Hiszpania i Francja w półfinale mistrzostw Europy

6 lipca 2024

Smileus, Fotolia.com

Mecz Hiszpania-Niemcy przedwczesnym finałem

W Stuttgarcie zmierzyły się dwie najbardziej utytułowane drużyny w historii Euro, trzykrotni mistrzowie kontynentu. Mecz, okrzyknięty przez media przewczesnym finałem, nie zawiódł oczekiwań. Było to wspaniałe i dramatyczne widowisko.

Hiszpanie prowadzili od 51. minucie po bramce Daniego Olmo. To zmusiło Niemców do zaatakowania hiszpańskiej bramki. Gospodarze napierali coraź groźniej, w 77. minucie zabrakło centymetrów po strzale w słupek Niclasa Fuellkruga, aż w 89. minucie dopięli swego. Po dośrodkowaniu Joshua Kimmich odegrał piłkę głową do tyłu i Florian Wirtz strzelił nie do obrony. Piłka minęła gąszcz nóg hiszpańskich obrońców, odbiła się od słupka i wpadła do siatki.

W dogrywce Niemcy domagali się rzutu karnego po dotknięciu piłki ręką przez Marca Cucurellę, ale angielski arbiter Anthony Taylor pozostał niewzruszony. W 119. minucie nastąpiła decydująca akcja. Olmo idealnie dośrodkował do Mikela Merino, który głową zdobył zwycięską bramkę.

Niemcy rzucili się jeszcze do ataku, mając w ostatnich sekundach przewagę liczebną po czerwonej kartce dla Daniego Carvajala, ale wyrównać i doprowadzić do konkursu karnych nie zdołali. Toni Kroos, mistrz świata z 2014 roku i wieloletni piłkarz Realu Madryt, z opuszczoną głową opuszczał boisko. W ten sposób zakończył karierę piłkarską.

Drugi ćwierćfinał zawiódł kibiców

Wieczorem w Hamburgu został rozegrany inny europejski klasyk - mecz Francji z Portugalią, drużyn, które miały rachunki do wyrównania. "Trójkolorowi" pokonali rywali w półfinałach po dogrywkach w 1984 i 2000 roku, by sięgnąć potem po dwa tytuły mistrzowskie. Ale w finale Euro 2016, którego byli gospodarzami, przegrali po dogrywce 0:1.

Emocje w ich czwartym starciu w fazie pucharowej zaczęły się dopiero w drugiej połowie. Portugalczycy, z rozgrywającym 30. mecz w mistrzostwach Europy Cristiano Ronaldo, pierwsi groźniej zaatakowali, a Mike Maignan musiał wykazać się refleksem przy strzałach Bruno Fernandesa, Joao Cancelo i Vitinhi. To obudziło "Trójkolorowych", a na bramkę Diogo Costy uderzali Eduardo Camavinga i Ousmane Dembele. Dogrywka tym razem nie przyniosła rozstrzygnięcia. W karnych zwyciężyli Francuzi. Zdecydowała nieudana próba Joao Felixa, który trafił w słupek.

Zwycięzcy piątkowych meczów zmierzą się ze sobą w półfinale we wtorek (9.07) w Monachium. Drugą parę półfinałową poznamy w sobotę (6.07) po meczach Anglii ze Szwajcarią oraz Holandii z Turcją.

Hiszpanie po raz kolejny mistrzami Europy

Piłkarze reprezentacji Hiszpanii po raz czwarty, co jest rekordem, wywalczyli mistrzostwo Europy. W finale w Berlinie pokonali wciąż czekającą na pierwszy triumf Anglię 2:1.

Hiszpania idzie po rekord, Anglia po historyczny triumf

Reprezentacja Hiszpanii może zostać po raz czwarty piłkarskim mistrzem Europy, co byłoby rekordem. Anglia, która po raz drugi z rzędu wystąpi w finale, walczy o historyczny, pierwszy triumf w tej imprezie. Początek meczu na Stadionie Olimpijskim w Berlinie o godz. 21:00.

Zadecydował gol w końcówce. Anglia w finale Euro 2024

Piłkarze reprezentacji Anglii wygrali z Holandią 2:1 w drugim półfinale piłkarskich mistrzostw Europy rozegranym w Dortmundzie. W finale zmierzą się z Hiszpanią, która we wtorek (9.07) pokonała Francję także 2:1.

Hiszpania pokonała Francję 2:1 i awansowała do finału piłkarskich mistrzostw Europy

Hiszpania po raz piąty w historii zagra w finale piłkarskich mistrzostw Europy. We wtorek (9.07) w Monachium podopieczni selekcjonera Luisa de la Fuente wygrali z Francją 2:1 (2:1) i 14 lipca w Berlinie zagrają o trofeum ze zwycięzcami środowego spotkania Holandii z Anglią.

Wtorkowy mecz Hiszpanii z Francją wyłoni pierwszego finalistę

Wtorkowy, wieczorny mecz (9.07) w Monachium, gdzie Hiszpania zmierzy się z Francją, wyłoni pierwszego finalistę piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. W środę (10.07) w Dortmundzie Holandia zmierzy się z Anglią.

Anglia i Holandia w drugiej parze półfinałowej

Hiszpania z Francją oraz Anglia z Holandią - to pary półfinałowe piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. W sobotę (6.07) awans wywalczyli Anglicy, pokonując w rzutach karnych Szwajcarów, oraz Holendrzy, którzy wygrali z Turkami 2:1.

Dwa szlagiery na początek ćwierćfinałów Euro

W piątek (5.07) rozpocznie się faza ćwierćfinałowa piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. I to od dwóch szlagierów - w Stuttgarcie o 18:00 Hiszpania zagra z reprezentacją gospodarzy. Trzy godziny później w Hamburgu Francja zmierzy się z Portugalią.

Holandia i Turcja uzupełniły grono ćwierćfinalistów mistrzostw Europy

Piłkarze reprezentacji Holandii i Turcji uzupełnili grono ćwierćfinalistów mistrzostw Europy i zmierzą się w sobotnim (6.07) meczu o półfinał. W 1/8 finału "Pomarańczowi" bez problemów pokonali w Monachium Rumunię 3:0, natomiast Turcy po emocjonującej walce wygrali w Lipsku z Austrią 2:1.

Francja i Portugalia grają dalej. Łzy Ronaldo

Francja i Portugalia awansowały w poniedziałek do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. Francuzi pokonali Belgów 1:0, a Portugalczycy w rzutach karnych wygrali ze Słoweńcami 3-0. Po 120 minutach bramek nie było.