Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Wicemer Łucka o życiu miasta w czasie wojny 23.12.2024
Mieszkańcy Łucka w trudnych wojennych warunkach przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Chociaż stolica Wołynia leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale także ona odczuwa niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać, mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk.
Metropolita warszawski i wołyński Dionizjusz Waledyński był jednym z architektów powstania Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W mijającym roku obchodzono stulecie nadania tomosu potwierdzającego niezależność wielonarodowego kościoła prawosławnego w Polsce. 100. rocznica autokefalii była głównym tematem tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, a znaczeniu postaci metropolity Dionizego mówił Witalij Mychalczuk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz