Cotygodniowe porady na temat oszczędzania i gospodarowania domowym budżetem, informacje o zmianach prawnych dotyczących podatków czy bankowości, a także najnowsze doniesienia z polskiej gospodarki i rynku lokalnego. To wszystko w każdy poniedziałek o 8:40 i 14:40 w Ekonomii i Gospodarce w Polskim Radiu Białystok.
Kończy się 2024 rok, który niezbyt pozytywnie nastroił polskich przedsiębiorców na kolejnych 12 miesięcy - tak wynika z badania Plany Pracodawców.
Co to znaczy nienormowany czas pracy? Praca ponad normę, czy samowolka? Czy w Kodeksie Pracy jest takie pojęcie i jak sami je rozumiemy?
Do Wigilii niewiele zostało kilka dni - to dobry czas, by prześledzić nasze tegoroczne świąteczne wydatki.
W Ekonomii i Gospodarce to na co wszyscy czekamy przed świętami, czyli... prezenty. Zdarza się też, że rozdaje je nie tylko Mikołaj, ale też pracodawca, więcej o tym opowie Adam Janczewski.
To może być duże utrudnienie - mówią podlascy przedsiębiorcy o zakazie dofinansowywania inwestycji wykorzystujących paliwa kopalne. I chociaż przepisy wprowadzono już w 2021 roku, to dopiero teraz urzędnicy otrzymali właściwą ich interpretację.
Lojalność nie zawsze się opłaca - mogą się o tym przekonać klienci, którzy długo korzystają z usług jednej firmy i przedłużają umowy. Okazuje się, czasami lepiej poszukać czegoś nowego.
Polacy biorą ostatnio więcej kredytów gotówkowych, ale mniej hipotecznych - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Zdaniem ekspertów łatwiej nam się zadłużać, niż oszczędzać, a w przypadku mieszkań niektórzy wciąż liczą na zapowiadany program rządowego wsparcia.
Od 4 listopada podlascy przedsiębiorcy mogą składać wnioski o bon na cyfryzację. Wartość dotacji może wynieść nawet 150 tysięcy złotych. To pieniądze z projektu "Wsparcie Podlaskich MŚP w zakresie wdrażania technologii cyfrowych" z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego.
Ponad połowa nieruchomości w Polsce nie jest ubezpieczona, a tylko jedna czwarta samochodów ma dodatkowe ubezpieczenie poza obowiązkowym OC - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dlaczego tak się dzieje, czy powodem mogą być zbyt wysokie stawki? Sprawdzała to Katarzyna Kozłowska.
Przepełnione samochodami komisy a klientów niewielu. Zastój na rynku odnotowują sprzedawcy używanych aut w naszym regionie. Ich zdaniem ceny tych samochodów nie powinny już rosnąc - jak to było w ostatnich latach. Musimy jednak uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy będą próbować sprzedać auta popowodziowe. Samochodowym rynkiem wtórnym zajęła się Katarzyna Kozłowska:
PONIEDZIAŁEK 8:40 i 14:40
Prowadzący:
Adam Janczewski