Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | 100-lecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i postać metropolity Dionizego 11.11.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny obchodzi w tym roku stulecie podpisania tomosu o autokefalii. Dokładnie sto lat temu, 11 listopada 1924 r., Synod Patriarchalny zatwierdził decyzję Patriarchy Konstantynopola Grzegorza VIII o przyznaniu Kościołowi prawosławnemu w Polsce autokefalii. Dwa dni później, 13 listopada 1924 r., patriarcha Konstantynopola podpisał tomos. W programie dr Vitali Michalczuk opowie o znaczeniu postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego), który 100 lat temu z sukcesem zakończył wysiłki na rzecz uzyskania autokefalii.
Dr Olga Kich-Maslej, pracująca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jest autorką licznych publikacji, m.in. na temat cmentarza w Wierzbicy, skąd pochodzą jej przodkowie. W swojej pracy naukowej przywraca pamięć o dziedzictwie kulturowym ludności ukraińskiej w Polsce. W programie – spotkanie z ukraińską badaczką.
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz