Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Parcewo w gminie Bielsk Podlaski 26.01.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rozpoczynają się ferie zimowe, a to oznacza odpoczynek dla dzieci i nauczycieli. Dziś, w czasach postępu technologicznego i łagodniejszych zim, młode pokolenie spędza ferie zimowe inaczej niż ich dziadkowie i pradziadkowie. Mikołaj Jagodnicki z Hajnówki, którego dzieciństwo przypadło na lata 60. XX w. w Czyżach, opowiada, co robiły dzieci ze wsi zimą.
Porozmawiamy również o sprawach i problemach, z jakimi boryka się wieś Parcewo w gminie Bielsk Podlaski. Ze względu na swoje położenie blisko miasta, wieś ma większe szanse rozwoju, ale wiążą się z tym również zagrożenia. Mieszkańcy najbardziej martwią się planami budowy ferm kurczaków i wiatraków na terenie gminy.
Na koniec historyk i redaktor naczelny „Nad Buhom i Narwoju” Jurij Hawryluk przybliży etnonimy „Pudlasz” i „Lićwin”, które do dziś są używane w naszym regionie.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
Podlaski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku przekazał do ośrodków zbiorowego zakwaterowania w Augustowie pomoc humanitarną.
Jak o wydarzeniach tzw. rajdu „Burego” na przełomie stycznia i lutego 1946 roku pisała prasa powojenna do 1989 roku – mówi dr Janusz Danieluk.
W ubiegłym roku decyzją ministra kultury powołano nową instytucję - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim, w której odbywa się nauczanie j. ukraińskiego, odbyła się choinka ukraińska.
To jedyny tego rodzaju punkt w regionie. Do Ukraińskiej Szkole Sobotniej w Białymstoku uczęszczają dzieci z Ukrainy z klas 1 - 4.
W świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyła się promocja książki Jerzego Plewy – „Zbucz, Rakowicze – wspomnienie przeszłości”.
W Bielskim Domu Kultury odbył się ukraiński Wieczór Kolęd – impreza z długą tradycją, od kilku lat w nowej formule.
W „Ukraińskiej Dumce” relacja z „Wieczoru Kolęd” w Parcewie, na którym wystąpił zespół „Rankowa Rosa” z Równego.
W Białymstoku odbył się ukraiński Wieczór Kolęd. W niedzielę w Centrum Aktywności Społecznej zgromadził on najmłodszych, jak i starszych kolędników.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz