Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Nadokienniki Ewy Korniluk, stypendystki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi 01.12.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od uroczystego podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Instytutem Slawistyki Polskiej Akademii Nauk a Podlaskim Instytutem Naukowym rozpoczęła się w piątek (29.11) w Bielsku Podlaskim dwudniowa 8. Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa. To największe wydarzenie naukowe środowiska ukraińskiego Podlasia, organizowane przez Podlaski Instytut Naukowy. W programie – relacja z pierwszego dnia konferencji.
Ewa Korniluk z Olmont ma niecodzienne zainteresowanie – zajmuje się snycerką, a dokładnie przygotowywaniem tradycyjnych drewnianych ozdób wiejskich chat, zwłaszcza zaś nadokienników. Jest ona stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W „Ukraińskiej Dumce” – spotkanie z rękodzielniczką, która odtwarza podlaskie ornamenty.
Ponadto w programie – spotkanie z członkami Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowodzie.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
W Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbywają się zajęcia rysunku i malarstwa dla dorosłych. Prowadzi je artystka i nauczycielka Olha Danowa, która do Białegostoku przyjechała z Zaporoża
Związek Ukraińców Podlasia zorganizował w ubiegły weekend trzy koncerty muzyki ukraińskiej. W programie – relacja z koncertu w Dobrowodzie.
Białystok i Łuck będą realizować wspólny projekt, który przyczyni się do lepszej ochrony środowiska
Minęło 1000 dni od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę.
„Harmoń” z Łosinki od 15 lat jest wizytówką gminy Narew. Zespół prowadzony przez Ukrainkę Marię Paszko ma w swoim repertuarze pieśni ukraińskie.
Z wizytą w województwie podlaskim przebywa kilkunastoosobowa grupa studentów z Ukrainy, którzy biorą udział w programie Study Tours to Poland
O postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w kontekście 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiada dr Vitali Michalczuk.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz