Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | VIII Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa 02.12.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim. Konferencja była dedykowana 100-leciu autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu naukowców i badaczy z Polski, i Ukrainy, a także z Białorusi. Wykładom towarzyszyły także inne wydarzenia – prezentacje, wystawy, projekcja filmu i koncert zespołu wokalnego „Katapetasma”.
Na zajęciach języka ukraińskiego w międzyprzedszkolnej grupie działającej w Przedszkolu Samorządowym nr 26 Integracyjnym w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania ozdób świątecznych. Maluchy wykonywały między innymi papierowe bombki.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.
W Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbywają się zajęcia rysunku i malarstwa dla dorosłych. Prowadzi je artystka i nauczycielka Olha Danowa, która do Białegostoku przyjechała z Zaporoża
Związek Ukraińców Podlasia zorganizował w ubiegły weekend trzy koncerty muzyki ukraińskiej. W programie – relacja z koncertu w Dobrowodzie.
Białystok i Łuck będą realizować wspólny projekt, który przyczyni się do lepszej ochrony środowiska
Minęło 1000 dni od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę.
„Harmoń” z Łosinki od 15 lat jest wizytówką gminy Narew. Zespół prowadzony przez Ukrainkę Marię Paszko ma w swoim repertuarze pieśni ukraińskie.
Z wizytą w województwie podlaskim przebywa kilkunastoosobowa grupa studentów z Ukrainy, którzy biorą udział w programie Study Tours to Poland
O postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w kontekście 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiada dr Vitali Michalczuk.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz