Radio Białystok | Felieton | Podlascy parlamentarzyści po roku - felieton Adama Dąbrowskiego

Podlascy parlamentarzyści po roku - felieton Adama Dąbrowskiego

autor: Adam Dąbrowski

15.10.2024, 20:46, akt. 21:07

Dokładnie rok temu wybraliśmy w Polsce parlament X kadencji. W przypadku województwa podlaskiego reprezentuje nas 14 posłów i troje senatorów. Jak sobie radzili przez ten rok?

Źródło: Kancelaria Sejmu / Twitter
Źródło: Kancelaria Sejmu / Twitter


0:00
0:00
Podlascy parlamentarzyści po roku - felieton Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gwoli sprawiedliwości dodam, że ślubowanie nasze posłanki i posłowie oraz senatorka i senatorowie złożyli niemal miesiąc później, bo 13 listopada. Ale faktem jest, że wybrani zostali 15 października. Trudno byłoby też wypytywać 17 osób o konkrety ich rocznej działalności i zmieścić je wszystkie w kilkuminutowej wypowiedzi, ograniczyłem się więc do danych powszechnie dostępnych w raportach Sejmu i Senatu.

A wynika z nich, że posłowie nie opuszczali zbyt wielu posiedzeń spośród nieco ponad 50 dni, w których obradował Sejm. Największa absencja jest 10-procentowa i w większości już usprawiedliwiona.

Za to nasi rekordziści mają ponad 99 proc. udziału w głosowaniach. I nawet nie mówię tu o Szymonie Hołowni, który z racji pełnionej funkcji ma taki wynik, bo nawet częściej od niego oddawali głosy Barbara Okuła z Trzeciej Drogi i Jacek Niedźwiedzki z Koalicji Obywatelskiej. Oboje spośród ponad 900 głosowań nie wzięli udziału w nich tylko dwukrotnie.

Natomiast jeśli chodzi o zabieranie głosu z mównicy podczas posiedzeń Sejmu, to tu najczęściej można było zobaczyć i usłyszeć posła Jarosława Zielińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, bo aż 27 razy. Najrzadziej za to, bo tylko po cztery razy, zabierali głos jego partyjni koledzy - Dariusz Piontkowski i Jacek Sasin. Ten drugi zresztą uaktywnił się pod tym względem dopiero po pół roku od objęcia mandatu posła.

Najwięcej interpelacji i zapytań złożył, czy też może raczej podpisał (bo to z reguły dokumenty mające wielu autorów) Sebastian Łukaszewicz (z PiS). W sumie ponad 120, ale Jacek Bogucki z tej samej partii ma w tej rubryce sejmowy wpis "brak aktywności".

To samo można przeczytać przy nazwisku Adama Andruszkiewicza, jeśli chodzi o przynależność do zespołów parlamentarnych, podczas gdy nasze rekordzistki (bo obie to posłanki - Barbara Okuła z Trzeciej Drogi i Alicja Łepkowska-Gołaś z KO) mają wypisane przy swoich nazwiskach po niemal 20 zespołów, do których należą.

Barbara Okuła ma jeszcze jeden rekord - to przynależność do 10 stałych delegacji parlamentarnych, najczęściej polsko-zagranicznych. I tak wśród krajów w których chce nas reprezentować są np. Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA. Alicja Łepkowska-Gołaś gotowa jest to robić m.in. w Indonezji i Korei, a Sebastian Łukaszewicz w Kanadzie, Wietnamie i Singapurze. Także do dziewięciu delegacji stałych wpisał się Krzysztof Truskolaski z Koalicji Obywatelskiej, a wśród tych bardziej oryginalnych jest RPA, Kenia i Mongolia.

Za to ten właśnie poseł spośród wszystkich podlaskich otworzył najwięcej, bo aż pięć swoich biur w województwie. U innych jest to jedno lub dwa, a u Jacka Niedźwiedzkiego trzy biura.

I przechodząc do izby wyższej parlamentu, oboje nasi senatorowie z Prawa i Sprawiedliwości, czyli Anna Bogucka i Marek Komorowski, są członkami dwóch komisji, natomiast Maciej Żywno z Trzeciej Drogi - trzech. Na posiedzeniach najwięcej wystąpień, bo 37, miał Marek Komorowski. Natomiast najwięcej oświadczeń, które w Senacie pełnią mniej więcej taką samą funkcję jak poselskie interpelacje, podpisała Anna Bogucka. Z tym że - podobnie jak w przypadku Marka Komorowskiego - były to oświadczenia grupy senatorów, natomiast Maciej Żywno złożył wyłącznie we własnym imieniu.

To, co łączy całą trójkę naszych reprezentantów w izbie wyższej, oczywiście poza tym, że wybrani zostali z naszego województwa, to przynależność do tego samego Senackiego Zespołu Strażaków.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Czym zajmują się obecnie byli posłowie z województwa podlaskiego?

18.08.2024, 07:46

W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych tylko sześciu posłom sprawujących wcześniej mandaty z województwa podlaskiego udało się zasiąść w ławach poselskich X kadencji. Ośmioro parlamentarzystów musiało wrócić do wcześniejszych obowiązków albo poszukać sobie nowego zatrudnienia.


Trzech reprezentantów województwa podlaskiego w prezydiach Sejmu i Senatu

14.11.2023, 11:13

Trzech parlamentarzystów wybranych z podlaskich list do Sejmu i Senatu współtworzy prezydia tych izb. To posłowie: Szymon Hołownia i Maciej Żywno z Polski'2050, którzy startowali z listy Trzeciej Drogi i Krzysztof Bosak z Konfederacji.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok

fot. Renata Reda
7.10.2024, 15:05, akt. 8.10.2024, 09:41

Szefowe wsi - felieton Adama Dąbrowskiego



stock.adobe.com
1.08.2024, 19:46, akt. 2.08.2024, 10:13

Posłowie na rzecz regionu - felieton Adama Dąbrowskiego


Fot. Katarzyna Cichoń
FELIETON
20.06.2024, 19:01, akt. 22.06.2024, 18:56

Dyrektywa butelkowa - felieton Marka Gąsiorowskiego



fot. PRB
6.05.2024, 14:59, akt. 7.05.2024, 12:09

Balkon z widokiem na areszt - felieton Marka Gąsiorowskiego





źródło: stock.adobe.com
8.01.2024, 11:52, akt. 9.01.2024, 08:04

Na cześć Nikodema Dyzmy? - felieton Tomasza Kubaszewskiego




fot. Sylwia Krassowska
27.11.2023, 10:39, akt. 29.11.2023, 09:08

A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiego








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok