Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Wielkie kolędowanie w Bielsku Podlaskim 19.01.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Bielskim Domu Kultury odbył się ukraiński Wieczór Kolęd – impreza z długą tradycją, od kilku lat w nowej formule. Organizatorami koncertu był Związek Ukraińców Podlasia oraz miejscowa Szkoła Podstawowa nr 4 im. A. Mickiewicza i Przedszkole Samorządowe nr 9 „Leśna Polana”, w których odbywa się nauczanie języka ukraińskiego. Początkowo te placówki edukacyjne organizowały swoje własne wieczory, ale cieszyły się taką popularnością wśród rodzin przedszkolaków i uczniów, że na salach brakowało miejsc. Postanowiono więc zjednoczyć siły i przenieść koncert do wyremontowanego domu kultury. W koncercie oprócz uczniów i przedszkolaków wzięły także udział zespoły „Ranok”, „Rodyna” oraz „Dumka”.
Dziś zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzimy Święto Chrztu Pańskiego. Związany jest z nim obrzęd poświęcenia wody, dlatego w ukraińskiej gwarze nazywane jest także „Wodochreszczeniam” albo „Jordanem”. O tym jak się je obchodziło i obchodzi na podlaskiej wsi opowiada Walentyna Tomczuk z Dubiażyna.
W trakcie wizyty prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego w Polsce odbyło się spotkanie z przedstawicielami społeczności ukraińskiej. Prezydent Ukrainy rozmawiał zarówno z liderami ukraińskiej mniejszości, jak i diaspory, którzy przybyli do Polski jeszcze przed pełnoskalową rosyjską inwazją oraz uchodźcami wojennymi.
W Czeremsze z koncertem kolęd wystąpił Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” Chór dyrygowany przez Łukasza Hajduczenię prezentuje do źródła śpiewu cerkiewnego, wywodzące się z bizantyńskiej, kijowskiej czy gruzińskiej tradycji. Szczególną uwagę zwraca także na dziedzictwo muzyki cerkiewnej dawnej Rzeczypospolitej. O specyfice zespołu rozmawiamy z jego dyrygentem.
Podlaski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku przekazał do ośrodków zbiorowego zakwaterowania w Augustowie pomoc humanitarną.
Jak o wydarzeniach tzw. rajdu „Burego” na przełomie stycznia i lutego 1946 roku pisała prasa powojenna do 1989 roku – mówi dr Janusz Danieluk.
W ubiegłym roku decyzją ministra kultury powołano nową instytucję - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim, w której odbywa się nauczanie j. ukraińskiego, odbyła się choinka ukraińska.
W programie - o tym, co robiły dzieci zimą kilkadziesiąt lat temu, o sprawach, którymi żyje wieś Parcewo oraz o etnonimach Pudlasz” i „Lićwin”.
To jedyny tego rodzaju punkt w regionie. Do Ukraińskiej Szkole Sobotniej w Białymstoku uczęszczają dzieci z Ukrainy z klas 1 - 4.
W świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyła się promocja książki Jerzego Plewy – „Zbucz, Rakowicze – wspomnienie przeszłości”.
W „Ukraińskiej Dumce” relacja z „Wieczoru Kolęd” w Parcewie, na którym wystąpił zespół „Rankowa Rosa” z Równego.
W Białymstoku odbył się ukraiński Wieczór Kolęd. W niedzielę w Centrum Aktywności Społecznej zgromadził on najmłodszych, jak i starszych kolędników.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz