O tym, jak kiedyś spędzano na wsi zimowe wieczory i o rozkwicie tradycyjnego rzemiosła – tkania słomianych mat opowie Julia Fionik ze wsi Koszki, w gminie Orla.
Przewodniczący Towarzystwa Deportowanych Ukraińców „Zakerzonnia” ze Lwowa Wołodymyr Sereda mówi o trudnych kwestiach w polsko – ukraińskiej historii i o potrzebie równoprawnego do nich podejścia w ocenie historycznej, a także prawnej.
Marek Chmielewski zaprasza na koncert zespołu „Hoyraky”.
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”
W „Ukraińskiej Dumce” – o tradycjach związanych z Niedzielą Palmową, ptakach oraz strukturze cerkiewnej na Podlasiu przed II wojną światową.
Przedszkolaki z Przedszkola nr 9 w Bielsku Podlaskim przygotowały „busłowe łapy” - ciasteczka, które zgodnie z tradycją piecze się na Podlasiu na święto Zwiastowania
W „Ukraińskiej Dumce” – spotkanie z Młodzieżowym Chórem Parafii Prawosławnej Św. Ducha w Białymstoku oraz z Nikolą Hołodok, stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego.
Prawie 90 dzieci wzięło udział Wojewódzkim Konkursie Deklamatorskim „Ukraińskie Słowo”, który odbył się Bielskim Domu Kultury.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz