Włócznie Jaćwingów. 6 statuetek powędrowało do tych, którzy szczególnie wyróżnili się w ostatnim roku swojej działalności.
Włócznie dostali: przedsiębiorca Adam Ołów, sportowiec, prezes Stowarzyszenia "Akademia 2012" Wojciech Kowalewski, instruktorka teatralna Grażyna Filipowicz-Karp, Suwalski Klub Sportowy "Wigry", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki" oraz wydarzenie cykliczne "Orszak Trzech Króli".
Przedsiębiorca Adam Ołów otrzymał Włócznię Jaćwingów za działalność nie tylko biznesową, ale również zaangażowanie w akcje charytatywne, oraz przedsięwzięcia sportowe i kulturalne.
Sportowiec Wojciech Kowalewski otrzymał nagrodę jako pomysłodawca i organizator imprez sportowych wpływających na tworzenie więzi społecznych i promowanie bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież.
Nagrodą Prezydenta Miasta za 2014 wyróżniona została także instruktorka teatralna w Suwalskim Ośrodku Kultury Grażyna Filipowicz-Karp. Jest ona założycielką grupy teatralnej "Lustro". Od czternastu lat z powodzeniem realizuje Międzynarodowy Festiwal Dzieci i Młodzieży "Wigraszek" oraz od jedenastu Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza". W swojej codziennej pracy sprawdza się zarówno jako edukatorka jak i utalentowana i aktywna animatorka.
Włócznię Jaćwingów otrzymał także Suwalski Klub Sportowy "Wigry". To najstarszy klub sportowy w mieście, założony w 1947 roku. Po raz pierwszy w swojej ponad 68-letniej historii awansował do I ligi piłki nożnej mężczyzn, zajmując pierwsze miejsce w II lidze grupy wschodniej w sezonie 2013/2014. Na koniec ostatniego sezonu rozgrywkowego w I lidze, klub uplasował się na 9. miejscu i był najlepszy ze wszystkich czterech beniaminków.
Nagrodę Prezydenta otrzymała także Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki". W ciągu pięciu lat działalności grupa zorganizowała blisko 50 inscenizacji historycznych, gier miejskich, zajęć edukacyjnych, questów, rajdów konnych i pokazów. Działalność przez nich prowadzona służy upowszechnianiu wiedzy historycznej, tradycji wojskowych Suwałk i Suwalszczyzny. Jak wyjaśnia kapituła, członkowie grupy promują postawy patriotyczne wśród mieszkańców miasta i regionu. Poprzez nowatorski i profesjonalny charakter ich inscenizacji, wzrasta aktywność mieszkańców Suwałk w wydarzeniach kulturalnych i obchodach rocznicowych.
Za 2014 rok, Włócznię Jaćwingów otrzymał także "Orszak Trzech Króli". Wydarzenie to od trzech lat gromadzi 6 stycznia w Święto Trzech Króli, na paradzie ulicznej tłumy suwalczan. Promuje tradycje jasełkowe i przyczynia się do rodzinnego przeżywania okresu Świąt Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej miasta. Sprzyja integracji społecznej mieszkańców oraz wyzwala entuzjazm wśród wszystkich pokoleń suwalczan.
W tym roku dodatkowo, na wniosek prezydenta Suwałk trzy osoby odebrały Brązowe Krzyże Zasługi Prezydenta RP. Trafiły one do Bogdana Pieklika, Stanisława Łobacza oraz Jerzego Brzozowskiego.
Tegoroczna gala wręczania włóczni odbyła się po raz pierwszy latem, podczas obchodzonych właśnie Dni Suwałk. Dotychczas nagrody wręczano zimą, a towarzyszył temu bal charytatywny. (ik/wsz)