Radio Białystok | Galerie | Siemiatycze: Pomnik poświęcony żołnierzom walczącym na zachodnich frontach II wojny światowej

Siemiatycze: Pomnik poświęcony żołnierzom walczącym na zachodnich frontach II wojny światowej

16.06.2015, 09:42, akt. 09:42

Odsłonięcie "Pomnika upamiętniającego żołnierzy z terenu powiatu siemiatyckiego walczących na frontach II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie w latach 1940 - 1945" Siemiatycze, 14.06.2015, fot. ks. Artur Płachno
Odsłonięcie "Pomnika upamiętniającego żołnierzy z terenu powiatu siemiatyckiego walczących na frontach II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie w latach 1940 - 1945" Siemiatycze, 14.06.2015, fot. ks. Artur Płachno

Żołnierze z powiatu siemiatyckiego walczący na zachodnich frontach II wojny światowej mają swój pomnik. W niedzielę (14.06) w Siemiatyczach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Żołnierzy Polskich pochodzących z powiatu siemiatyckiego, walczącym w latach 1940 - 1945 na zachodnich frontach.

Powstał on dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetowi Budowy, któremu przewodniczył Włodzimierz Brzozowski. Pomnik stanął w parku przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach.

Autorką projektu jest Urszula Jankowska. W centralnym miejscu pomnika znajduję się krzyż wyrastający ze skały. Na kolumnach zaś orły oraz tablice, na których zostały wyryte nazwiska żołnierzy, służących: Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Norwegii, Wojsku Polskim we Francji w 1940 roku, Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Tobruku, II Korpusie Polskim we Włoszech, l Dywizji Pancernej we Francji, Belgi, Holandii i Niemczech w Marynarce i Siłach Powietrznych, którzy swoją odwagą, ofiarnością i bohaterstwem walnie przyczynili się do pokonania hitlerowskich Niemiec.

Odsłonięcia monumentu dokonali: potomkowie żołnierzy II Korpusu: Alicja Krzyżanowska, Jerzy Borkowski i Walentyna Wierzba. Głos zabrała także Władysława Sadowa, córka jednego z żołnierzy, dziękując za wszelkie wsparcie tej inicjatywy.

Poświęcenia pomnika dokonał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który przewodniczył także modlitwie za pomordowanych. Modlitwie za nich przewodniczył również prawosławny dziekan siemiatycki ks. mitrat Andrzej Jakimiuk.

W uroczystości wzięli udział duchowni katoliccy i prawosławni, przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych z powiatu siemiatyckiego, poczty sztandarowe, orkiestra dęta, kompania Wojska Polskiego, przedstawiciele szkół i instytucji oraz mieszkańcy miasta. (ap/wsz)



PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok