Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Chór „Harmoń” z Łosinki 17.11.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kończy swoją wizytę w województwie podlaskim grupa studentów z Ukrainy, biorących udział w programie „Study Tours to Poland”. Jest to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Liderzy Przemian we współpracy z Fundacją Borussia oraz Fundacją Tutaka. W ciągu ponad tygodnia studenci spotykali się między innymi z przedstawicielami władz, samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji nauki i kultury. W programie studentki z Ukrainy podsumują swój pobyt na Podlasiu.
W województwie podlaskim działa wiele zespołów, które mają w swoim repertuarze piosenki ukraińskie. Jednym z nich jest „Harmoń” z Łosinki, który od 15 lat jest wizytówką gminy Narew. Chór prowadzi pochodząca z Ukrainy Maria Paszko.
Na początku XIX w. zamiast dawnej nazwy „Rusini” ukraińska inteligencja zaczęła używać nazwy „Ukraińcy” jako ogólnego etnonimu. O tym, kiedy i dlaczego upowszechniły się formy „Ukrainiec”, „ukraiński” i „Ukraina” opowie historyk Jerzy Hawryluk.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz